Біопрепарати - що це і як застовувати

Захист культурних рослин на ділянці - один з найважливіших заходів, що прямо впливають на майбутній урожай. Однак багато садівників побоюються за власне здоров'я. Як захистити рослини без шкоди для себе?

Що таке біопрепарати

Хімічні засоби, що використовуються для боротьби з хворобами та шкідниками, дійсно можуть бути небезпечні для людини, якщо не дотримуватися заходів безпеки при проведенні робіт або при використанні в їжу оброблених рослин.

Захисний період таких препаратів може становити до 1 місяця. Але часом шкідники і хвороби атакують культури перед самим збором врожаю. Обробляти їх хімічними засобами вже не можна, а ігнорування призведе до втрати плодів.

У таких випадках на допомогу приходять біопрепарати. Це спеціальні препарати натурального (біологічного) походження, які не впливають на здоров'я людини, але призводять до загибелі шкідливих комах і грибків.

Їх отримують на основі продуктів життєдіяльності живих організмів - вірусів, грибків, бактерій, рослин. Вони згубні тільки щодо певного переліку шкідників і захворювань.

Біопрепарати завоювали визнання садівників завдяки:

 • Безпеці. Склади є абсолютно безпечними щодо людини і тварин. Оброблені плоди дозволено вживати в їжу вже через кілька днів.
 • Екологічності. Препарати не є небезпечними для навколишнього середовища, часто не впливають на запилювачів - бджіл.
 • Комплексній дії. Більшість препаратів поєднують подвійну дію - борються з «ворогом» рослини і зміцнюють її імунітет.
 • Економічності. Для обробки досить невеликої кількості. Розчини не вимагають спеціальних умов для приготування.
 • Терміну застосування. Біологічні засоби можна використовувати з весни до осінніх заморозків.
 • Дієвості. Препарати згубні для комах на всіх стадіях їх розвитку.
 • Відсутності звикання. Комахи і патогенні мікроорганізми не звикають до натуральних препаратів (у порівнянні з хімічними).

Різновиди біопрепаратів

На підставі діючої речовини і мети використання біопрепарати класифікуються на кілька основних груп. Вибір засобу здійснюють в залежності від характеру виниклої проблеми.

Екологічні засоби поділяються на:

 • біофунгіциди - препарати проти грибкових або бактеріальних захворювань;
 • біоінсектициди - засоби проти шкідливих комах;
 • стимулятори - препарати на основі екстрактів рослин, що впливають на зростання культур; можуть застосовуватися як в період вегетації, так і на стадії підготовки насіння до сівби.

Біофунгіциди

Серед популярних біофунгіцидів:

 1. Фіотодоктор Лист. Запобігає розвитку бактеріальних і грибкових захворювань. Використовується для обробки рослин, знятих плодів, тари для зберігання.
 2. Казумин. Засіб для боротьби з бактеріальними, грибковими хворобами. Може використовуватися як для лікування, так і для профілактики.
 3. Триходермін. Препарат особливо ефективний проти гнилей, обробці підлягають як рослини в період вегетації, так і насіння перед посівом.
 4. Фітоспорін. Найвідоміший засіб від хвороб різного походження. Не викликає звикання, діє при будь-якій температурі вище 0.

Біоінсектициди

До біологічних інсектицидів відносять:

 1. Капут. Популярний засіб на основі діяльності ґрунтових грибів. Ефективний в боротьбі з кліщами і комахами - вражає їх нервову систему. Викликає масову загибель шкідників на 5-6 день.
 2. Фітоверм. Поширений біопрепарат, ефективний проти багатьох шкідників кімнатних і садових культур.
 3. Актофіт. Засіб від шкідливих комах, що оказує паралізуючу дію на них. Можливо застосування в жарку погоду.
 4. Ентоцід. Ґрунтовий інсектицид, розроблений на основі грибків, що знищують шкідників, які живуть в ґрунті. Безпечний для дощових черв'яків.
 5. Актарофіт. Засіб на основі грибка, що знищує шкідливих комах. Загибель шкідників починається на другу добу, досягає максимуму на 5 день.

Стимулятори

Біологічні стимулятори м'яко впливають на садові культури завдяки натуральному складу - екстрактам рослин.

Рекомендованими стимуляторами є:

 1. Амалгерол. Поєднує дію біостимулятора і ґрунтового біоактиватора. Підвищує імунітет рослин, покращує мікрофлору ґрунту, не впливає на комах.
 2. Регоплант. Унікальний препарат, що захищає картоплю від шкідників, хвороб, стимулює її розвиток, запобігає стресовим станам рослини.

Переваги біопрепаратів перед хімічними засобами захисту рослин

Для здоров'я людини корисно вживання в їжу екологічно чисті плоди і овочі. А широке використання хімічних засобів захисту рослин призводить до їх накопичення в ґрунті, воді й частинах рослин. До того ж, часто одночасно з шкідливими організмами гинуть і корисні. Відзначають також формування стійкості шкідливих мікроорганізмів до хімікатів при їх інтенсивному застосуванні. Тому очевидні переваги біопрепаратів. Їх діючі речовини є продуктами природних біоценозів. Таким чином, вони екологічні і безпечні для навколишнього середовища, людини, тварин, комах. При правильному застосуванні вони мають високу ефективність.

Застосування біопрепаратів

Використовувати біологічні засоби для захисту садових рослин можна на будь-яких культурах: плодово-ягідних, декоративних, овочевих, зелених. Застосування біопрепаратів - абсолютно безпечний, швидкий і економічний спосіб позбутися грибків та комах на культурних рослинах. Незважаючи на екологічність засобів, слід строго дотримуватися дозування. Відхилення від рекомендованих норм може знизити ефективність препаратів.

Для досягнення максимальної ефективності необхідно «розбудити» мікроорганізми, що входять до складу біозасобів. Для цього може знадобитися настоювання протягом декількох годин.

Обробку рекомендується проводити виключно у вечірній час, оскільки препарати розпадаються під дією прямих сонячних променів. Так біопрепарати довше впливають на хвороби і шкідників.

Більш ефективні вони в прохолодну (але не холодну) погоду, при високій вологості повітря (але не вогкості). Дія їх припиняється з випаданням опадів або сильним зниженням температури повітря. Обробляють не тільки самі рослини, але і ґрунт під ними. Завдяки цьому знижується ймовірність повторного поширення шкідників і грибків.

Загибель комах настає не миттєво, як у випадку з застосуванням хімічних засобів, а через пару днів. Рекомендується проводити кілька обробок.

Біопрепарати вимагають особливих умов зберігання. Найкраще вони зберігають властивості при температурі близько 5 градусів, в темному місці.

Якщо застосування біопрепаратів або їх вибір викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть підібрати дієвий засіб, який не завдасть шкоди навколишньому середовищу і організму. Розкажуть про порядок приготування і застосування розчину.

Товари зі статті
18грн
Виробник
Ензим Агро (Україна)
Культури
Декоративні, Плодово-ягідні, Овочеві, Кімнатні рослини, Квіти
Для захисту від
фітофтороз, бура плямистість, альтернаріоз, борошниста роса, пероноспороз, суха та мокра гниль
1 147грн
Немає в наявност
Виробник
Summit Agro (Японія)
Культури
Плодово-ягідні, Овочеві
Для захисту від
бактеріальні плямистості, мокра гниль плодів, бактеріальний опік, пірикуляріоз, бактеріози
18грн
Виробник
Ензим Агро (Україна)
Культури
Декоративні, Плодово-ягідні, Овочеві, Кімнатні рослини, Квіти
Для захисту від
фітофтороз, суха та мокра гниль, макроспоріоз, бура плямистість, альтернаріоз, бактеріальний рак, антракноз, чорна ніжка, несправжня борошниста роса,
354грн
Виробник
Біохім-Сервіс (Україна)
Культури
Декоративні, Плодово-ягідні, Овочеві, Кімнатні рослини, Квіти
Для захисту від
колорадський жук, попелиця, павутинний кліщ, трипс, білокрилка, совка, листокрутки
95грн
Виробник
Біоветфарм (Україна)
Культури
Декоративні, Плодово-ягідні, Овочеві, Кімнатні рослини, Квіти
Для захисту від
колорадський жук, попелиця, павутинний кліщ, трипс, білокрилка, совка, листокрутки

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід