Дерева, які не можна саджати разом

порадиПри закладці саду слід ретельно розпланувати посадки. Адже виправляти помилки при неправильній посадці плодово-ягідних культур складно. Враховувати важливо не тільки висоту дорослих дерев або їх світлолюбність, але і сумісність з іншими культурами. Які дерева не можна саджати разом?

Чому деякі дерева не можна саджати разом

На обмеженій площі ділянки дачники намагаються розмістити всі найпопулярніші культури: яблуні, вишні, груші, сливи. Закладаючи сад, багато садівників не враховують сумісність дерев, вважаючи, що відстань в 2-3 метри захистить культури від взаємного впливу один на одного.

Перед розбивкою саду важливо заздалегідь ретельно розпланувати розташування дерев щодо один одного і інших городніх культур - овочів і ягід.яблуко і абрикос

Дерева конфліктують один з одним по ряду причин:

 • Боротьба за живлення і вологу. Розташовуючись в одному грунтовому горизонті, кореневі системи сусідніх культур конкурують за ресурси, їх зростання може уповільнитися, а врожайність знизиться.
 • Збіднення ґрунту, погіршення її структури. Якщо сусідні культури споживають з грунту однакові речовини, то їх кількість поступово зменшується. Внесені добрива лише погіршують ситуацію: одних елементів стає занадто багато, в той час як інших не вистачає. 
 • Однакові шкідники і захворювання. Якщо родинні культури розташовані по сусідству, комахи і грибки будуть легко передаватися з одного дерева на інше.
 • Недолік світла. Невеликі саджанці та молоді дерева не становлять конкуренції один одному, проте у міру зростання високорослі сорти починають затінювати більш компактних сусідів.
 • Аллелопатія. Деякі культури здатні виділяти в ґрунт або повітря особливі речовини, які пригнічують ріст і розвиток сусідніх рослин. Яскравий приклад таких рослин-агресорів - волоський горіх. Натуральні гербіциди, що містяться в його листі, потрапляють в грунт, згубно діють на всі рослини. Тому волоський горіх краще садити далеко від плодових культур, залишивши відстань між ними не менше 10 метрів.

Виправити помилки, допущені при посадці дерев, досить складно. У перші роки конкуренція рослин виражена слабо, а в дорослому стані пересаджувати дерева складно і недоцільно.

Сумісність дерев на ділянцігруші і сливи

Дослідним шляхом вже давно встановлені сумісні і несумісні культури в саду. Дотримуючись нескладних рекомендацій, можна правильно розташувати дерева і отримувати від їх сусідства максимальну користь.

Сумісність дерев представлена в таблиці.

Культура Сумісні Не сумісні
Яблуня Слива, груша Черешня, вишня, персик, ялиця, дуб
Груша Горобина, тополя Вишня, персик, слива, бук, каштан
Слива Клен, бузина чорна Груша, вишня
Вишня Черешня, слива Абрикос, груша
Абрикос Абрикос Яблуня, груша, вишня, слива, горіхи
Персик Персик Черешня, вишня, яблуня, груша, горіхи

Для кожної культури слід підбирати правильних «сусідів», висаджувати їх на певній відстані. Так, сумісні дерева розташовують на відстані від 3 метрів один від одного, а конкурентів відкидають подалі - від 5 метрів. Колоновидні і компактні сорти можна висаджувати з відступом в 2,5 метра.вишня і малина

Якщо за садом розташовується ліс, то до найближчих плодових дерев має залишатися не менше 10 метрів. Це запобігатиме поширенню загальних шкідників і хвороб, вбереже від розростання кореневої системи лісових «жителів».

Плодові дерева

Вибір сумісних культур для плодових дерев особливо важливий: від цього безпосередньо залежить їх врожайність.

Несумісні такі плодові культури:

 • Яблуня і кісточкові. Не найкращими сусідами для яблуні стануть кісточкові культури - вишня, черешня, персик, абрикос. Справа не тільки в різній швидкості росту - яблуні ростуть повільніше кісточкових, але і в розташуванні коренів в одному грунтовому шарі. Проблему для яблуні становить і коренева поросль цих культур. Вона забирає харчування і вологу, сприяє поширенню хвороб і шкідників по саду.
 • Яблуні та хвойні культури (ялини та ялиці). Хвойники сприяють підкисленню грунту, що вкрай небажано для плодових дерев.
 • Груша та інші культури. Груша погано живе разом зі сливами і вишнями. Небажано висаджувати грушу близько до декоративних дерев - берези, дубу, буку. Вони мають потужну кореневу систему, яка стримує зростанню коренів груші і забирає велику кількість вологи і живлення. Небажане сусідство і з хвойними: груші можуть заражатися загальними захворюваннями - іржею.
 • Вишня і ягідні кущі. Коріння вишні містяться у верхньому шарі грунту: там же, де і коріння ягідних кущів, яблунь, груш. Таке сусідство з часом призведе до взаємної конкуренції, зниження врожайності.
 • Слива і зерняткові. Слива - швидкозростаюча кісточкова культура, яку бажано висаджувати далеко від зерняткових культур. Потужна поверхнева коренева система сливи залишить сусідів без живлення, а густа розлога крона - без світла. Краще висаджувати сливу на краю саду, по сусідству з кленом або бузиною чорною.сосна і дуб
 • Персик і кісточкові. Самі явні конкуренти персика - вишня і черешня. Вони забирають у примхливого персика більшу частину води і живлення, пригнічуючи його зростання. У міру зростання вишня і черешня починають затінювати персик. Помічено, що з боку вишні та черешні персик швидко «лисіє», втрачає листя.
 • Персик і зерняткові. Яблуні та груші - теж не найкращі сусіди для персика. Вони мають спільних шкідників, уражаються однаковими хворобами, тому розсадити їх слід подалі.
 • Абрикос і інші культури. Абрикос - любитель рости на віддалі від інших культур. Його краще розташовувати на відстані 5-7 метрів до будь-яких інших плодових дерев. Справа не тільки в живлення, волозі або сонячних променях: коріння абрикоса виділяють гербіциди, які пригнічують ріст сусідніх культур.

Плодово-ягідні дерева краще висаджувати окремо по кожній культурі. Так рослини будуть менше конкурувати за ресурси і заважати один одному.

Декоративні дерева

Декоративні культури не менше страждають від неправильних сусідів. Вони стають жертвами різних захворювань, втрачаючи декоративність і замикаючи «ланцюжок» поширення грибків. Навесні спори заражають одну культуру, а до літа перебираються на сусідні.

Не можна висаджувати по сусідству:

 • Осику і сосну. Грибок-збудник іржі, потрапивши на пагони сосни, вже влітку поширюється по окрузі і заражає осикові посадки. На листі листяної культури з'являються руді плями, що знижують її декоративність.
 • Сосну і дуб. З'явившись на сосні, грибок провокує розвиток на дереві ракових утворень. Потрапивши на дубове листя спори стають причиною захворювання дуба іржею.
 • Березу і модрину. Хоча культури і не є близькими родичами, вони схильні до одного захворювання. Іржа хвої поширюється з листопадного хвойника на листяних дерев, заражаючи обидві культури. Крім берези, від іржі модрини можуть постраждати верба і ялиця.ялина і черемха
 • Сосну і смородину. Загальна хвороба цих культур - іржа - здатна погубити веймутову і сибірську сосну, а ягідний кущ ослабне через іржу листя.
 • Ялівець і плодові. Іржавинний гриб з хвойника влітку переноситься по саду, заражаючи плодові дерева і знижуючи їх врожайність.
 • Черемха і ялина. Культури уражуються загальним захворюванням - іржею. В результаті близького сусідства грибок швидко поширюється по деревах, завдаючи їх декоративності істотної шкоди.

Ідеально розташовувати декоративні дерева на відстані більше 200 метрів від "небажаних" сусідів. Однак на практиці це дотримати складно, тому слід обробляти культури фунгіцидами в профілактичних цілях.

Правильне сусідство плодових і декоративних дерев на ділянці - основа збереження поживності і структури грунту, достатньої інсоляції і, як наслідок, високих врожаїв від здорових рослин. Не слід намагатися розмістити на дачі всі дерева поблизу: краще висаджувати їх групами, кожну культуру окремо.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід