Фітофтора на томатах

порадиГрибкові захворювання садових рослин за лічені дні здатні погубити їх. Тому так важливо вчасно розпізнати хвороби культур і приступити до їх лікування. Однією з найнебезпечніших захворювань вважається фітофтороз. Як захистити помідори від хвороби?

Як проявляється фітофтора на томатах

Фітофтороз (або бура гниль) - грибкове захворювання томатів, що зустрічається повсюдно. Воно призводить до швидкого ослаблення рослини і його загибелі. Пошкоджується і урожай: потрапивши на плоди грибок - причина гниття томатів.

Розпізнати фітофтору нескладно:

 • закручування листя;зараджені томати
 • поява бурих гнильних плям різних розмірів і форм на нижніх листках;
 • в центрі плями з часом з'являється сіруватий наліт;
 • швидке збільшення плям в розмірах;
 • опадання ураженого листя;
 • ураження плямами ділянок стебла;
 • утворення гниючих ділянок на плодах.

Від фітофторозу томати не захищені ні в грунті, ні в теплиці. Він проявляється з середини літа, коли настають сприятливі умови для поширення грибка.

Зараження рослин фітофторою сприяють умови:

 • різкі коливання денних і нічних температур;
 • рідкий, але рясний полив;
 • густа посадка кущів;
 • близьке розташування посадок томатів і картоплі;
 • засміченість бур'янами;
 • тривалі опади і похмура погода.

Запобігти захворюванню можна за допомогою профілактичних заходів. Вони ефективні тільки в комплексі.

Профілактика фітофтори на томатахпасинкування

Щоб зберегти майбутній урожай і підтримати здоров'я помідорових кущів, слід ретельно доглядати за рослинами. Неправильний догляд - часта причина поширення хвороби по грядках. Легше провести профілактичні заходи для захисту томатів, ніж лікувати їх.

Профілактика фітофтори на помідорах включає:

 • Дотримання правил сівозміни. Щорічно місце для вирощування томатів слід міняти. Спори грибка зимують в грунті на органічних залишках.
 • Своєчасне пасинкування кущів. Правильне формування томатів включає видалення зайвих пагонів і листя, що сприяють загущенню посадок. Кущі повинні добре провітрюватися і висвітлюватися з усіх боків.
 • Легке підкислення грунту. При накопиченні в грунті вапна ймовірність поширення фітофтори зростає. Грибок погано переносить навіть слабокислі субстрати.
 • Обов'язкове знищення рослинних залишків. Бадилля після закінчення плодоношення виносять з ділянки і знищують. Не слід складати органіку з ознаками фітофтори в компост, це сприяє поширенню хвороби по ділянці.
 • Полив тільки під корінь. При дощуванні крапельки вологи, що потрапили на листя, стимулюють проростання хвороботворного грибка. Полив під корінь знижує ймовірність розвитку хвороби.
 • Провітрювання в теплиці. Висока вологість повітря в закритому грунті, недостатня провітрюваність - часта причина швидкого зараження всіх посадок. Краплі вологи, опалого у вигляді конденсату на листі, досить для активації сплячих спор фітофтори.
 • Правильний підбір сортів. Зменшити ймовірність поширення фітофторозу і пошкодження кущів можна, якщо вибирати сорти, стійкі до хвороби. Вони довше інших протистоять грибку, здатні продовжити вегетацію після видалення уражених частин.

Дотримання нескладних профілактичних заходів знизить ймовірність поширення фітофторозу по посадкам томатів. Якщо ж на кущах з'явилися перші ознаки хвороби, слід негайно приступати до лікування надійними засобами.

Як зупинити фітофтори на томатах

При появі бурих плям на листі слід негайно приступити до лікування помідорів. Обробці підлягають всі посадки, а не тільки хворий екземпляр.

В першу чергу слід зрізати листя з плямами. Якщо рослини пошкоджені сильно - їх виривають з корінням. Всі уражені хворобою частини спалюють.

Народні засоби у боротьбі з фітофторою - часник, цибуля, йод - малоефективні, мають нетривалий час захисту. Перевагу слід віддати перевірених засобів, здатним надійно захистити рослини. Зволікання в боротьбі з фітофторою небезпечне - грибок може залишити без врожаю.

У відкритому грунті томати можна захистити препаратами:

 • Ревус Топ - ефективний засіб для захисту від фітофтори і інших грибкових захворювань, діє навіть в несприятливих погодних умовах. До двох тижнів захищає томати від проростання спор.
 • Ридоміл Голд - дієвий засіб, що забезпечує профілактику, лікування і викорінення хвороби. Проникає в тканини рослин, захищаючи від грибка не тільки вегетативні частини, а й бульби, плоди.

У період плодоношення томатів перевагу варто віддати біологічним засобам:

 • Фітоспорін - популярний біофунгіцид, здатний захистити томати від бактерій і грибків. Він повністю безпечний для людини, тварин, комах, оскільки виробляється на основі бактерій. Ефективний як при низьких, так і при високих температурах.
 • Фіотодоктор Лист - біофунгіцид, який використовується для профілактики і лікування грибкових захворювань томатів і інших культур. В основі препарату - бактерії, що пригнічують розвиток фітофтори та інших хвороб. Засіб підвищує імунітет томатів, сприяє підвищенню врожайності.плоди томатів
 • Казумін - біологічний лікувальний засіб від бактеріальних і грибкових захворювань. Спільно з препаратами що містять мідь (наприклад, МЕДЯ Екстра) здатний надійно захистити помідори на довгий час.
 • Тріходермін - потужний засіб від грибків і бактерій, який виробляють на основі грибка-антагоніста. Застосовується в будь-якій фазі розвитку рослин. Ефективний проти фітофтори на томатах, баклажанах, картоплі. Його можна використовувати для обробки грунту восени або навесні, для знезараження і збагачення грунту корисними бактеріями.

Біофунгіциди абсолютно безпечні для людини, оскільки виготовляються на основі бактерій, а не хімічних сполук. Вони не проникають в тканини рослин, не накопичують в плодах шкідливих сполук. Досить ретельно промити плоди перед вживанням.

Фітофтороз - небезпечне грибкове захворювання, що часто зустрічається на томатах. Причини його виникнення - висока вологість, слабка провітрюваність рослин. Щоб запобігти ураженню бадилля і плодів томатів, слід вчасно застосовувати фунгіцидні засоби.

Товари зі статті
93грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Овочеві, Троянди, Виноград, Картопля, Цибуля, Огірок, Томат
Для захисту від
фітофтороз, несправжня борошниста роса, мілдью, чорна плямистість, сіра гниль, біла гниль
29грн
Виробник
Ензим Агро (Україна)
Культури
Декоративні, Плодово-ягідні, Овочеві, Кімнатні рослини, Квіти
Для захисту від
фітофтороз, бура плямистість, альтернаріоз, борошниста роса, пероноспороз, суха та мокра гниль
1 800грн
Немає в наявност
Виробник
Summit Agro (Японія)
Культури
Плодово-ягідні, Овочеві
Для захисту від
бактеріальні плямистості, мокра гниль плодів, бактеріальний опік, пірикуляріоз, бактеріози
30грн
Виробник
Ензим Агро (Україна)
Культури
Декоративні, Плодово-ягідні, Овочеві, Кімнатні рослини, Квіти
Для захисту від
фітофтороз, суха та мокра гниль, макроспоріоз, бура плямистість, альтернаріоз, бактеріальний рак, антракноз, чорна ніжка, несправжня борошниста роса,

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід