Азотні добрива: види добрив і правила застосування

порадиАзот - один з основних елементів, який відповідає за ріст зеленої маси рослин. При нестачі цієї речовини культури зупиняються в рості, їх листя дрібнішають, а нові пагони виростають укороченими і слабкими. Як правильно застосовувати азотні добрива в саду і городі?

Види азотних добрив

Азот зустрічається в більшості добрив, що випускаються, оскільки вкрай важливий для вегетації рослин. Є він у простих і комплексних складах, може виступати в якості основного елемента або бути додатковим компонентом. У складі складних комплексних добрив вміст азоту невеликий, а в простих підживлювальних речовинах є основним.

Кожен різновид добрива містить певну кількість азоту. Важливо знати його процентне співвідношення в складі, для задоволення потреби садових культур у живленні.

Вид добрива Кількість азоту,%
Рідкий аміак 82,3
Карбамід (сечовина) 46
Аміачна селітра 35
Азотфосфат 33
Нітрофосфат 32,5
Сульфонітрат амонію 26
Хлористий амоній 24
Сульфат амонію 20,5
Натрієва селітра 16,4
Кальцієва селітра 14,5
Нітрофоска 14
Аммофоскі 12
Амофос 11,5
Діамофоска 10
Аммофосфат 6
Компост до 1,5
Пташиний послід 1,25
Гній 1

Органічне підживлення - гній, послід або компост - містять малу кількість азотних сполук, тому для задоволення потреб рослин в харчуванні їх використовують у великій кількості.азотні добрива

Рідкий аміак

Аміак рідкий можна застосувати не тільки в побуті, також він являється найбільш концентрованим азотним добривом. Вміст азоту в ньому - 82,3%. Має свої тонкощі внесення: наприклад, робочим розчином поливають тільки зволожений грунт.

В цьому випадку аміак ефективніше розчиняється в землі. Крім того, склад швидко випаровується, тому доцільно його застосовувати лише на глибині близько 10 см. Поверхневе внесення складу абсолютно неефективне.

Карбамід (сечовина)

Сечовина - особливий вид азотних добрив, що представляє з'єднання вуглекислого газу і аміаку. Випускається у вигляді гранул в спеціальній обробці, що запобігає злежуванню.

Склад має стійкість проти вимивання, тому особливо рекомендований до використання на вологих грунтах. В якості добрива підходить для всіх типів грунтів. Вносити карбамід можна як по листю, так і під корінь.

У складі сечовини є особливі токсичні для рослин сполуки, тому для нейтралізації шкідливого впливу бажано використовувати разом з калійними добривами.

Аміачна селітрагранули

Аміачна селітра - мінеральне добриво у вигляді білих гранул на основі амонію, містить 34% азоту. Склад широко використовується в якості основного добрива для осіннього перекопування, а також для підживлення навесні і влітку. Легко вимивається з грунту, тому не підходить для перезволожених грунтів.

Рекомендується застосовувати з лужними речовинами, оскільки вона сильно підкислює землю.

Хлористий амоній

Речовина містить до 25% азоту, легко засвоюється рослинами завдяки доступній формі елемента. Вносять склад тільки восени під перекопування через вміст хлору. У весняно-літній сезон хлористий амоній як підживлення не використовують.

Перевага добрива - зручність зберігання гранул, відсутність їх злежування.

Сульфат амонію

Це аміачне добриво містить близько 20,5% азоту, виробляється в гранулах. Склад має сильну кислу реакцію, тому слід застосовувати його разом з вапном.

Сульфат амонію можна застосовувати протягом усього року:білі гранули

  • навесні і влітку - як підживлення;
  • восени під перекопування - як основне добриво.

Добриво погано вбирає воду, тому добре зберігається.

Натрієва селітра

Нітрат натрію - кристалічне добриво на основі нітратних сполук, що містить до 16% азоту. Склад добре розчиняється у воді, тому підходить для весняних і літніх підживлень на будь-яких типах грунтів.

Добриво має лужну реакцію, тому поєднує в собі функції нейтралізатора в кислих грунтах. При використанні підкормки в якості основної, її закладення в грунт проводять ранньою весною, до посіву культур.

Кальцієва селітра

Нітрат кальцію має в складі 14% азоту, випускається в гранульованому і кристалічному вигляді. Добриво добре розчиняється у воді, тому може використовуватися для додаткової підкормки садових культур протягом усього сезону.

Кальцій в складі спрощує процес засвоєння рослинами азоту, стимулює розвиток коренів.добриво на землі

Калійна селітра

Нітрат калію містить до 13% азоту, випускається в порошковому або кристалічному вигляді. Склад легко розчиняється у воді, тому його можна використовувати навесні і влітку в якості додаткового підживлення. Однак калійна селітра вимагає особливих умов зберігання, що не допускають попадання вологи.

Завдяки вмісту калію, добрива позитивно позначається не тільки на зростанні вегетативної маси, але і на кореневій системі.

Правила застосування азотних добрив 

Азотні добрива - хімічні речовини, які вимагають чіткого слідування інструкції по застосуванню.

При роботі з ними слідують ряду правил:

  • Важливо чітко дотримуватися умов зберігання добрив. Порушення герметичності упаковки зводить нанівець ефективність підкормки.
  • Всі роботи з гранульованими добривами виконують в захисних рукавичках, а з порошковими і рідкими - додатково використовують маску для захисту дихальних шляхів.азотне добриво в долоні
  • Азотні добрива не можна вносити під рослини восени. Вони знижують морозостійкість культур, викликають непотрібне зростання молодих пагонів.
  • Деякі види азотних добрив мають кислу реакцію. У цьому випадку доцільно вносити їх разом з нейтралізуючими компонентами.
  • Азотомісткі добрива краще вносити навесні. Так вони в більшій кількості залишаються в грунті до моменту посадки, що не вимиваються з талими водами.
  • Для кожного виду добрива існують свої норми внесення. Занадто малі дози не викликають бажаного ефекту - підвищення врожайності. Перевищення норми також небажано: це призведе до хімічних опіків і загибелі рослин.

Азотні добрива не слід зберігати довше рекомендованої виробником дати. Ефективність «прострочених» складів низька.

Азотні добрива відповідають за заповнення дефіциту азоту в ґрунті. Завдяки цьому садові культури відрізняються швидким ростом, добре нарощують зелену масу. Однак для гармонійного розвитку азот слід вносити своєчасно, в чітких дозуваннях. «Перегодовування» рослин добривами негативно позначається не тільки на їх розвитку, а й на здоров'ї людини.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід