Гідропоніка в домашніх умовах. Переваги і недоліки
Незвичайні способи вирощування рослин завжди привертають захоплених садівників. Особливою популярністю користуються безземельні варіанти. Досить молодий спосіб, що володіє високою ефективністю - гідропоніка. Як в домашніх умовах виростити рослини на гідропоніці?
Що таке гідропоніка в домашніх умовах
Гідропоніка - це ефективний спосіб вирощування рослин без використання грунту. Всі необхідні для росту елементи культури отримують з спеціального поживного водного розчину.
Завдяки правильному підбору гідропонного складу, освітленості, температури і вологості повітря рослини ростуть гармонійно, без стресів і завмирань в зростанні. Їх врожайність завжди на висоті: культури на гідропоніці рідше хворіють, не витрачають сил на пошук живлення.
Гідропоніка широко поширена в промисловому вирощуванні овочів, ягід, квітів і зелені. Однак в кімнатних умовах вона не менш затребувана. При бажанні можна придбати гідропонну систему або зібрати її своїми руками.
Виділяють основні різновиди гідропонних систем:
- Субстратна. Коріння рослин поміщають в субстрат аналогічно грунту. Матеріали повинні бути вологоємними і повітропроникними. Зволожують субстрат різними методами: звичайним поливом, через гніт або методом підпору, коли вода постійно знаходиться в нижньому шарі субстрату і насичує його. В субстраті коріння рослин не загнивають, однак можуть підсихати при недостатньо частому і повноцінному зволоженні.
- Водна. Коріння рослин розташовуються безпосередньо в живильному розчині, з якого отримують всі необхідні для росту елементи. Однак при постійному перебуванні в водному середовищі коріння можуть загнити. Тому гідропонну систему оснащують компресором для подачі до коріння повітря.
- Повітряна. Коріння рослини насичують вологою за допомогою «сухого туману», вони не стикаються безпосередньо з живильним розчином. Самі рослини вирощують взагалі без субстрату, тому важливо забезпечити культурам достатнє зволоження. При нестачі вологи коріння швидко висохнуть, а рослини - загинуть.
Найбільш поширеними способами при кімнатному вирощуванні є водна і субстратна гідропоніка.
Як виростити гідропоніки в домашніх умовах
У домашніх умовах можна виростити практично будь-які овочеві культури і зелень, деякі ягоди. Винятком є лише коренеплоди - морква, картопля, буряк.
- огірки;
- болгарський перець;
- капусту;
- квасоля;
- томати;
- цибуля;
- базилік;
- петрушку;
- рукколу;
- полуницю;
- суницю.
Гідропонним способом можна виростити як компактні, низькорослі культури, так і високорослі - до 2 м. На гідропонному розчині добре ростуть тюльпани і нарциси, лілії, квітучі і декоративні кімнатні рослини.
Для кожної конкретної культури необхідно підібрати ємність для вирощування і живильний розчин, який відповідає вимогам рослин.
Поживний розчин
Основу живильної рідини становить вода - фільтрована або відстояна. Вона повинна мати мінімум домішок, щоб не порушувати необхідний рослинам баланс рН і кількості поживних елементів.
Відповідні для гідропоніки готові рідкі добрива розводять до потрібної пропорції. Вони повинні містити мікро- і макроелементи в необхідній кількості. Самостійно підбирати дозування речовин не рекомендується, оскільки це вимагає знань і навичок.
Неправильно складений або підібраний розчин не забезпечить в повній мірі потреби рослин, вони не зможуть повноцінно розвиватися і плодоносити в умовах дефіциту деяких елементів.
Система для вирощування
Для гідропонного вирощування потрібно скласти цілу систему. Найпростіші домашні гідропонні установки складаються з пластикових пляшок різної ємності. Найбільш затребувані 2-5 л бутлі, які розрізають на дві частини. У вузьку частину висаджують рослину в сфагнум або інший пухкий нейтральний субстрат, а нижню, широку частину заповнюють живильним розчином.
Більш складні системи складаються з:
- горщиків для рослин з обов'язковою наявністю дренажних отворів;
- резервуара для гідропонного розчину;
- фіксаторів для закріплення горщиків;
- системи шлангів;
- компресора для нагнітання повітря до коріння.
Всі вони з'єднуються для забезпечення циркуляції розчину і повітря в прикореневій зоні.
Субстрат для гідропоніки
Коріння рослин при гідропонному вирощуванні можуть розташовуватися безпосередньо у волозі, або в пухкому, повітропроникному і вологоємністному субстраті.
В якості основи можна використовувати:
- мох-сфагнум;
- керамзит;
- гравій;
- гідрогель;
- кокосове волокно або стружку;
- перліт;
- вермикуліт;
- мінеральну вату.
Будь-який з наповнювачів повинен бути знезаражений перед використанням. Це дозволить виключити зараження рослин небезпечними хворобами або шкідниками.
Переваги та недоліки гідропоніки
Гідропоніка дозволяє виростити звичні садові культури в домашніх умовах. Однак не всі садівники переходять на безземельне вирощування, оскільки способу властиві свої недоліки і переваги.
Гідропоніка приваблива з наступних причин:
- компактність вирощування рослин;
- відсутність «брудних» робіт;
- мінімальний ризик розвитку хвороб - рослини мають хороший імунітет завдяки правильному співвідношенню поживних речовин;
- відсутність ґрунтових шкідників;
- цілорічність процесу - виростити овочі і ягоди можна протягом всього року;
- рослини не відчувають нестачі в поживних речовинах, не зупиняються в рості з цієї причини;
- гідропонні культури не потребують розпушуванні, перекопке, прополюванні.
Однак гідропонна система вирощування рослин не є ідеальною: їй властиві деякі недоліки.
До них відносяться:
- необхідність в знаннях і досвіді - без теоретичних основ опанувати гідропонікою неможливо;
- залежність культур від якості живильного розчину;
- потреба в досвітки рослин при нестачі природного освітлення;
- необхідність в профілактичному чищенні системи.
Незважаючи на недоліки, гідропоніка є одним з найпривабливіших і надійних способів вирощування рослин.
Гідропоніка - незвичайний безземельний спосіб вирощування звичних культур, завдяки якому можна отримати високі врожаї овочів, ягід, зелені. Всі отримані плоди абсолютно безпечні для людини, не містять шкідливих речовин.