Фітофтора: що це і як боротися

Деякі хвороби рослин характеризуються повільною течією. А є такі, які в лічені дні здатні знищити не тільки самі кущі, а й весь урожай. До таких хвороб відносять фітофтороз. Які ознаки захворювання можна виявити на рослинах? Як правильно лікувати їх?

Фітофтора: що це таке

Фітофтороз (в народі - фітофтора) - найбільш поширене, небезпечне захворювання садових культур. Воно характеризується стрімкою течією, швидким поширенням, високим відсотком загибелі заражених рослин.

Причина інфекції - грибкові мікроорганізми, спори яких в сприятливих умовах швидко розносяться по ділянці. Небезпека грибка - в його високій життєздатності. Спори осідають повсюди на дачній ділянці: на інвентарі, на ґрунті, на будовах, на садових культурах. Вони можуть знаходитися в сплячому стані протягом декількох років.

Прийнято вважати фітофтороз хворобою пасльонових культур - томатів, баклажанів, картоплі. Однак різновиди грибка можуть погубити й інші рослини.

Наприклад:

 • полуницю;
 • садову суницю;
 • цитруси;
 • яблуні;
 • перець;
 • кімнатні культури.

Паразитуючи на тканинах садових культур, грибки призводять до гниття вегетативної частини й плодів.

Ознаки фітофтори

Фітофтора має досить специфічні ознаки:

 1. Поява коричневих плям на стеблах і листках.
 2. Білястий наліт на зворотному боці листя.
 3. Поява плям на плодах, їх гниття, погіршення смаку.

При появі перших плям на нижніх листах ще є сенс боротьби з грибком. Такі частини рослин видаляють, обробляють посадки препаратами, у складі яких є мідь. Якщо заражена і пошкоджена велика частина куща, а також плоди - слід позбутися його, спалити. Не можна укладати заражене бадилля в компост або складувати на ділянці.

Причини виникнення захворювання:

 1. Різке коливання температурних показників. Коли різниця температур стає істотною, випадає роса. Вона сприяє швидкому протіканню хвороби.
 2. Надмірне вапнування. Якщо при раскисленні ґрунту не були дотримані дозування внесення вапна, то це може створити сприятливе середовищем для проживання фітофтори.
 3. Загущення посадок. Чим менше провітрюємість рослин і їх освітленість, тим більша ймовірність зараження грибком. Тінисті, вологі зарості - улюблене місце проживання фітофтори.
 4. Відсутність профілактичних заходів. Лікування фітофтори - довгий, не завжди успішний захід. Легше проводити профілактичні обробки. Відсутність грибка на власній ділянці - не гарантія відсутності його і у сусідів.
 5. Використання зараженого компосту. Не можна складати в компост бадилля картоплі, томатів, баклажанів, особливо якщо на ньому були ознаки фітофторозу. Спори потрапляють під культурні рослини з внесенням в ґрунт готового компосту.

Препарати проти фітофтори

Найбільшу ефективність проти фітофтори дають регулярні профілактичні заходи. Вони значно знижують ризик зараження, загибелі кущів.

Профілактика включає:

 • вибір сортів і гібридів, стійких до хвороби;
 • дотримання сівозміни;
 • полив рослин під корінь, тому що зайва волога на листі стане сприятливим середовищем для життєдіяльності фітофтори;
 • дотримання схеми посадки рослин, періодичне їх проріджування для збільшення провітрюємості й інсоляції;
 • суворе дотримання встановлених дозувань при внесенні вапна;
 • профілактичні обприскування протигрибковими препаратами.

Профілактичні обробки і лікування проводять препаратами - фунгіцидами. Можливе застосування народних засобів, але їх ефективність низька, а кратність обробок вище.

Найбільшу ефективність проти фітофтори мають:

 • Бордоська суміш - найпоширеніший, дієвий препарат від фітофторозу завдяки вмісту міді.
 • Скор - високоефективний препарат, який зупиняє розвиток грибків і приводить до їх швидкої загибелі.
 • Квадріс - новинка серед фунгіцидів, має як лікувальну, так і профілактичну дію проти будь-яких грибків.
 • Магнікур Фіно - якісний французький препарат, що надійно захищає пасльонові та інші культури від фітофторозу.
 • Рідоміл Голд - комбінований засіб, який можна використовувати навіть в невідповідних погодних умовах. Здатний захистити нові прирости і бульби.
 • Банджо - контактний засіб для захисту овочевих культур від фітофторозу.
 • Коронет - комбінований фунгіцид з унікальним широким спектром впливу. Має виражену профілактичну і лікувальну дію.
 • Ремонталь - захисний препарат від фітофторозу та інших хвороб, що вбирається в тканини рослини за 30 хвилин, не змивається опадами.
 • Танос - двокомпонентний фунгіцид, рекомендований для профілактичних обробок культур.
 • Ревус Топ - спеціальний препарат, розроблений для захисту пасльонових культур від основних небезпечних хвороб.

Перераховані препарати розводять з водою відповідно до інструкції. Не можна необґрунтовано збільшувати дозування, тому що це може завдати шкоди рослинам. Обробку цими препаратами припиняють не пізніше ніж за 3 тижні до збору врожаю.

Якщо перші ознаки фітофтори виявлені на зеленій частині куща, а до збору плодів залишаються лічені дні, можна використовувати біологічні фунгіциди. Вони не менш дієві, ніж хімічні засоби, але не накопичуються в плодах. Найбільш відомий препарат - Фітоспорін-М. Він надійно захищає садові культури, не несе шкоди навколишньому середовищу. 

Обробляти культури слід рано вранці або ввечері, в безвітряні, похмурі (але не дощові) дні. Розчином рекомендується змочувати не тільки кущі. Обробляють теплиці, ґрунт, інвентар. Це дозволяє погубити грибки, які в подальшому знову інфікують культури. Частота обробок залежить від використовуваного препарату, а також від погодних умов, ризику зараження.

Головне завдання садівника - попередити зараження садових рослин фітофторозом. Для цього проводять ряд профілактичних заходів. Однак якщо рослини вже заражені, слід негайно починати їх лікування. Якщо боротьба з фітофторою викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть підібрати дієвий препарат, розкажуть про тонкощі його застосування, кратності обробок.

Товари зі статті
40грн
Виробник
Україна
Культури
Плодово-ягідні, Овочеві, суцільної дії
Для захисту від
мільдью, борошиста роса, септоріоз,антракноз, пероноспороз, парша, бура плямистість, моніліоз, клястероспориоз
49грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Овочеві, Виноград, Картопля, Цибуля, Огірок, Капуста, Томат
Для захисту від
фітофтороз, альтернаріоз, бура плямистість, Несправжня борошниста роса, гнилі, фузаріозне в`янення, мілдью, оїдіум, сіра гниль, чорна плямистість, аск
93грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Овочеві, Троянди, Виноград, Картопля, Цибуля, Огірок, Томат
Для захисту від
фітофтороз, несправжня борошниста роса, мілдью, чорна плямистість, сіра гниль, біла гниль

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід