Гіпеаструм: що це, види, посадка, догляд

Особливою любов'ю квіткарів в осінньому асортименті цибулинних користується гіппеаструм. Часто його називають амарилісом, проте це абсолютно різні роди одного сімейства. У чому секрет популярності «кімнатної лілії»?

Про культуру

Гіппеаструм — цибулинна рослина, відома своєю великою, яскраво-червоною квіткою, розташованою в суцвітті-парасольці. Результатом довгої й ретельної роботи селекціонерів стала поява безлічі варіантів її забарвлення. Однак незмінним залишається переважання червоних і білих відтінків.

Прості квітки виглядають не менш виграшно, ніж махрові. Пелюстки можуть мати контрастну середину, виділений кольором або гофрований край. При оптимальному догляді цвітіння може відбуватися двічі на рік. Після його закінчення (при запиленні) велика ймовірність утворення плоду — сухої коробочки, в якій знаходяться кілька десятків насіння.

Цибулина рослини впізнавана: вона завжди велика, округла або округло-конічна. У її нижній частині утворюються дочірні цибулинки, вони щільно прилягають до материнської. Захисні сухі лусочки темно-коричневого або коричневого кольору.

Листя витягнуті, лінійні, зелені (у сортів з червоною квіткою — з червоним відтінком), відмирають на період спокою. Довжина їх сягає 0,7 м при ширині всього в 5 см.

Види гіппеаструма

Видове і сортове різноманіття гіппеаструма вражає:

 • Гібридний. Високодекоративна рослина з неймовірно великою квіткою (до 25 см). Сорти відрізняються за формою квітки та її забарвленням.
 • Леопольда. Найпоширеніший вид, що став родоначальником багатьох сортів. Відрізняється строкатим червоно-білим забарвленням квітки.
 • Витончений. Висота рослини досягає 0,7 м. Квітки, забарвлені в біло-жовтий колір, з'являються в травні та після новорічних свят.
 • Сітчастий. Компактна форма (до 50 см) з тривалим цвітінням. Цибулина поступається за розміром іншим різновидам.
 • Червоний. Найкомпактніша група (до 30 см), квітки якої мають червоний колір.
 • Королівський. Рослина з темно-червоними квітками, яку складно розмножити — вона практично не дає діток. Висота досягає 0,5 м.
 • Папугоподібний. Високорослий (до 1 м), з сірувато-зеленим листям. Бутонів в суцвітті — до 4.

Перераховані види — лише частина величезного роду гіппеаструмів.

Особливості вирощування

Гіппеаструм заведено вважати кімнатною рослиною. Однак садівники успішно вирощують його в ґрунті, висаджуючи на літо цибулину у відкритий ґрунт.

Посадка

Якщо в кімнатних умовах досить посадити цибулину в горщик і поставити його на підвіконня, то при вирощуванні у відкритому ґрунті слід ретельно підійти до вибору місця для рослини та терміну її висадки.

Культура є теплолюбною, не переносить навіть короткочасних заморозків. Тому висаджують посадковий матеріал тільки після встановлення стабільних позитивних температур, в травні.

Гіппеаструм відноситься до світлолюбних культур, його висадку проводять тільки на відкритому, сонячному місці. Легка півтінь припустима тільки в жаркий, полуденний час. Недолік освітлення відразу позначається на зовнішньому вигляді рослини — її листя бліднуть і слабшають, квітконос витягується, квітки дрібніють.

Ґрунти для культури потрібні живильні, пухкі, легкі, з нейтральною реакцією. Застій води повинен бути виключений: надлишок вологи призведе до гниття цибулини.

Порядок посадки цибулини:

 1. Підготовка посадкової лунки. Заглиблювати цибулину не слід: верхня її частина повинна підніматися над поверхнею ґрунту.
 2. Обов'язково дотримуються схеми посадки: мінімальна відстань між рослинами - 20 см. Більш щільна посадка приводить до зниження декоративності та розвитку ряду захворювань.
 3. Перед висадкою готують цибулину: знімають лусочки, що легко відділяються, знезаражують її в розчині фунгіцидів.
 4. Після посадки ґрунт навколо цибулини поливають, намагаючись не потрапляти на точку росту.

Догляд

Для щорічного дворазового цвітіння необхідно правильно доглядати за культурою.

Догляд за гіппеаструмом включає наступні етапи:

 1. Регулярний, помірний полив. Нестача вологи під час формування бутонів може викликати їх всихання, а надлишок — згубний для цибулини. Тому бажано розміщувати під цибулиною дренажний шар для відведення зайвої вологи.
 2. Прополювання й розпушування. Присутність бур'янів в безпосередній близькості до цибулинної культури неприпустиме. Адже бур'яни позбавляють гіппеаструм частини поживних речовин, а головне, сонячного світла. Не можна допускати утворення кірки на поверхні ґрунту. В цьому випадку погіршується газообмін, збільшується ймовірність розвитку грибкових захворювань.
 3. Мульчування. Хороші результати показало розкладання мульчі навколо рослини. Частота поливів, прополювання і розпушування знижується, а гіппеаструмам не страшні посухи.
 4. Підживлення. Рекомендовані спеціальні добрива для цибулинних або квітучих культур. На початку вегетації слід вносити азотовмісні добрива. Вони стимулюють ріст зеленої маси, підготовку до цвітіння. В період бутонізації рослина потребує фосфорно-калійних складів.
 5. За 3-4 тижні до періоду спокою починають підготовку рослини. Частоту й щедрість поливів скорочують, виключають підгодівлі. Рослина «засинає», коли відмирає її надземна частина. Зберігають цибулини при температурі близько 15 градусів.
 6. При появі плям, передчасного всихання листя проводять профілактичні заходи для боротьби зі шкідниками (попелиця, кліщ, червець) і хворобами (фузаріоз, антракноз і ін.). Для обробки використовують фунгіциди (Світч, Скор, Фітоспорін) та інсектициди (Енжіо, Каліпсо, Мовенто).

Розмноження

Існує кілька надійних способів розмноження гіппеаструма:

 • Насінням. Посівний матеріал з доспілих коробочок має високу схожість. Однак цвітіння сіянців очікується тільки на 5-6 рік. За допомогою насіннєвого розмноження можна отримати інші забарвлення квітки.
 • Дітками. У нижній частині цибулини гіппеаструма при належному догляді утворюються молоді цибулини. Вони повністю зберігають сортові ознаки материнської рослини.
 • Розподіл цибулини. Ризиковий спосіб, що полягає в нарізуванні здорової, великої цибулини на кілька частин. На кожній лусочці утворюється кілька дрібних дочірніх цибулин.

Вирощувати гіппеаструм можна як вдома (забезпечивши йому період спокою), так і на вулиці (на зиму викопуючи ніжну цибулину). Помилки в догляді за рослиною можуть привести до відмови від цвітіння й ослаблення цибулини. Якщо вирощування гіппеаструма викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про особливості агротехніки культури, дадуть цінні поради по догляду і розмноженню цибулинної рослини.

Товари зі статті
95грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Вишня, Черешня, Виноград, Слива, Груша, Квіти, Огірок, Абрикос, Персик, Томат, Полуниця
Для захисту від
сіра гниль, борошниста роса, біла і бура плямистість, моніліоз, сиза пліснява, фузаріозна гниль, альтернаріоз, біла гниль, аскохітоз
26грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Картопля, Груша, Морква, Персик, Томат
Для захисту від
парша, борошниста роса, альтернаріоз, Кучерявість листя, фітофтороз
23грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Виноград, Картопля, Буряк, Груша, Цибуля, Морква, Капуста, Томат
Для захисту від
квіткоїд, букарка, казарка, попелиці, листовійки, молі, колорадський жук, блішки
3 088грн
Немає в наявност
Виробник
Bayer (Німеччина)
Культури
Яблуня, Виноград, Груша, Цибуля, Огірок, Капуста, Томат, Соя
Для захисту від
Совка, міль, попелиця, трипси, блішки, цикадки, білокрилка, щитівка, клопи, кліщі, мідяниця, борошнистий червець

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід