Догляд за садом восени

До настання стійких заморозків садівникам треба встигнути завершити всі дачні справи. Видаляють з ділянки все сміття, готують ґрунт під весняні посадки. Чи не менших турбот вимагає і сад. Які заходи включає догляд за садом восени?

Навіщо готувати сад до зими

Помилково вважати, що садові дерева готові до зимівлі після опадання листя. Для садівника знайдеться ще багато робіт.

Підготовка саду до зими необхідна, оскільки дозволяє:

 1. Правильно підготувати дерево до періоду спокою. Вологозарядний полив, внесення добрив, мульчування і побілка підвищують холодостійкість та морозостійкість рослини. Вона менше травмується за зимовий період, швидше рушає в зростання навесні.
 2. Знизити захворюваність. Добре освітлена, досить провітрювана крона дерева знижує ризик грибкових і бактеріальних захворювань, зменшує кількість шкідників.
 3. Збільшити врожайність. Формування крони й внесення підгодівлі дозволяє правильно перерозподілити сили, віддаючи їх на цвітіння і плодоношення, замість нарощування зайвої зеленої маси.
 4. Продовжити термін життя дерева. Правильне обрізання, видалення старих гілок, обробка ран садовим варом підтримує плодові культури здоровими протягом довгих років.

Правильно підготовлені дерева перезимують без втрат, а в майбутньому сезоні будуть менше хворіти.

Осінні роботи в саду

Важливо проводити садові роботи комплексно, не пропускаючи ні один вид робіт.

Підготовка саду до зими включає:

 • прибирання листя та іншого органічного сміття;
 • обрізку;
 • боротьбу з мохами та лишайниками;
 • побілку;
 • підгодівлю;
 • укриття і мульчування.

Прибирання листя

Опале листя плодових культур — не добриво і не мульча, а розсадник грибків і шкідників. У теплій підстилці вони добре зимують, а з настанням весняного тепла активізуються і відразу «атакують» дерево. 

Листовий опад без ознак захворювань можна використовувати для приготування компосту. Збирання листя проводять в декілька етапів, особливо, якщо листя падає на газонну траву. Сирий, злиплий опад перешкоджає доступу повітря, трава запріває і втрачає декоративність.

Обрізка

За сезон дерево пристойно обростає: ростуть як потрібні гілки, так і вовчки. Жирові пагони обов'язково видаляють, щоб рослина не витрачала сил на непотрібному зростанні. Обрізі підлягають пагони, що загущують крону, а також сухі, пошкоджені, зі здуттям чи глибокими тріщинами. Зрізи здійснюють на кільце, щоб рани швидше затяглися.

Після робіт важливо захистити місце зрізу за допомогою садового вару або будь-якого іншого засобу (пасти, замазки). Це запобігатиме потраплянню на травмовані тканини грибків, вбереже дерево від зараження і загибелі.

Боротьба з мохами та лишайниками

Чим старші дерева, тим більше на них з'являється мохів та лишайників. Самі по собі лишайники для плодових культур не небезпечні — вони не мають коренів, не харчуються соками дерева. Однак вони стають улюбленим місцем проживання шкідників і грибків. Тому перевіряти дерева й оцінювати їх стан слід щорічно. Різке збільшення кількості лишайників говорить про зниження імунітету рослини.

Лишайники на поверхні кори з'являються поступово, найчастіше — з північної (затіненій) сторони. Спочатку кора набуває зеленуватий відтінок — ознака заселення одноклітинними водоростями. Далі до них поселяються грибки.

Мохи ж, на відміну від лишайників, відносяться до рослин, але теж не є культурами, що паразитують. Їх коренева система має дуже малий обсяг. Мохам досить невеликої кількості ґрунту для зростання і закріплення. Вони утворюють в умовах високої вологості зелені нарости. Мохи поступово приводять до гниття кори, оскільки перешкоджають її нормальному газообміну. Проводити боротьбу з мохами та лишайниками на плодових деревах слід по закінченню листопада.

Очищення від «небажаних сусідів» плодових культур включає:

 1. Обробку дерев розчином залізного купоросу. Молодим деревам достатньо 1 обробки в рік, старим - 2. Розчин наносять пензлем або обприскувачем. Обробляють також ґрунт у пристовбурних кіл.
 2. Для жирних, агресивних різновидів мохів та лишайників використовують фунгіциди — наприклад, Скор.
 3. Видалення лишайників та мохів вручну. Попередньо розстеляють плівку під кроною, щоб після проведення робіт спалити органічне сміття. Очищення проводять металевою щіткою, шпателем, зворотною стороною ножа.

Проти мохів та лишайників найбільш ефективна профілактика — щорічне обрізання дерев з метою збільшення їх провітрюємості, зниження загущення крони. Гілки, вкриті лишайником повністю, слід вирізати, тому що вони вже постаріли.

Побілка

До настання холодів обов'язково білять дерева. Можна використовувати спеціальні фарби для дерев, проте кращі склади — на основі вапна, з додаванням фунгіцидів. Осіння побілка захистить кору від впливу сонця ранньою весною, запобіжить перегріву тканин.

Підживлення

Для підготовки плодових культур до зими, а також для заповнення дефіциту корисних речовин в ґрунт обов'язково вносять добрива. Це можуть бути як комплексні мінеральні склади, так і органіка.

Однак слід обмежити внесення азоту. До настання весни він рослинам не потрібен, тому що може спровокувати небажаний ріст зеленої маси. Найбільш потрібні восени калій і фосфор. Вони підвищують зимостійкість дерев, готують кореневу систему до зими, завершують визрівання пагонів.

Укриття і мульчування

Молоді дерева, а також теплолюбні культури до настання стійких холодів вкривають. Для укриття використовують нетканий матеріал. Плівка сприяє випріванню деревини через недостатній газообмін, провітрювання. Мульчування необхідно для захисту кореневої системи. Вкриті мульчею коріння захищені від пересихання, вивітрювання, сильних морозів і різких коливань температур.

Грамотний догляд за садом восени — запорука здоров'я дерев, їх високої, стабільної врожайності. Нехтування будь-якими із зазначених робіт призведе до підвищення захворюваності плодово-ягідних культур. Якщо у вас залишилися питання по догляду за садом до настання зими, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони дадуть вичерпну консультацію по проведенню робіт, розкажуть про терміни й секрети їх проведення.

Товари зі статті
8 789грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Картопля, Груша, Морква, Персик, Томат
Для захисту від
парша, борошниста роса, альтернаріоз, Кучерявість листя, фітофтороз

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід