Газонна трава (види, переваги, посів)
Все частіше на дачних ділянках стали з'являтися ділянки, засаджені газонної травою. І не дивно: газон абсолютно змінює вигляд саду, надаючи йому благородний, доглянутий вигляд.
Яку газонну траву краще посадити на дачі? Як сіється газонна трава?
Переваги газонної трави
Минув час тотального дефіциту і дачні ділянки стали виконувати не тільки «матеріальну» функцію: овочі та фрукти можна купити на протязі року. Так садівники пристосовують «куточок» для комфортного відпочинку.
Переваги розбивки газону очевидні:
- ділянка виглядає естетично, вишукано;
- прекрасне місце для активних і спокійних ігор;
- захист землі від вивітрювання;
- створення сприятливого мікроклімату для ґрунтових мікроорганізмів;
- зручність пересування після дощу – на взуття не налипає бруд;
- можливість ходити по траві босоніж, що дуже корисно;
- цікаво і те, скільки живе газонна трава: при правильному догляді є довгожителем і може рости на одному місці не один десяток років.
Газон – прекрасний «природний » майданчик, невимогливий до догляду.
Види газонної трави
Перед тим, як купити газонну траву, слід визначитися з її видом. Яка ж буває газонна трава?
Газонна трава розділяється на види:
- Декоративна – суміш, що застосовується для виконання естетичних функцій. Вона дуже красива, м'яка на дотик, але швидко витоптується.
- Класична – суміш, яка використовується для більшості газонів. Вона має середню стійкість до витоптування і привабливий смарагдовий колір.
- Спортивна – суміш, здатна витримувати серйозні навантаження. Така трава більш жорстка, темно-зелена, але не схильна до витоптування. Підходить для дитячих майданчиків, футбольних полів, місць активного відпочинку.
- Ліліпут – низькоросла травосуміш для «лінивих» дачників. Косити такі галявини доводиться значно рідше.
- Тіньова – суміш, яка використовується для засіювання тінистих ділянок. У тіні трава не втрачає декоративності при нестачі світла.
- Світлолюбна – травосуміш, придатна для вирощування під прямим сонцем. Трава має приємний смарагдовий відтінок.
- Посухостійка – спеціальна суміш для важких грунтів і для місць з обмеженим поливом. Трави стійкі до нестачі вологи.
- Регенеративно-відновна – суміш трав, яка використовується для засіювання пробілів на газоні.
Такий поділ на види існує завдяки культурам і сортам трав, що входять в склади травосумішей. Деякі з них характеризуються швидким ростом, інші – стійкістю до несприятливих умов або мають ніжну структуру і приємний колір.
Посів
Підготовку ділянки під посів газону слід проводити заздалегідь. Важливо поставитися до цього заходу з усією серйозністю, оскільки всі помилки і нерівності виправляти на готовому газоні дуже складно.
Етапи посіву:
- В першу чергу проводять розмітку місцевості. Зручно використовувати для цих цілей кілочки, розміщені по кутах обраної ділянки. До них прив'язується мотузка і опускається на необхідний рівень. Так наочно видно, де потрібно зрізати землю лопатою, а де – додати.
- Тепер можна приступати до планування ділянки. Для цього місце для газону вирівнюють за допомогою лопати. Грунт з «купин» зрізають і укладають в «ямки». Звертають увагу на рівень щодо бордюрів і доріжок: перші повинні бути врівень з землею, другі – нижче. В такому разі не доведеться вручну докошувати периметр газону.
Не зайвим буде пройти по вирівняній землі бруском або будівельним рівнем, щоб задати правильний ухил або уникнути його і вирівняти ділянку остаточно.
Під газон закладають тільки пухкий, поживний грунт: на глинистих ґрунтах трава росте погано. На готовому майданчику можна рівномірно розподілити 5-7 см суміші торфу з піском. Обов'язково видаляють все коріння бур'янів і каміння, щоб вони не завадили сходам.
- Підготовлений майданчик утрамбовується спеціальним ручним катком або саморобною трамбівкою. Не слід ігнорувати цей процес, тому що після першої зими (а часом і першого сильного дощу) стає видно всі нерівності. На цьому підготовка закінчена, можна приступати до посіву.
- На вирівняну землю розсипають насіння відповідного виду газону. Сіють насіння «перехресно»: спочатку проходять ділянку в одному напрямку, потім – перпендикулярно. Скільки потрібно газонної трави? Витрата насіння залежить від її виду, становить близько 3 кг насіння на сотку (100 кв.м.). Не слід економити на кількості травосуміші: чим більше насіння, тим щільніше буде газон. Це дозволить уникнути появи залисин.
- Рівномірно розподілені насіння неглибоко (на 1-2 см) закладають граблями. Злегка присипані землею насіння краще сходять завдяки невластивому мікроклімату (вологості), що не з'їдаються птахами.
- Особливої ретельності вимагає перший полив посіяного газону. Обов'язково дрібнодисперсне дощування, щоб земля злегка осіла, в цю пору розмилася. Важливо уникати появи калюж і потіків при поливі: легкі насіння в такому разі зберуться «купами».
При сприятливій погоді (а краще, якщо вона буде прохолодною і похмурою) насіння проростуть вже через 7-10 днів. У перші тижні важливо уникати ходіння по молодій траві, дати їй час на ріст і розвиток.
Догляд
Найбільш складний захід – посадка газону. Подальший догляд не складний, полягає в:
- Обов'язковому поливі трави в посушливу погоду. При нестачі вологи трава перестає рости і сохне, надаючи газону негарний жовтий відтінок;
- Внесення добрив двічі на рік. Краще використовувати спеціальні суміші для газонів, що містять азот;
- Регулярному скошуванні – секретом ідеальної галявини є не тільки грамотний посів насіння, а й регулярне скошування газонокосаркою. Ручний триммер для цих цілей не годиться, тому що не дозволяє утримувати одну висоту на всій площі.
- «Розчісуванні» трави навесні – видалення сухих торішнього листя сприяє появі нових. Крім того, це дозволяє уникнути зараження грибковими хворобами. Рекомендується придбати спеціальний аератор – з його допомогою догляд за газоном буде простіше. Він злегка підрізає дерен, залишає невеликі канавки, через які здійснюється грунтовий газообмін.
Розбивка газону на ділянці – не складний процес, проте вимагає дбайливого, обережного здійснення кожного етапу. Якщо в процесі посадки газонної трави або в догляді за нею з'явилися питання – зверніться до наших менеджерів Vse Roste, вони допоможуть вам розібратися з труднощами і отримати ідеально рівний газон.