Газон - догляд навесні та влітку, добриво, досів

Газонна трава, як і інші рослини, вимагає догляду. Здійснювати його потрібно не один раз на рік, слід проводити деякі заходи навесні і влітку. У чому полягають особливості догляду за газонним покриттям? Що таке досів газону і як його проводити?

Особливості догляду за газоном навесні

Навесні проводиться основний комплекс заходів по догляду за газоном. Починати роботи слід до встановлення стабільних плюсових температур - в період активного сніготанення. Сніг повинен сходити з галявини рівномірно.

Не можна залишати великі кучугури на газоні, адже трава під ними може почати випрівати і вимокати. Такі місця пізніше стають осередками грибкових захворювань.

Після сходу снігу слід почекати підсихання верхнього шару ґрунту. Не потрібно поспішати і ходити по ще вологому ґрунті. Під ногами він може просідати, утворюючи вм'ятини, які пізніше буде складно усунути.

Якщо ж на газоні з'явилися горбки або горби, важливо прикатати їх по вологому ґрунті. Зазвичай це відбувається на молодих ділянках, де ще не сформувався належний дерновий шар.

Весняні роботи включають в себе:

 • вичісування (скарифікацію);
 • аерацію;
 • внесення добрив;
 • досів при необхідності.

Вичісування (скарифікація)

Перший етап робіт на газоні - вичісування старої, сухої трави. Відмерлі листові залишки утворюють щільний повстяний шар, який передбачає погіршення стану ґрунтового газообміну. Така «солома» надає газону жовтизну, знижуючи його декоративність.

Вичісування проводять до початку активного росту свіжого листя.

Для вичісування застосовують:

 • звичайні віялові граблі - більше підходять для молодого газону, тому що не травмують дерен;
 • звичайні садові граблі - підходять для більш вікових галявин, оскільки можуть видирати деяку траву з коренем;
 • спеціальні граблі для газону - підходять як для молодих, так і для старих трав, оскільки мають заточені під необхідним кутом леза;
 • механічним або електричним скарифікатором - спеціальним інструментом, дія якого аналогічно газонним граблях. Однак швидкість роботи вище, а сили прикладається менше.

Аерація

Аерація - насичення дернини повітрям шляхом проколювання. Цей захід дозволяє поліпшити газообмін, надходження води і поживних елементів до коріння трав.

Для аерації використовують:

 • накладки на взуття з шипами (аераторні сандалі) - утворюють проколи до 5 см;
 • вила - підходять для проколювання на велику глибину;
 • спеціальний аератор - використовується для великих площ.

Проводять аерацію в похмуру вологу погоду, проколюючи ділянку на глибину від 3 до 10 см. Чим старше газон, тим рясніше і глибше повинна бути аерація.

Внесення добрив

Після аерації можна приступати до внесення добрив, щоб поживні речовини швидше досягли коренів трав. Зручніше за все використовувати гранульовані мінеральні добрива. Вони містять повний перелік речовин, необхідних для активного і гармонійного зростання в сезон.

Рекомендовані склади:

Важливо вибирати добрива по сезону: навесні вносять тільки «весняні» состави. «Осінні» краще підготують рослини до зими, але не дадуть харчування для активного зростання.

Після внесення підгодівлі газонну траву рясно поливають, щоб розчинити розподілені по поверхні гранули.

Особливості догляду за газоном влітку

Зелена галявина вимагає догляду і в літній час. Якщо навесні закладається «фундамент» для зростання, то в літній період слід підтримувати декоративність травостою.

Догляд включає в себе:

 • підгодівлю;
 • полив;
 • стрижку;
 • боротьбу з бур'янами.
 • внесення добрив

Якщо у весняний період комплексна підгодівля мала тривалу (пролонговану) дію, то в літній період додаткових добрив не вносять.

Однак якщо дефіцит поживних речовин очевидний (слабкий і нерівномірний зростання трави, її пожовтіння, початкова бідність ґрунту), то проводять додаткову підгодівлю. Можна використовувати весняні состави, або органічні рідкі розчини, які містять азот.

Полив

Один з основних секретів красивого газону - його регулярний полив. Проводити його краще в ранкові або вечірні години. Полив здійснюють рясно, щоб промочити ґрунт на 10-15 см. Поверхневі часті поливи лише провокують грибкові захворювання.

У посушливі дні рекомендується поливати траву в залежності від структури ґрунту - кожні 2-5 днів.

Стрижка

Косіння газонної трави здійснюють тільки гострим інструментом. Недостатньо заточені леза рвуть листя на різній висоті, іноді витягуючи траву з коренем.

Висота стрижки залежить від складу травосуміші і погодних умов. У жаркий посушливий літній сезон коротка стрижка (до 3 см) робить газон вразливим, може привести до його загибелі. Занадто високий травостій сприяє проростанню бур'янів.

Боротьба з бур'янами

Бур'яни з'являються серед газонної трави регулярно. Їх насіння можуть принести тварини, птиці, вітер, комахи. При малому засміченні використовують ручне видалення бур'янів.

Якщо газон досить молодий, а бур'яни ростуть всюди, рекомендується використовувати гербіциди вибіркової дії (Дикамба, Мастак, Гольф). Засоби наносять тільки по здоровій траві, яка не має ознаків стресового стану (без пожовтіння від посухи, перезволоження, підмерзання).

Досів газону

Поява лисин і залисин на газоні - явище не рідкісне. Вони можуть з'являтися в результаті вимерзання, випрівання трави, через різні грибкові захворювання. Немає нічого страшного в їх появі, адже позбутися від лисин легко.

Досів газону здійснюють за допомогою насіння:

 • тій же травосуміші, що використовувалася для посіву газону - в такому випадку трава буде заростати тривалий час, проте досіяна ділянка не буде відрізнятися від загальної площі ні кольором, ні характером травостою;
 • спеціальної регенеративно-відновлювальної суміші - в цьому випадку заростання буде дуже швидким, проте досіяти частина може відрізнятися по відтінку зелені і мати іншу щільність.

Порядок досіву газону:

 1. Зачистка верхнього шару - видалення бур'янів, органічного сміття.
 2. Розпушування ґрунту - щільний ґрунт перешкоджає укоріненню сіянців.
 3. Рівномірний розподіл насіння трав по поверхні. Можна змішати травосуміш з річковим піском або легким ґрунтом в якості мульчі. Так насіння будуть захищені від пересихання, роздування, розмивання і від птахів.
 4. Утрамбування досіяної ділянки - необхідно, щоб згодом газон не «просідав» під ногами.

Догляд за газоном не такий простий, як здається на перший погляд. Щоб газонна трава радувала охайним ніжно-зеленим листям, слід піклуватися про газоні з початку весни. Якщо догляд за газонної травою викликає труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть підібрати травосуміш для реставрації газону або добриво по сезону.

Товари зі статті
23грн
Немає в наявност
Термін застосування
після сходів
Виробник
Сімейний Сад (Україна)
Культури
Газонна трава, Зернові, Кукурудза
Для захисту від
від однорічних та багаторічних дводольних бур’янів, у тому числі: амброзія, талабан, осот, полин, спориш
182грн
Термін застосування
після сходів
Виробник
Укравіт (Україна)
Культури
Газонна трава, Зернові, Овочеві, Буряк, Капуста, Полуниця
Для захисту від
волошка, осот, молочай, будяк, ромашка, гірчак, щавель, кульбаба, буркун
15грн
Термін застосування
після сходів
Виробник
Укравіт (Україна)
Культури
Газонна трава
Для захисту від
спориш, портулак, берізка, лобода, кульбаба, конюшина, подорожник, талабан, осот

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід