Гербіциди (види, застосування, ефективність)

Гербіциди (види, застосування, ефективність)Боротьба з бур'янами на ділянці забирає у садівників багато сил і часу. Прополка може повторюватися кожні 2 тижні: а трава знову і знову з'являється на грядках. Як використовувати гербіциди і як вони діють?

Що таке гербіциди

Для знищення бур'янів були розроблені спеціальні хімічні засоби – гербіциди. Це препарати, що дозволяють без праці позбутися від бур'янів на неокультурених або використовуваних в обороті землях.

Препарати випускаються у формі:

 • водорозчинного порошку або гранул;
 • суспензії;
 • водного розчину.

Застосування гербіцидів вимагає знання їх виду, особливостей використання і зберігання препарату. Це підвищує ефективність їх застосування.

Види гербіцидів

Залежно від дії всі препарати поділяються на групи. При покупці гербіциду важливо враховувати його класифікацію, тому що можна отримати зовсім інший ефект.

Виділяють види гербіцидів за охопленням дії:

 • Препарати суцільної дії. Вони здатні знищити будь-яку рослинність на обробленій ділянці. Їх застосовують тільки при відсутності культурних рослин, оскільки «суцільні» гербіциди приведуть і до їх загибелі. Обробляти ділянку можна навесні, до висадки садових культур, або після закінчення їх плодоношення. Крім того, суцільна дію препаратів необхідна при обробці цілинних земель, підготовлених до сільськогосподарського використання, будівництва доріг, інших споруд. Обприскування гербіцидами дозволяє знищити всю бур'янисту рослинність.

До них відносять засоби - Ураган, Раундап, Гліфовіт, Отаман, Арсенал.

 • Препарати вибіркової дії (селективні). Група препаратів, чиє використання допустимо безпосередньо по посадкам культурних рослин. В такому випадку хімікати знищать тільки певні, сміттєві види, не завдаючи шкоди садовим культурам. Деякі препарати краще справляються з багаторічними бур'янами, інші – з однорічними.

До цієї групи відносять препарати Гезагард, Гранстар, Дуал Голд, Гроділ Максі, Пермаклін, Селеніт, Тарга Супер, Прімус, Ачіба.

Існує також класифікація гербіцидів за методом впливу на бур'яни:

 • Грунтові – використовуються для зрошення ґрунту. У цьому випадку створюється поверхневий шар, що не придатний для росту бур'янів. Однак для зростання культурних рослин він не є перешкодою. Наприклад, препарати Гезагард, Дуал Голд, Монстр, Стомп.
 • Системні – найефективніший вид, дія якого полягає в проникненні активної речовини в тканини рослини, поширенні його по всіх частинах (і надземних, і підземним), що приводить до загибелі бур'яну. Серед них – Гранстар Голд, Гліфовіт, Гроділ Максі, Отаман, Гіпс, Тарга Супер, Ачіба, Ураган, Зенкор Ліквід.
 • Контактні – знищують тільки оброблювану частину рослин. Наприклад, листя і стебла при обприскуванні. Підземна ж частина (коріння) залишаються живими і можуть відновити зростання бур'яну.

Вибравши гербіцид, важливо уважно вивчити інструкцію по його застосуванню.

Застосування

Кожен препарат має свій тип впливу завдяки речовині що входять до складу. Однак при роботі з будь-яким з них потрібно дотримуватися запобіжних правил власного захисту і не зважаючи на токсичності засобів.

Шкірні покриви і слизові оболонки обов'язково захищають спецодягом під час обробки препаратом. При попаданні на відкриті ділянки тіла їх обов'язково промивають мильним розчином. Заборонено вживання їжі і куріння під час робіт.

При виготовленні робочого розчину важливо обов'язкове дотримання рекомендованих виробником дозувань . При меншій концентрації буде необхідна повторна обробка. Перевищення дозувань може погубити культурні рослини або завдати шкоди родючості грунту.

Як зберігати

Препарати розводять безпосередньо перед застосуванням згідно з інструкцією. Робочий розчин зберіганню не підлягає.

Саме засіб в упаковці зберігають подалі від харчових продуктів, в добре провітрюваному, нежитловому приміщенні. Не можна допускати контакт хімікату з тваринами і дітьми.

Як вносити засіб від бур'янів

Для внесення робочого розчину слід вибирати тільки безвітряний, сонячний день. Поливи проводять за день до дати обприскування, щоб максимально продовжити тривалість дії препарату і підвищити його ефективність.

Для всіх засобів існують терміни виходу для ручних робіт. Слід дотримуватися рекомендацій інструкції.

Вносять гербіциди наступними способами:

 • авіаобробці – для великих оброблюваних площ;
 • зрошення обприскувачем – для невеликих ділянок;
 • обприскування з пульверизатора – для точкового знищення бур'янів (між грядками, уздовж доріжок і на них);
 • обробка пензлем – для знищення конкретних рослин серед культурних посадок.

Після проведеної обробки потрібно не менше 5-6 годин для вбирання препарату. Якщо до закінчення цього терміну засіб було змито (опадами або під час поливу), обробку слід повторити.

Ефективність гербіцидів

Ефективність використання гербіцидів доведена багаторічним досвідом його застосування як в великих господарствах, так і на дачних ділянках.

Ефективність гербіцидів залежить від:

 • дотримання дозувань, рекомендованих виробником;
 • позитивного значення температури повітря (найбільш краща – 16-22 градусів) і грунту;
 • зволоженість поверхневого шару грунту (при використанні препаратів ґрунтової дії);
 • активності росту бур'янів – чим вона вища, тим сильніше вони уражаються хімікатом;
 • фази розвитку бур'яну – молоді рослини гинуть швидше і з більшою ймовірністю;
 • видового складу бур'янів;
 • виду грунту.

При дотриманні всіх правил обробки і переліку чинників, від яких залежить ефективність препаратів, повне знищення бур'янів на оброблених ділянках можливо вже через 2-4 тижні.

За будь-якого питання, що стосується вибору і використання гербіцидів, можна проконсультуватися у менеджерів нашого інтернет-магазину Vse Roste. Вони грамотно підберуть засіб, уточнять дозування при приготуванні і застосуванні розчину.

Товари зі статті
76грн
Термін застосування
після сходів, до сходів
Виробник
Укравіт (Україна)
Культури
суцільної дії
Для захисту від
берізка, осот, петрушка собача, пирій, будяк, спориш, грястиця, деревій, амброзія
90грн
Термін застосування
до сходів
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Овочеві, Картопля, Морква, Соняшник
Для захисту від
щириця, галінсога, гірчиця, осот, лобода, гірчак, портулак, редька, мишій, тонконіг, просо куряче, буркун, ромашка
3 177грн
Термін застосування
після сходів
Виробник
FMC (США)
Культури
Зернові
Для захисту від
петрушка, щириця, роман, приворотень, лутига, лобода, осот, щавель, мак, фіалка, паслін, амброзія, кропива, підмаренник
451грн
Немає в наявност
Термін застосування
до сходів
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Овочеві, Картопля, Баштанні, Капуста, Томат
Для захисту від
пальчатка, щириця, просо, плоскуха, грицики, лисохвіст, портулак, гумай, галінсога, сорго, ромашка, лобода, мишій, паслін, гірчак, дурман, грицики, па
3 704грн
1 852грн
Немає в наявност
Термін застосування
після сходів
Виробник
Bayer (Німеччина)
Культури
Зернові, Кукурудза
Для захисту від
амброзія, щириця, лобода, грицики, осот, жабрій, ромашка, жовтець, зірочник, берізка

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід