Хвойники: догляд та захист

Хвойні культури завоювали небувалу популярність в ландшафтному дизайні. Вони прекрасно почувають себе навіть в умовах суворих зим, зберігаючи декоративність круглий рік. Як правильно доглядати за хвойниками, щоб вони радували око на ділянці?

Особливості вирощування хвойників

Щоб виростити чудові хвойні екземпляри, необхідно знати і враховувати деякі тонкощі агротехніки.

Особливості вирощування:

 • Вибір правильного місця для посадки. Деякі різновиди хвойних рослин віддають перевагу сонячним місцям, інші – затінені. Надлишок світла для тіньолюбних хвойників виражається в появі опіків на листках.
 • Захист від сонця в весняний період. Навесні, коли сонце вже у всю припікає, а сніг ще не зійшов, рослинам найскладніше. Хвоя вже випаровує вологу, а коріння не почали поглинати її. В результаті хвоя висихає й опадає.
 • Запобігання підмерзання кореневої системи. Хвойні рослини чутливі до холодів. Від безсніжних зим страждає не стовбур й не хвоя, високий ризик підмерзання поверхневою кореневою.
 • Вибір відповідного часу для посадки. Рослини в горщиках можна висаджувати весь сезон, а крупноміри та екземпляри з відкритою кореневою – лише ранньою весною чи пізньою осінню.

Догляд за хвойниками

Попри гадану простоту агротехніки, хвойники, як й інші культури, потребують пильної уваги садівників протягом усього сезону.

Обрізка

Для підтримки декоративності важливо проводити регулярні обрізки крони. Видаляють сухі гілки, а також ті, що мають ознаки захворювань. Ефектно виглядають формовані хвойники – у формі піраміди, кулі, куба та інших, найскладніших фігур. Рослини при такій обрізці не страждають, крона стає компактною та густою. Однак слід проріджувати особливо загущені місця. При нестачі світла хвоя на внутрішній частині крони стає бурою й обсипається, утворюючи пустоти.

Полив

Полив хвойних культур є обов'язковим заходом в посушливі літні місяці. Недолік вологи згубний для хвойників, рівно як і її надлишок. Він викликає гниття кореневої системи, в результаті дерево не отримує воду. Зрошення бажано проводити вранці, до встановлення спекотної погоди. Не зайвим буде дощування культур: так знизиться ймовірність ураження хвої павутинним кліщем.

Мульчування

Хвоя – відмінний мульчують матеріал. Вона прекрасно вкриває ґрунт, не дозволяючи йому пересихати. Не з'являється й поверхнева кірка. Мульчування допомагає хвойникам в зимовий період, захищаючи поверхневу кореневу систему від пересихання.

Як матеріал, що мульчує, рекомендується використовувати тирсу, кору або тріску шаром близько 5 см. Для захисту пристовбурного кола підійдуть спеціальні готові вироби з волокна й агротекстилю.

Підживлення

Мета внесення підгодівлі під хвойні культури – підтримання їх здорового, гармонійного зростання. Недолік поживних елементів відразу позначається на хвої. Вона втрачає колір, може обсипатися. Розроблено спеціальні склади, що повертають колір при бурінні голок. Однак не завжди можна врятувати зіпсовану хвою.

Рекомендовані відповідні для хвойників препарати:

Вони розрізняються по періоду внесення: весняні та осінні. Якщо перші пробуджують активне зростання, то другі готують рослини до зими.

Захист від хвороб і шкідників

Хвойники вважаються міцними та  стійкими до несприятливих умов. Але вони можуть уражатися безліччю бактеріальних і вірусних інфекцій.

Поширені хвороби хвойників:

 1. Іржа. Грибок, який є збудником хвороби, вражає хвою. Вона забарвлюється в бурий колір, обсипається. Несвоєчасне лікування може призвести до загибелі дерева.
 2. Фузаріоз. Грибок вражає кореневу систему хвойників, викликаючи їх гниття. В результаті частина хвої в кроні червоніє, обсипається.
 3. Альтернаріоз. Хвороба, що вражає хвою і стебла рослин. Характерна ознака – поява на пагонах чорних або темно-сірих плям.
 4. Некроз. Небезпечне захворювання хвойних культур, що виражається в почервонінні хвої й кори дерева, появі на ній червонуватих утворень та чорних наростів.
 5. Бактеріоз. Хвороба, що складно визначається, адже хвоя не змінює колір (лише стає більш тьмяною) і обсипається.
 6. Всихання гілок. Крім пожовтіння й опадання хвої, ознаками хвороби є викривлення та всихання пагонів, поява чорних або коричневих наростів на корі.
 7. Сіра гниль. Хвороба, здатна погубити навіть хвойники. Грибок швидко поширюється по тканинах рослин, призводить до гниття коренів і загибелі культури.

Лікування рослин починають негайно, щоб підвищити шанси на їх одужання. Для обробки використовують фунгіциди:

Небезпечні шкідники хвойників:

 1. Пильщик. Гусениці нападають на молоду хвою й повністю поїдають її, позбавляючи дерева приросту.
 2. Хермес. Мікроскопічна комаха, нападає на хвойники цілими колоніями.
 3. Щитівки. Надійно приховані під панциром, ці комахи більше схожі на нарости. Вони харчуються соками рослин, швидко поширюються і призводять до всихання окремих гілок.
 4. Жук-короїд. Комаха поселяється під корою дерева, довгий час може залишатися непоміченою. Дерево поступово слабшає, піддається захворюванню й гине.
 5. Тля. Поширена комаха, яка поселяється на хвої й харчується соками хвойників.

Для боротьби з ними використовуються високоефективні препараты:

Однак найправильніше проводити профілактичні заходи, спрямовані на зменшення ймовірності зараження хвойних посадок. До них відносять:

 1. Дотримання схеми посадки рослин з урахуванням їх майбутнього зростання.
 2. Здійснення своєчасного догляду: поливу, обрізки, укриття, підгодівлі.
 3. Ретельний й регулярний огляд посадок.
 4. Профілактичні обробки препаратами: інсектицидами та фунгіцидами.

Догляд за хвойними культурами – цілий комплекс заходів, спрямованих на збереження декоративності рослин і підтримання їх здоров'я. Якщо вирощування хвойників викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про тонкощі догляду, допоможуть підібрати добрива та засоби захисту.

Товари зі статті
580грн
Немає в наявност
Виробник
Укравіт (Україна)
Культури
Декоративні, Овочеві, Картопля, Квіти, Огірок, Капуста, Хвойні, Томат, Смородина, Малина
Для захисту від
ризоктоніоз, фомоз, рак, кила, фузаріозне в'янення, борошниста роса, гнилі, плямистості
25грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Картопля, Груша, Морква, Персик, Томат
Для захисту від
парша, борошниста роса, альтернаріоз, Кучерявість листя, фітофтороз

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід