Хурма: посадка, догляд, підживлення

хурма - посадка, доглядХурма – тропічна листопадна культура, що включає більше 1500 сортів.Дерево заввишки близько 5-7 метрів має розкидисту крону, відрізняється стабільною, високою врожайністю. Коли хурма дає плоди? Як доглядати за нею?

Посадка хурми

Для посадки вибирають одно- або дворічний саджанець. Бажана посадка навесні, однак, допустима і осіння висадка за пару місяців до настання холодів. Де садити хурму?

Яке місце є найкращим для культури

При виборі місця посадки дерева слід звернути увагу на його освітленість. Вибирають максимально сонячне розташування, що забезпечує рівномірне освітлення крони.

Крім того, деревце повинно бути захищене від вітрів – деревина у хурми тендітна. Для цього в якості вітрозахисту використовують господарські будівлі, будинку або встановлюють спеціальні щити з бруса і нетканого матеріалу (або плівки).

Який грунт любить хурма

Чи не в кожному грунті можна виростити культуру. Вона віддає перевагу суглинистому грунту з достатнім дренуванням. Не слід розміщувати саджанець на болотистих, низинних грунтах – це викличе гниття кореневої системи і подальшу загибель рослини.

Грунти не повинні бути надмірно удобреними, оскільки це призведе до небажаного росту і негармонійного розвитку крони. Глинисті і піщані ґрунти рекомендується додатково розбавити до потрібної структури.

Порядок висадки саджанця

посадка хурмиОсновою успішного вирощування і подальшого плодоношення хурми є її правильна посадка.

Процес включає в себе етапи:

 1. Підготовка посадкової ями. Місце для посадки вибирають і готують заздалегідь. Об'єм ями повинен становити не менше 50 літрів. У неї додають дренажний шар з гальки або річкового піску. Обов'язково внесення перегною. Для зручності посадки грунт насипають «гіркою», а не рівномірно.
 2. Розміщення саджанця. Хурму встановлюють на утворений горбик, коріння розправляють. Важливо враховувати розташування кореневої шийки – вона повинна бути заглиблена на 5-7 см.
 3. Засипають кореневу систему знятим грунтом. Періодично поправляють коріння дерева. Не слід ущільнювати грунт ногами, це може привести до пошкодження коренів.
 4. Розміщувати саджанець необхідно на невеликому підвищенні відносно рівня грунту. Під час весняного паводка коренева шийка і місце щеплення не будуть піддаватися впливу талих вод.
 5. Встановлюють опорний кілочок. Саджанець фіксується стрічкою або мотузкою.
 6. Рясно проливають грунт. На один саджанець необхідно 20-30 л води.

Після посадки за рослиною ретельно доглядають, не допускають пересихання грунту.

Догляд

Дотримання агротехніки – запорука здоров'я і гармонійного розвитку дерева.

Полив

Тривалі посухи небезпечні для рослини. Плоди масово опадають, не досягаючи зрілості. Хурмі потрібні рясні, часті поливи. Однак заливати рослину не варто: це викличе заболочування і загнивання коренів.

Влітку важливо забезпечити рослині високу вологість повітря. Для цього застосовують обприскування в вечірні або ранкові години або розміщення ємностей з водою під кроною.

Мульчування і розпушування

Грунт під рослиною необхідно періодично рихлити, не допускаючи утворення щільної ґрунтової кірки. Вона не дає надходити кисню до коренів, порушує газообмін.

Щоб знизити частоту поливів і розпушування, грунт під кроною рекомендується мульчувати. Для цього використовують органічні (сіно, кора, солома, кокосові пристовбурні круги) або неорганічні (агротекстиль) матеріали. Таке укриття забезпечує і захист від бур'янів.

Обрізка

обрезка хурмыДля формування правильної крони щорічно проводять обрізку гілок хурми. Особливістю культури є плодоношення на нових пагонах (поточного року).

Порядок обрізки:

 1. У перший рік саджанець лише підрізають до висоти 80 см, залишаючи бічні гілки.
 2. Скелетні гілки на другий рік підрізають до 40 см.
 3. Наступні підрізування потрібні для укорочення гілок, створення більш щільною, густий крони. Довгі, неформовані гілки можуть зламатися під вагою плодів.

Обов'язкова санітарна обрізка: зрізають сухі, пошкоджені, підмерзлі гілки, а також пагони, що сильно загущають крону.

Підготовка до зимівлі

При посадці важливо враховувати районування сорту саджанця. Якщо його морозостійкість виявиться нижче необхідної, то він ризикує вимерзнути в першу ж зиму.

Правильна підготовка дерева до зимівлі допоможе підвищити стійкість до холодів. Для цього в перші роки після опадання листя рекомендується вкривати саджанець повітропроникними матеріалами (агротекстиль).

Додатково з настанням осені вносять підживлення, що підвищуює зимостійкість.

Особливості підживлення

Внесення добрив – обов'язкова умова рясного плодоношення культури. Перше внесення поживних речовин при весняній посадці здійснюють в посадкову яму.

хурмаПри осінній посадці хурми в посадкову яму підгодівлі не вносять. Надлишок азоту викличе зростання вегетативної частини, яка не встигне визріти до настання зими. Це істотно знизить морозостійкість рослини.

Підгодовують дерево кілька разів за сезон:

 • навесні, коли хурма розпускає бруньки – азотом (сечовиною або органікою);
 • влітку, коли хурма починає цвісти і плодоносити калійно-фосфорними сумішами;
 • восени, після зняття плодів можна додатково внести тільки калій і фосфор, щоб підвищити зимостійкість дерева.

Мінеральні добрива рівномірно розсипають по грунту, закладають на глибину до 5-7 см. Це збільшить їх ефективність.

Хурма – перспективна для вирощування в саду культура. При її вирощуванні необхідно дотримуватися ряду правил і знати кілька секретів агротехніки. Це дозволить уникнути помилок, що ведуть до втрати врожайності і загибелі рослини. Якщо посадка або догляд за хурмою викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину Все Росте. Вони детально розкажуть про особливості культури.