Гід по бур'янах: види, як боротися

порадиБур'ян - неодмінний атрибут будь-якої, навіть самої доглянутої ділянки. Одні з них практично нешкідливі, інші швидко завойовують простір на землі і під землею і конкурують з культурними рослинами, пригнічуючи їх ріст. Які надійні методи боротьби ефективні проти основних видів бур'янів?

Які є види бур'янів

Якщо культурні рослини можна перерахувати по пальцях, то список бур'янів практично нескінченний. В якості засмічених культур можуть виступати польові, лісові, лугові рослини. Поодинокі екземпляри не доставлять клопоту, якщо вчасно їх видаляти. Але варто зазіватися - і ділянку доведеться відвойовувати довгий час.

Найпоширенішими бур'янами на дачі є:

 • Пирій повзучий. Самий докучливий бур'ян, який може відновитися навіть з 2-3 см шматочка кореневища. Речовини, що виділяє кореневище пирію, гальмують зростання культурних рослин.зелена трава
 • Хвощ польовий. Лікарська рослина, що має розгалужену кореневу систему.
 • Кропива звичайна. Кропива росте на багатому гумусом грунті, швидко завойовуючи простір.
 • Осот рожевий. Рослина відрізняється глибокою, розгалуженою кореневою системою. Розмножується насінням і шматочками кореневища. 1,5-метрові пагони і листя покриті колючками.
 • Кульбаба польова. Бур'ян може вирости навіть від шматочка кореневища, що залишилося в грунті. Але найбільш відомий шлях поширення - летючим насінням.
 • Подорожник великий. Одна рослина за сезон може дати до декількох сотень тисяч насіння. Щільні розетки мають потужну кореневу систему.
 • Конюшина. Бур'ян шкодить не тільки садовим культурам, а й псує вигляд газону. Рослина розмножується як численним насінням, так і шматочками пагонів.
 • Лобода біла (лобода). Однолітник славиться плодовитістю: тисячі насіння дадуть дружні сходи і не дадуть можливості вирости садовим рослинам.
 • Березка польова (берізка). Витка рослина з помітними квітками славиться швидким зростанням і глибоким, довгим кореневищем. Стебла щільно обплітають садові рослини і перешкоджають їхньому росту.
 • Портулак городній. Грунтопокривна рослина відрізняється невибагливістю і швидким зростанням, суцільним килимом закриває грунт.
 • Мокриця. Грунтопокривний бур'ян нелегко знищити. Деякі садівники використовують мокрицю в якості живої мульчі.подорожник
 • Щириця. Численне насіння щириці дає дружні сходи, які перешкоджають росту культурних рослин.
 • Підмаренник чіпкий. Стелеться однорічна з неприємною особливістю: він чіпляється за одяг і відкриті ділянки тіла, заглушає культурні посадки.
 • Мишачий горошок. Швидко зростаючий бур'ян відомий своїми блакитно-фіолетовими квітками і насінням-горошками. Швидко розростатися по ділянці рослині дозволяє довге й тонке кореневище.
 • Жовтозілля звичайне. Компактний однорічник дає множинне летюче насіння, яке швидко розповсюджуватися по ділянці.
 • Мати-й-мачуха. Підземне кореневище бур'яну швидко розходиться в різні боки, поглинаючи поживні речовини і воду.
 • Спориш. Спориш швидко поширюється по ділянці насінням, повністю покриває грунт міцними, але тонкими пагонами, які покриті дрібним листям.

Боротьбу з бур'янами слід вести регулярно, не допускаючи їх цвітіння.

Як боротися з бур'янами

На будь-якій дачній ділянці боротьба з бур'янами ведеться з перемінним успіхом. Після кожної ретельної прополки садівникові здається, що він переміг. Однак перший же дощ або механічна обробка грунту стимулюють проростання нових бур'янів.

У боротьбі з бур'янами ефективні будь-які методи: як традиційні, так і сучасні.білі квіточки

Перекопка з видаленням кореневищ

Найефективнішим, але найбільш трудомістким способом знищення бур'янів є глибока оранка або перекопування. В процесі обробки з грунту витягують всі кореневища. Так грунт очищається від лютих ворогів культурних посадок - пирію, хвоща, яглиці, осоту.

Однак при перекопуванні грунту на поверхню піднімаються насіння бур'янів-одноліток. Вони можуть доставити проблем садівникові своєю дружньою появою.

Перекопати невелику ділянку нескладно, але для великих площ і давно необроблюваних ділянок метод не дуже підходить.

Виснаження бур'янів

Не обов'язково періодично викопувати всі бур'яни в процесі прополки. Досить регулярно «проходити» по борознах і грядках плоскорізом Фокіна або іншим подібним інструментом. Підрізані під самий корінь однорічні й бур'яни гинуть, а багаторічні поступово виснажуються.

Використання гербіцидів

Гербіциди - спеціальні засоби, які надають згубну дію на всю рослинність або на її певний вид, наприклад, тільки на однодольні або дводольні бур'яни. Гербіциди характеризуються швидкою дією, надійністю, ефективністю.бур'ян

Є окремі види гербіцидів для суцільної очистки від рослинності на деяких ділянках - вздовж доріг, парканів чи в борознах. До них відносять Раундап, Ураган Форте, Антибур’ян, Напалм Форте та ін.

Інші препарати ефективні на газонах - Макстар, Дикамба Форте, Хлібодар, тощо. Вони знищують тільки дводольні бур'яни, залишаючи недоторканою газонну траву.

Затребуваними також є засоби від злакових бур'янів в культурних посадках: Оберіг, Пермаклін Ліквид, Фюзілад Форте та ін. Вони не пригнічують зростання садових рослин, але знищують пирій, мишій та інші бур'яни.

Використання мульчі

Зменшити кількість бур'янів на грядках і в доріжках можна за допомогою мульчі. Як мульчуючий матеріал може виступати опил, подрібнена кора, солома, скошені до початку цвітіння бур'яни. Органічна мульча шаром від 7 см перешкоджає проростанню однорічних і послаблює зростання багаторічних бур'янів.

Кращим матеріалом для мульчування вважається щільне агроволокно чорного кольору. Підійде також комбінований спанбонд, одна сторона якого пофарбована в чорний, а інша - в білий колір.

Незвичайні способижовті квіточки

Постійна боротьба з бур'янами привела до множинних експериментів, в результаті яких була підтверджена деяка їх ефективність.

Так, екзотичними способами вважаються:

 • обробка поверхні грунту вогнем - в процесі нагрівання знищуються насіння в поверхневому шарі;
 • алкогольний - спиртовмісна рідина стимулює швидке проростання насіння бур'янів, після чого їх одноразово знищують.

Обидва способи надають слабкий ефект, оскільки не зачіпають глибших ґрунтових шарів.

Для кожного виду бур'янів є свої способи ефективної боротьби. Наприклад, лободу або жовтозілля краще підрізати плоскорізом, а настирливий пирій - ретельно витягти при перекопуванні. Для надійного знищення бур'янів слід використовувати різні способи, тоді ефект буде тривалим.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід