Гід по бур'янах: види, як боротися

порадиБур'ян - неодмінний атрибут будь-якої, навіть самої доглянутої ділянки. Одні з них практично нешкідливі, інші швидко завойовують простір на землі і під землею і конкурують з культурними рослинами, пригнічуючи їх ріст. Які надійні методи боротьби ефективні проти основних видів бур'янів?

Які є види бур'янів

Якщо культурні рослини можна перерахувати по пальцях, то список бур'янів практично нескінченний. В якості засмічених культур можуть виступати польові, лісові, лугові рослини. Поодинокі екземпляри не доставлять клопоту, якщо вчасно їх видаляти. Але варто зазіватися - і ділянку доведеться відвойовувати довгий час.

Найпоширенішими бур'янами на дачі є:

 • Пирій повзучий. Самий докучливий бур'ян, який може відновитися навіть з 2-3 см шматочка кореневища. Речовини, що виділяє кореневище пирію, гальмують зростання культурних рослин.зелена трава
 • Хвощ польовий. Лікарська рослина, що має розгалужену кореневу систему.
 • Кропива звичайна. Кропива росте на багатому гумусом грунті, швидко завойовуючи простір.
 • Осот рожевий. Рослина відрізняється глибокою, розгалуженою кореневою системою. Розмножується насінням і шматочками кореневища. 1,5-метрові пагони і листя покриті колючками.
 • Кульбаба польова. Бур'ян може вирости навіть від шматочка кореневища, що залишилося в грунті. Але найбільш відомий шлях поширення - летючим насінням.
 • Подорожник великий. Одна рослина за сезон може дати до декількох сотень тисяч насіння. Щільні розетки мають потужну кореневу систему.
 • Конюшина. Бур'ян шкодить не тільки садовим культурам, а й псує вигляд газону. Рослина розмножується як численним насінням, так і шматочками пагонів.
 • Лобода біла (лобода). Однолітник славиться плодовитістю: тисячі насіння дадуть дружні сходи і не дадуть можливості вирости садовим рослинам.
 • Березка польова (берізка). Витка рослина з помітними квітками славиться швидким зростанням і глибоким, довгим кореневищем. Стебла щільно обплітають садові рослини і перешкоджають їхньому росту.
 • Портулак городній. Грунтопокривна рослина відрізняється невибагливістю і швидким зростанням, суцільним килимом закриває грунт.
 • Мокриця. Грунтопокривний бур'ян нелегко знищити. Деякі садівники використовують мокрицю в якості живої мульчі.подорожник
 • Щириця. Численне насіння щириці дає дружні сходи, які перешкоджають росту культурних рослин.
 • Підмаренник чіпкий. Стелеться однорічна з неприємною особливістю: він чіпляється за одяг і відкриті ділянки тіла, заглушає культурні посадки.
 • Мишачий горошок. Швидко зростаючий бур'ян відомий своїми блакитно-фіолетовими квітками і насінням-горошками. Швидко розростатися по ділянці рослині дозволяє довге й тонке кореневище.
 • Жовтозілля звичайне. Компактний однорічник дає множинне летюче насіння, яке швидко розповсюджуватися по ділянці.
 • Мати-й-мачуха. Підземне кореневище бур'яну швидко розходиться в різні боки, поглинаючи поживні речовини і воду.
 • Спориш. Спориш швидко поширюється по ділянці насінням, повністю покриває грунт міцними, але тонкими пагонами, які покриті дрібним листям.

Боротьбу з бур'янами слід вести регулярно, не допускаючи їх цвітіння.

Як боротися з бур'янами

На будь-якій дачній ділянці боротьба з бур'янами ведеться з перемінним успіхом. Після кожної ретельної прополки садівникові здається, що він переміг. Однак перший же дощ або механічна обробка грунту стимулюють проростання нових бур'янів.

У боротьбі з бур'янами ефективні будь-які методи: як традиційні, так і сучасні.білі квіточки

Перекопка з видаленням кореневищ

Найефективнішим, але найбільш трудомістким способом знищення бур'янів є глибока оранка або перекопування. В процесі обробки з грунту витягують всі кореневища. Так грунт очищається від лютих ворогів культурних посадок - пирію, хвоща, яглиці, осоту.

Однак при перекопуванні грунту на поверхню піднімаються насіння бур'янів-одноліток. Вони можуть доставити проблем садівникові своєю дружньою появою.

Перекопати невелику ділянку нескладно, але для великих площ і давно необроблюваних ділянок метод не дуже підходить.

Виснаження бур'янів

Не обов'язково періодично викопувати всі бур'яни в процесі прополки. Досить регулярно «проходити» по борознах і грядках плоскорізом Фокіна або іншим подібним інструментом. Підрізані під самий корінь однорічні й бур'яни гинуть, а багаторічні поступово виснажуються.

Використання гербіцидів

Гербіциди - спеціальні засоби, які надають згубну дію на всю рослинність або на її певний вид, наприклад, тільки на однодольні або дводольні бур'яни. Гербіциди характеризуються швидкою дією, надійністю, ефективністю.бур'ян

Є окремі види гербіцидів для суцільної очистки від рослинності на деяких ділянках - вздовж доріг, парканів чи в борознах. До них відносять Раундап, Ураган Форте, Антибур’ян, Напалм Форте та ін.

Інші препарати ефективні на газонах - Макстар, Дикамба Форте, Хлібодар, тощо. Вони знищують тільки дводольні бур'яни, залишаючи недоторканою газонну траву.

Затребуваними також є засоби від злакових бур'янів в культурних посадках: Оберіг, Пермаклін Ліквид, Фюзілад Форте та ін. Вони не пригнічують зростання садових рослин, але знищують пирій, мишій та інші бур'яни.

Використання мульчі

Зменшити кількість бур'янів на грядках і в доріжках можна за допомогою мульчі. Як мульчуючий матеріал може виступати опил, подрібнена кора, солома, скошені до початку цвітіння бур'яни. Органічна мульча шаром від 7 см перешкоджає проростанню однорічних і послаблює зростання багаторічних бур'янів.

Кращим матеріалом для мульчування вважається щільне агроволокно чорного кольору. Підійде також комбінований спанбонд, одна сторона якого пофарбована в чорний, а інша - в білий колір.

Незвичайні способижовті квіточки

Постійна боротьба з бур'янами привела до множинних експериментів, в результаті яких була підтверджена деяка їх ефективність.

Так, екзотичними способами вважаються:

 • обробка поверхні грунту вогнем - в процесі нагрівання знищуються насіння в поверхневому шарі;
 • алкогольний - спиртовмісна рідина стимулює швидке проростання насіння бур'янів, після чого їх одноразово знищують.

Обидва способи надають слабкий ефект, оскільки не зачіпають глибших ґрунтових шарів.

Для кожного виду бур'янів є свої способи ефективної боротьби. Наприклад, лободу або жовтозілля краще підрізати плоскорізом, а настирливий пирій - ретельно витягти при перекопуванні. Для надійного знищення бур'янів слід використовувати різні способи, тоді ефект буде тривалим.

Товари зі статті
7 548грн
Немає в наявност
Виробник
Monsanto (Бельгія)
Культури
суцільної дії
Для захисту від
волошка, гірчиця, деревій, кульбаба, лобода, осот, пирій, подорожник, полин, щириця, лопух, мишій, пшениця
206грн
Виробник
Сімейний Сад (Україна)
Культури
суцільної дії
Для захисту від
від усіх видів однорічних та багаторічних злакових і дводольних бур'янів
366грн
Немає в наявност
Термін застосування
після сходів
Виробник
Сімейний Сад (Україна)
Культури
Газонна трава, Ячмінь, Пшениця, Кукурудза
Для захисту від
від однорічних та багаторічних дводольних бур’янів, у тому числі: амброзія, талабан, осот, полин, спориш

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід