Два основних способи розмноження цитрусових: щеплення і живцювання

порадиЛимони, апельсини, мандарини стають все більш популярними кімнатними і тепличними культурами. На літо їх можна виносити на відкрите повітря, проте рослини вимагають теплу зимівлю. Як розмножити вподобане цитрусове деревце?

Коли розмножувати цитрусові

Цитрусові культури вельми примхливі при розмноженні, тому важливо підібрати правильний час для успішного отримання власних саджанців. Розмножувати плодові деревця слід тільки в період активного росту: з середини весни до початку осені.

У цей час найлегше забезпечити щепленням і живцям необхідні умови: яскраве розсіяне світло, постійне тепло і високу вологість повітря.живці цитрусових

Коли рослини знаходяться в періоді спокою, то розмножуються погано, тому розмноження в іншу пору року проводять у винятковому випадку. Для успішного живцювання або щеплення рослин забезпечують підігрів і штучне освітлення.

Як розмножувати цитрусові

Цитрусові культури, як і інші плодові, можна розмножувати живцюванням і щепленням. Важливо знати секрети розмноження цитрусових, щоб не допустити помилок і отримати міцні, здорові саджанці.

Як живцювати цитрусові

Головне правило живцювання цитрусових - для отримання плодоносних рослин живці для розмноження заготовляють з сортових, дорослих екземплярів.

Як матеріал для живцювання підходять лише молоді, але визрілі пагони. При заготівлі живців навесні використовують минулорічні, осінні прирости. Для літнього живцювання придатні весняні гілки.

Довжина живця повинна складати близько 10 см, на ньому має бути 3-4 листи.живцювання цитрусових Нижній зріз виконують під гострим кутом, а верхній - під прямим. Листя в нижній частині живця видаляють, а у верхній - підрізають вполовину.

Є кілька способів укорінення живців цитрусових:

 • в живильному грунті в горщику;
 • в торфі, вермикуліті або перліті в зіп-пакеті;
 • в склянці з водою і ін.

Для утворення корінців слід підтримувати температуру 20-25 градусів, високу вологість повітря і грунту. Живцям краще розсіяне сонячне світло. Їх щодня провітрюють, видаляють конденсат.

При правильних умовах укорінення настає через 2-3 тижні. Молоді саджанці починають рости, за перший рік їх 2-3 рази пересаджують методом перевалки.

Як прищеплювати цитрусові

Для проведення щеплень цитрусових слід заздалегідь підготувати щепу і підщепу. В якості підщепи підійде будь-який цитрусовий сіянець, отриманий з насіння. Однак його товщина повинна бути близько 0,5 см, в іншому випадку щеплення не зростеться. До такого діаметру стовбура рослина буде рости не один рік.окуліровка цитрусових

Є й інший спосіб, що передбачає прискорене отримання підщепи - живцювання. Можна використовувати в якості підщепи добре вкоріненого живця цитруса достатньої товщини.

Не кожен цитрус сумісний при щепленні:

 • нехарчові цитруси, такі як бігарадія або понцірус, мають високу стійкість до несприятливих умов і хвороб, сумісні з апельсинами, деякими сортами лимонів і мандаринів;
 • лимон підійде для щеплення інших лимонів;
 • грейпфрут стане хорошим підвоєм для всіх цитрусів;
 • мандарин придатний для щеплення тільки інших мандаринів;
 • на апельсин можна прищепити інший апельсин або лимон;
 • помело в якості підщепи швидко досягає потрібної товщини, культура сумісна з іншими цитрусами;
 • клементин підійде для щеплення «дрібноплідних» цитрусових - деяких сортів лимона, мандаринів, кумквата і клементинів.

При дотриманні всіх умов можуть зростатися і несумісні види цитрусових, проте вони часто погано ростуть і довго не дають плодів.

Прищепу заготовляють з сортових рослин, товщина живця повинна відповідати діаметру підщепи. Зберігати заготовлений матеріал для щеплення довго не можна: вже через тиждень приживлюваність живців буде дуже низькою.щеплення цитрусових

Щеплення проводять за допомогою гострого ножа, в роботі також знадобиться стрейч-плівка або ізоляційна стрічка для обмотки зрощуються частин. Всі інструменти повинні бути чистими.

Цитруси прищеплюють декількома способами:

 • Окуліровка. Найпоширеніший спосіб, при якому з живця цитрусової прищепи зрізають брунькуі вставляють її в Т-подібний надріз на корі підщепи.
 • Копуліровка. Більш складний спосіб, що припускає використання живця з 3-4 бруньками товщиною 3-5 мм. Виконують на підщепі і привої косий зріз і щільно поєднують їх.
 • За кору. Якщо діаметр підщепи значно більше, ніж щепи, то виконують щеплення за кору. Для цього на підщепі підрізають кору і вставляють зрізаний під гострим кутом держак прищепи.
 • В розщіп. Якщо товщина прищепи та підщепи збігається, то проводять щеплення в розщіп. Для цього на підщепі виконують вертикальний надріз, злегка розщеплюючи деревину. А на прищепі виконують косі зрізи з двох сторін живця і вставляють його в розщіп на підщепі.

Після проведення щеплення місце з'єднання підщепи та прищепи обов'язково щільно замотують ізолентою або стрейч-плівкою. Для підтримки високої вологості зверху на рослину надягають пакет з декількома отворами для циркуляції повітря.

Переваги та недоліки розмноження цитрусовихдва лимонних деревця

При розмноженні цитрусів слід враховувати, що відсоток вкорінення живців залежить не тільки від старань садівника або відповідних умов, а й від конкретної культури. Так, при живцюванні найлегше отримати саджанці лимона. Живці грейпфрута і апельсина укорінюються не всі. А при живцюванні кумквата і мандарина укореняться лише поодинокі саджанці.

У кожного способу живцювання цитрусових є переваги і недоліки. Так, з однієї рослини можна нарізати обмежене число живців - 10-20 штук з дорослого деревця. Матеріал для щеплення може бути практично невичерпним, якщо використовувати в якості прищепи лише бруньку зі шматочком деревини.

Однак для проведення щеплення потрібна акуратність і відповідальність: порушення порядку робіт зведе нанівець всі старання. Живцювання дається початківцям легше, оскільки заготівля живців - нескладна операція.

Укорінення цитрусових в домашніх умовах не завжди дає результати. Тому легше купити готовий саджанець вподобаного сорту. Він швидко піде в ріст і принесе довгоочікувані, ароматні і смачні плоди.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід