Догляд за трояндами навесні

Щоб красуні троянди радували вас своїм відмінним зовнішнім виглядом і пишним цвітінням протягом усього сезону, їм необхідний правильний догляд навесні. Це важливий період, коли рослини прокидаються і починають рости. Треба своєчасно провести всі операції, про які ми й розповімо в цій статті.

Зняття укриття

У холодних регіонах трояндові кущі вкривають на зиму. Але бояться вони не тільки морозу, а й вимокання та випрівання навесні, коли потеплішає. Тому зняття укриття в потрібний час — важливий агротехнічний захід в догляді за трояндами.

Прибирати відразу все укриття не можна. Робити це потрібно поступово. Як тільки пригріє сонце і розтане сніг, потрібно починати провітрювати кущі, відкриваючи укриття з північного боку в денний час доби на кілька годин.

Важливо уважно стежити за погодою, температурою повітря, станом бруньок рослини. Коли температура підніметься вище -5 С, знімається верхній шар укриття. Через кілька днів, коли буде стабільно 0 С, знімається середній шар укривного матеріалу. А через кілька днів уже забирається останній шар — сухе листя. В останню чергу захист прибирають від кореневої шийки. Потім проводять ретельне, але неглибоке розпушування навколо кущів для поліпшення надходження повітря до кореневої системи.

Знімаючи укриття поступово, ви забезпечуєте рожевим кущах дуже дбайливу адаптацію до нових умов. Так рослини не зупиняються у своєму розвитку і відмінно нарощують потім зелену масу.

Обрізка

Процедуру обрізки проводять через 5-7 днів після повного зняття укриття з троянд. Але потрібно стежити за станом бруньок. Якщо вони набрякли, то доведеться починати раніше. Обрізку троянд навесні проводять тільки до моменту початку розпускання бруньок.

Весняна обрізка троянд проводиться з санітарною метою, а також, для омолодження і формування куща. Всі засохлі, поламані, пошкоджені пагони обрізають до здорової тканини. Звертайте увагу на стан кори, бруньок. Навіть зміна кольору пагону може свідчити про пошкодження його. Тоді обрізають пагін поступово і дивляться на зрізи. У здорової рослини вони світлі, без темної середини, вологі на вигляд. Якщо навіть після кількох обрізок не вдається досягти здорової тканини, пагони краще видалити. Вирізають і пагони з інфікованими опіками — плямами на корі. Обов'язково видаляється дика поросль, що зростає від коренів куща.

Обрізка з метою омолодження виконується у кущів старше 5 років. Вирізаються повністю старі пагони від 3-5 років у чайно-гібридних троянд і від 6-7 років у шрабів і плетучих троянд.

При виконанні обрізки для формування потрібно чітко уявляти собі, яку висоту куща, кількість і розмір квітів ви хочете отримати. Існує правило, якого варто дотримуватися: при обрізанні пагону, потрібно звертати увагу на бруньку, на яку проводиться обрізання — в ту сторону, куди вона дивиться і буде рости новий пагін.

Далі задається загальна висота куща обрізанням кількох найвищих пагонів. Потім видаляються всі тонкі та дрібні пагони, які цвісти не будуть. З середини куща вирізають всы слабкі пагони та ті, що загущують. Також обрізанням задається і форма майбутнього куща.

Після весняної обрізки троянди активно починають вегетацію, дають великий обсяг зеленої маси, активно утворюють бутони. Також збільшується загальна тривалість періоду цвітіння кущів влітку. Розпочата вегетація сприяє швидкому затягуванню зрізів і зменшує можливість зараження.

Правила обрізки троянд:

  • Всі процедури проводяться гострим різальним інструментом для запобігання заражень і утворення тріщин на стовбурах.
  • Весь інвентар піддається дезінфекції, наприклад, розчином марганцівки.
  • Зрізи виконуються похило, щоб в цьому місці не затримувалася вода.
  • Обрізку пагонів роблять на 0,5 см вище здорової бруньки. Зрізи обробляють садовим варом.

Обробка від хвороб та шкідників

Після зняття укриття та обрізки кущів троянд проводять профілактичну обробку їх проти збудників грибкових захворювань. Для цього використовують бордоську рідину, мідний купорос, Камелот, Флінт Стар. Через 15 днів проводять повторну обробку, щоб закріпити дію препаратів.

Профілактична обробка від шкідників доцільна тільки в тому випадку, коли в попередньому сезоні троянди масово страждали від нашестя комах. До розпускання бруньок від попелиці їх обробляють препаратами Фітоверм, Актара. У фазі розпускання листя від листокруток обприскують Актарою. Обробка проти трипсів ефективна при настанні стійкого тепла і виконується Актарою.

Підживлення

Для гарного росту і формування розвинених, великих бутонів трояндовий кущ повинен в достатку отримувати поживні речовини та мікроелементи. Брак їх виправляється шляхом внесення добрив. Азот, фосфор і калій — ось основні елементи, які потрібні кущам постійно. Вони стимулюють вегетацію, утворення бутонів і цвітіння. А їх дефіцит веде до ослаблення кущів і хвороб. Мікроелементи — цинк, залізо, магній та ін. - також необхідні рослинам для нормальної життєдіяльності, але в мікродозах. Перед внесенням будь-яких підгодівель землю навколо куща добре проливають водою, щоб не спалити кореневу систему.

В першу чергу навесні трояндам потрібно підживлення азотними добривами. Вони вносяться вже після обрізки й до розпускання перших листочків. Друге підживлення азотними добривами вноситься через 2 тижні після першого, третє — при зав'язуванні перших бутонів. Для цього використовують аміачну селітру для старіших кущів або органіку для троянд торішньої висадки — Курник.

Друга підгодівля необхідна трояндам в період росту пагонів, коли температура досягне +10. Для цього підходять високоякісні комплексні мінеральні добрива, до складу яких входять перш за все калій, фосфор, магній - Plantafol Elite, Biopon, Master, Троянда Нооферт, Ізабіон. Повторюють таку підгодівлю потім і в період бутонізації.

Мульчування

Цей захід сприяє збереженню вологості ґрунту, покращує повітрообмін, уповільнює ріст бур'янів. Нема потреби регулярно рихлити троянди протягом усього сезону. Як мульчу для трояндових кущів використовують компост, подрібнену деревну кору, агротекстиль. Важливо стежити, щоб матеріали для мульчування не закривали основу стовбура троянди, а рівномірним шаром розподілялися по поверхні ґрунту навколо куща.

Посадка троянд весною

Зазвичай троянди садять в ґрунт восени. Але і весняна посадка допустима і має свої переваги. Так, саджанці не потрібно захищати від морозу і немає небезпеки замерзання. При весняній посадці троянд потрібно дочекатися часу, коли температура повітря підніметься до 10-12˚С, а ґрунт вже відтане і досить прогріється. Розташовувати троянди краще в освітленому місці або в півтіні. Ґрунти для них підходять глинисті піщані, добре проникні й досить пухкі. Яма для саджанця повинна бути діаметром та шириною близько 40-50 см. Ґрунт для посадки збагачують органікою, мінеральними добривами, для поліпшення його структури додають торф. Після посадки саджанця його рясно поливають і мульчують.

Бажаємо вашим трояндам здоров'я і рясного цвітіння! Дотримуйтесь наших рекомендацій і ваш сад буде по-справжньому прекрасним.

Товари зі статті
15грн
Немає в наявност
Виробник
Альфа Смарт (Україна)
Культури
Троянда, Яблуня, Вишня, Черешня, Ріпак, Баклажан, Виноград, Картопля, Буряк, Морква, Огірок, Персик, Томат, Соя, Перець
Для захисту від
Борошниста роса, парша, альтернаріоз, моніліоз, коккомікоз, плямистість бура, клястероспоріоз, полістигмоз, оїдіум, гниль чорна, плямистість чорна, ір
51грн
Немає в наявност
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Баклажан, Картопля, Груша, Капуста, Томат, Перець
Для захисту від
колорадський жук, попелиці, цикадки, грунтові шкідники, хрестоцвіті блішки, яблуневий квіткоїд, яблуневий плодовий пильщик, брунькові довгоносики

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід