Фітофтора: що це і як боротися
Деякі хвороби рослин характеризуються повільною течією. А є такі, які в лічені дні здатні знищити не тільки самі кущі, а й весь урожай. До таких хвороб відносять фітофтороз. Які ознаки захворювання можна виявити на рослинах? Як правильно лікувати їх?
Фітофтора: що це таке
Фітофтороз (в народі - фітофтора) - найбільш поширене, небезпечне захворювання садових культур. Воно характеризується стрімкою течією, швидким поширенням, високим відсотком загибелі заражених рослин.
Причина інфекції - грибкові мікроорганізми, спори яких в сприятливих умовах швидко розносяться по ділянці. Небезпека грибка - в його високій життєздатності. Спори осідають повсюди на дачній ділянці: на інвентарі, на ґрунті, на будовах, на садових культурах. Вони можуть знаходитися в сплячому стані протягом декількох років.
Прийнято вважати фітофтороз хворобою пасльонових культур - томатів, баклажанів, картоплі. Однак різновиди грибка можуть погубити й інші рослини.
Наприклад:
- полуницю;
- садову суницю;
- цитруси;
- яблуні;
- перець;
- кімнатні культури.
Паразитуючи на тканинах садових культур, грибки призводять до гниття вегетативної частини й плодів.
Ознаки фітофтори
Фітофтора має досить специфічні ознаки:
- Поява коричневих плям на стеблах і листках.
- Білястий наліт на зворотному боці листя.
- Поява плям на плодах, їх гниття, погіршення смаку.
При появі перших плям на нижніх листах ще є сенс боротьби з грибком. Такі частини рослин видаляють, обробляють посадки препаратами, у складі яких є мідь. Якщо заражена і пошкоджена велика частина куща, а також плоди - слід позбутися його, спалити. Не можна укладати заражене бадилля в компост або складувати на ділянці.
Причини виникнення захворювання:
- Різке коливання температурних показників. Коли різниця температур стає істотною, випадає роса. Вона сприяє швидкому протіканню хвороби.
- Надмірне вапнування. Якщо при раскисленні ґрунту не були дотримані дозування внесення вапна, то це може створити сприятливе середовищем для проживання фітофтори.
- Загущення посадок. Чим менше провітрюємість рослин і їх освітленість, тим більша ймовірність зараження грибком. Тінисті, вологі зарості - улюблене місце проживання фітофтори.
- Відсутність профілактичних заходів. Лікування фітофтори - довгий, не завжди успішний захід. Легше проводити профілактичні обробки. Відсутність грибка на власній ділянці - не гарантія відсутності його і у сусідів.
- Використання зараженого компосту. Не можна складати в компост бадилля картоплі, томатів, баклажанів, особливо якщо на ньому були ознаки фітофторозу. Спори потрапляють під культурні рослини з внесенням в ґрунт готового компосту.
Препарати проти фітофтори
Найбільшу ефективність проти фітофтори дають регулярні профілактичні заходи. Вони значно знижують ризик зараження, загибелі кущів.
Профілактика включає:
- вибір сортів і гібридів, стійких до хвороби;
- дотримання сівозміни;
- полив рослин під корінь, тому що зайва волога на листі стане сприятливим середовищем для життєдіяльності фітофтори;
- дотримання схеми посадки рослин, періодичне їх проріджування для збільшення провітрюємості й інсоляції;
- суворе дотримання встановлених дозувань при внесенні вапна;
- профілактичні обприскування протигрибковими препаратами.
Профілактичні обробки і лікування проводять препаратами - фунгіцидами. Можливе застосування народних засобів, але їх ефективність низька, а кратність обробок вище.
Найбільшу ефективність проти фітофтори мають:
- Бордоська суміш - найпоширеніший, дієвий препарат від фітофторозу завдяки вмісту міді.
- Скор - високоефективний препарат, який зупиняє розвиток грибків і приводить до їх швидкої загибелі.
- Квадріс - новинка серед фунгіцидів, має як лікувальну, так і профілактичну дію проти будь-яких грибків.
- Магнікур Фіно - якісний французький препарат, що надійно захищає пасльонові та інші культури від фітофторозу.
- Рідоміл Голд - комбінований засіб, який можна використовувати навіть в невідповідних погодних умовах. Здатний захистити нові прирости і бульби.
- Банджо - контактний засіб для захисту овочевих культур від фітофторозу.
- Коронет - комбінований фунгіцид з унікальним широким спектром впливу. Має виражену профілактичну і лікувальну дію.
- Ремонталь - захисний препарат від фітофторозу та інших хвороб, що вбирається в тканини рослини за 30 хвилин, не змивається опадами.
- Танос - двокомпонентний фунгіцид, рекомендований для профілактичних обробок культур.
- Ревус Топ - спеціальний препарат, розроблений для захисту пасльонових культур від основних небезпечних хвороб.
Перераховані препарати розводять з водою відповідно до інструкції. Не можна необґрунтовано збільшувати дозування, тому що це може завдати шкоди рослинам. Обробку цими препаратами припиняють не пізніше ніж за 3 тижні до збору врожаю.
Якщо перші ознаки фітофтори виявлені на зеленій частині куща, а до збору плодів залишаються лічені дні, можна використовувати біологічні фунгіциди. Вони не менш дієві, ніж хімічні засоби, але не накопичуються в плодах. Найбільш відомий препарат - Фітоспорін-М. Він надійно захищає садові культури, не несе шкоди навколишньому середовищу.
Обробляти культури слід рано вранці або ввечері, в безвітряні, похмурі (але не дощові) дні. Розчином рекомендується змочувати не тільки кущі. Обробляють теплиці, ґрунт, інвентар. Це дозволяє погубити грибки, які в подальшому знову інфікують культури. Частота обробок залежить від використовуваного препарату, а також від погодних умов, ризику зараження.
Головне завдання садівника - попередити зараження садових рослин фітофторозом. Для цього проводять ряд профілактичних заходів. Однак якщо рослини вже заражені, слід негайно починати їх лікування. Якщо боротьба з фітофторою викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть підібрати дієвий препарат, розкажуть про тонкощі його застосування, кратності обробок.