Гірчиця як сидерат

порадиПорожнє, після збирання садових культур, місце на грядках швидко займуть бур'яни. Краще посадити на звільнені ділянки сидерати - це особливі культури, що використовуються в якості зеленого добрива. Коли можна сіяти гірчицю як сидерат?

Яка гірчиця краще як сидерат

Гірчиця - самий улюблений садівниками сидерат. Вона невибаглива, добре росте як на бідних, піщаних грунтах, так і на важких, глинистих ґрунтах.

Переваги гірчиці:

 • завдяки своєму складу, ефірному маслу відлякує шкідників, пригнічує розвиток грибкових хвороб (в т.ч. парші, гнилі, чорної ніжки);
 • забита в грунт гірчиця виступає в якості зеленого добрива, збагачує землю потрібними для рослин сполуками;
 • коріння, що залишиться в грунті стане їжею для дощових черв'яків, це покращить аерацію грунту і його структуру;насіння гірчиці
 • завдяки швидкому зростанню гірчиця пригнічує розвиток бур'янів: їм не вистачає світла, місця і вологи для зростання;
 • грунт надійно захищений від ерозії, пересихання;
 • створюються сприятливі умови для корисної грунтової мікрофлори;
 • посаджена під зиму гірчиця добре утримує сніг.

В якості сидерата придатні кілька видів гірчиці:

Всі вони дають достатню вегетативну масу, невибагливі, мають гарну схожістю. Вони розрізняються висотою рослин, ступенем опушення листя, кольором насіння і їх смаком, що несуттєво при посіві як сидерат.

Коли сіяти гірчицю як сидерат

Сіяти гірчицю як сидерат можна протягом усього дачного сезону. Від обраного для посіву періоду залежить подальше використання гірчиці.

Сіють гірчицю: грядка

 1. Навесні. Сіяти насіння можна відразу після сходу снігу. Закладають їх неглибоко, близько 1 см. Для прискорення проростання посіви накривають агроволокном. Висока вологість грунту і стале тепло - кращі умови для проростання гірчиці. Сіяти сидерати можна вже з березня, а до посівів основних садових культур повинно залишитися не менше місяця. За цей час гірчиця встигне наростити достатню зелену масу.
 2. Влітку. У літню пору гірчицю сіють на звільнених від ранніх культур ділянки: після зелені, цибулі, ранньої картоплі та ін. Насіння висівають неглибоко, близько 2 см, регулярно зволожують землю, щоб не допустити її пересихання. Сидерат допоможе відновити структуру і родючість грунту, дасть йому «відпочити» перед новими посадками. Завдяки такому «перепочинку» на порожній грядці не виростуть бур'яни, а грунт очиститься від шкідників і хвороб.
 3. Восени. Із закінченням дачного сезону велика частина ділянки залишається порожньою. Краще не залишати грунт вільним: сходи гірчиці захистять землю від вимерзання і пересихання в холодний період, затримують на грядках сніг. Сіяти культуру можна з початку вересня, проте, оптимальні терміни посадки - в жовтні. До передбачуваного похолодання повинно залишитися не менше 4 тижнів: за цей час рослини досягають потрібного розміру.

Не можна висівати гірчицю після родинних культур - редиски або капусти. В цьому випадку хвороби і шкідники, властиві сімейству, зберігаються в грунті.

Як сіяти гірчицю як сидерат

Насіння гірчиці не вимагають попередньої підготовки, протруювання або стимуляції росту. Досить розподілити їх по поверхні грунту і закрити. 

Сіяти гірчицю можна двома способами:схлоди

 1. Рядками. Насіння висівають у рядки-канавки, між якими повинна дотримуватися відстань 15-17 см. Такий спосіб дозволяє отримати густі, рівномірні сходи, що полегшить подальшу прибирання рослин при необхідності.
 2. Суцільним способом. Насіння розсипають хаотично, намагаючись дотримуватися щільність посівів. Краще сіяти спочатку уздовж засівають ділянки, потім поперек. При такому способі витрата насіння підвищується, можливо нерівномірне висівання. Однак трудомісткість посіву нижче: садівникові не потрібно розбивки рядів.

Порядок посіву сидерату:

 • Підготовка ділянки. Землю слід розпушити, видалити бур'яни, бадилля культурних рослин.
 • Посів. Насіння розподіляють по поверхні грунту обраним способом, дотримуючись норму висіву насіння - близько 400 г на сотку. Перевищення витрат, як і його заниження, небажано: в першому випадку сходи будуть заважати один одному, у другому - рослини недостатньо щільно приховають грунт.
 • Боронування. Посіяне насіння слід закласти в грунт. При посадці рядками викопані канавки засипають землею, а при посіві суцільним способом боронують граблями.
 • Полив. Якщо встановилася волога, дощова погода, то насіння не вимагають поливу. В іншому випадку посіви поливають методом дощування, щоб не розмити насіння.

При достатній вологості і температури сходи з'являться вже через кілька днів. Особливого догляду рослини не вимагають: досить зволожувати грунт в посушливі дні.

Застосування гірчиці як сидератпокіс

Через 1-1,5 місяця з появи сходів настає час приступати до збирання рослин. Важливо прибрати бадилля гірчиці до її цвітіння, в іншому випадку насіння поширюються по всій ділянці і буде виступати нарівні з бур'янами.

При літньому і весняному посіві обов'язкове прибирання культури не пізніш 45 днів з моменту посадки. Досить наросше бадилля гірчиці скошують. Її можна закласти в компост або залишити на поверхні грунту. Далі ділянку перекопують. Забита в грунт гірчиця перегниє, стане органічним живленням для грунту, поліпшить її структуру.

Подальша посадка культурних рослин можлива не раніше, ніж через тиждень. Прискорити розкладання зеленої маси допоможуть активатори грунтової мікрофлори, наприклад, Байкал ЕМ-1У.

При осінньому посіві гірчицю можна прибрати або залишити на грядці:

 • якщо рослини зацвітають, їх скошують і залишають в якості мульчі;
 • якщо гірчиця ще не зацвітає, а заморозки вже очікуються, можна залишити її на грядці без прибирання.

Навесні ділянку перекопують, закладаючи залишки рослин в грунт.

Гірчиця - необхідна для здоров'я грунту культура. Сіяти її можна з весни до осені, тим самим покращуючи структуру ґрунту, збагачуючи її живильними елементами, позбавляючи від шкідників і хвороб. Головне не упустити момент цвітіння і не допустити засмічення ділянки сидератом.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід