Дерево-сад - що це, посадка та догляд

Кількість бажаних сортів плодових дерев на дачі залежить не стільки від фінансових можливостей садівників, скільки від розміру садової ділянки. Як ефективно використовувати простір в саду?

Що таке дерево-сад

Для економії місця в саду при збереженні сортового різноманіття була розроблена особлива культура — дерево-сад. Червоні, жовті, фіолетові або зелені плоди на одній рослині — не вигадка художника, а унікальна рослина.

Кожна структурна гілка такого диво-дерева утворена щепленням відповідного сорту. Сортові пагони не заважають один одному, при необхідності їх можна видалити без збитку для дерева. По суті це звична плодова культура, на яку щеплено необхідне число сортів цієї рослини.

Основна особливість дерева-саду — культура підщепи та прищепи повинна збігатися. Таке дерево може бути або кісточкових, або зерняткових. Найчастіше на багатосортовому дереві є 2-3 прищепи-сорти.

Існують дерева-сади на основі:

 • яблуні;
 • черешні;
 • сливи;
 • груші;
 • абрикоса;
 • персика.

Переваги багатосортового дерева:

 1. Економія місця на ділянці. За допомогою декількох багатосортових дерев на обмеженому просторі дачної ділянки можна виростити справжній колекційний сад, де буде не один десяток сортів.
 2. Різноманіття поєднань сортів. Можна вибрати вподобане поєднання плодів на одному дереві: великих і середніх, червоних і жовтих.
 3. Раннє отримання максимальних врожаїв. Посадка моносортового дерева пов'язана з певним ризиком: через 2-4 роки, коли молоде деревце почне плодоносити, є ймовірність, що плоди не припадуть до смаку. У цьому випадку рослину видаляють з ділянки, замінюють на іншу. Такі експерименти відтягують період настання максимального плодоношення.
 4. Висока зимостійкість. Всі щеплення роблять на зимостійку підщепу, тому ризик вимерзання мінімальний. Рослина більш стійка до несприятливих умов.
 5. Підвищення врожайності. Щеплені сорти можуть відрізнятися за часом цвітіння. Так знижується ризик не запилення квіток в похмуру погоду: бутони деяких сортів розкриються в сонячну погоду. Ефективність запилення зросте.
 6. Розтягнутий період плодоношення. Плоди на дереві-саді дозрівають в різний час. Плодоношення може починатися з середини літа у «ранніх» гілок і тривати до глибокої осені у «пізніх». При наявності багатосортового дерева немає проблеми з переробленням врожаю.

Щоб дерево-сад радувало щорічними врожаями, потрібно правильно його посадити й дотримуватися агротехніки.

Посадка дерева-сада

Порядок посадки багатосортового дерева не відрізняється від традиційного, моносортового. Перед висадкою саджанця визначають відповідне місце. Воно повинно мати максимальне освітлення, крім того, ґрунт повинен бути родючим, добре дренованим. Застій води близько коренів призведе до їх загнивання і загибелі диво-дерева.

Обов'язково дотримуються схеми посадки саджанців, адже для кожної гілки має бути достатньо місця для росту на десятки років. Нерівномірна інсоляція може привести до пріоритетного зростання одних сортів і гноблення інших. Між рослинами бажано залишати не менше 3,5-5 метрів.

Процес посадки включає:

 1. Підготовку посадкової ями. На дно укладають дренажні матеріали — биту цеглу, камені, які засипають піском. Зверху їх покривають підготовленим живильним ґрунтом. Він повинен осісти протягом кількох тижнів.
 2. Підготовка саджанця. Для підвищення приживлюваності коріння замочують в стимуляторові коренеутворення (Корневин, Гетероауксин) на 12-24 години.
 3. У підготовлену яму встановлюють саджанець на гірку з землі, що була раніше засипана. Коріння розправляють, направляють в різні боки по пагорбу.
 4. Проводять засипку саджанця. У прикореневу зону рекомендується внести 1-2 таблетки Ініціатора. Препарат дозволить убезпечити дерево-сад від нападу шкідників, а також забезпечить його необхідними елементами (магнієм, фосфором, калієм і азотом) на довгий час.
 5. Обов'язково фіксують багатосортове дерево до кілочка, щоб не пошкодити стовбур або скелетні гілки.
 6. Рясно поливають культуру, щоб ґрунт ущільнився, а рослина отримала достатню кількість вологи для зростання.

Ґрунт навколо дерева мульчують будь-яким наявним матеріалом: скошеною травою, опилом, перегноєм. Це знизить втрати вологи від випаровування, скоротить частоту поливів.

Догляд за деревом-садом

Багатосортове дерево хоч і є, по суті, традиційною культурою, однак вимагає знання секретів догляду.

Полив і підживлення

У волозі потребує будь-яка рослина, і диво-дерево не є винятком. Особливо важливий своєчасний полив деревця, що недавно посаджено, оскільки це стане запорукою його приживлюваності. Під час посухи зрошують рослину не рідше 2 разів на тиждень. Перевагу мають більш рідкісні, але рясні поливи, ніж поверхневі, мізерні.

Багатосортові дерева підгодовують аналогічно моносортовим. Через розтягнутого періоду цвітіння і плодоношення рослина більш чутлива до нестачі харчування. Зниження врожайності, дрібніння плодів, малий приріст пагонів — вірні ознаки дефіциту поживних речовин.

Обрізка

Основним секретом правильного догляду за деревом-садом є обрізка. Проводять її щорічно. Видаленню підлягають не тільки сухі, пагони пошкоджені або ті, що загущують. Обов'язково зрізають вовчки та поросль. За допомогою обрізки важливо зберегти баланс між гілками-сортами, щоб жодна з них не була «лідером». В іншому випадку така гілка буде витісняти інші, що позначиться на врожайності. Для цього за допомогою обрізки стримують зростання пагона, що швидко зростає, прищипують верхівки протягом сезону.

Захист від шкідників

Завдяки внесенню при посадці препарату Ініціатор, дерево-сад не потребує додаткових обробок. Не страшні йому не тільки ґрунтові шкідники, але й ті, що смокчуть і гризуть тканину рослин. Дорослі дерева обробляють так само, як традиційні, проте враховують час цвітіння та плодоношення кожної культури, щоб не нашкодити рослині й не знизити врожайність.

Дерево-сад на ділянці неодмінно стане центром тяжіння: різні за забарвлення і розміром плоди, що ростуть на одній рослині, привертають увагу. Така культура вимагає уважного ставлення і дотримання правил догляду. Якщо посадка або вирощування дерева-сада викликає у вас труднощі, зверніться за консультацією до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про секрети агротехніки, допоможуть підібрати поєднання сортів.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід