Як обігріти парник в заморозки

порадиВисаджувати розсаду в теплицю або парник можна набагато раніше, ніж на вулицю. У закритому грунті молоді рослини захищені від сильних температурних коливань. Однак іноді заморозки можуть бути сильними, постраждати може навіть розсада в парниках. Як уберегти ніжні рослини від холоду?

Які температури небезпечні для розсади

Зворотні весняні заморозки - щорічна напасть, яка може погубити всю розсаду і позбавити садівника всього врожаю. Зазвичай похолодання бувають нічними, рідко - тривають кілька днів.

Захистити рослини можна посадкою в закритий грунт - парники і теплиці. Однак іноді температура опускається до таких низьких значень, що загинути може навіть теплична розсада.

Розсада, вирощена в домашніх умовах навіть з попередним загартуванням, не переносить похолодань. Якщо денні та нічні коливання температур рослини переносять добре, то навіть короткочасні заморозки можуть стати причиною зупинки в зростанні і загибелі рослин.розсада в теплиці

Так, в залежності від вирощуваних культур залежить і їх стійкість до заморозків:

 • Розсада білокачанної капусти здатна пережити похолодання до -5 градусів, а брокколі - до -2 градусів. Якщо рослини не були загартовані перед висадкою, то загинути можуть вже при 0 градусів.
 • Молоді томати перестануть рости при температурі нижче +15 градусів, спокійно перенесуть короткочасні похолодання до +5 градусів, але при 0 градусів неодмінно загинуть.
 • Огірки - теплолюбні рослини, вони гірше за інших культур переносять заморозки. При +15 вони перестають рости, при +8 вони загинуть вже через 10 днів, а при +4 проживуть не більш як 5 днів.
 • Перці дуже прискіпливі до температурного режиму. Вони зупиняться у зростанні при +15 градусах, але критичної для них є температура в +3 градуси. При подальшому зниженні рослини загинуть.
 • Для баклажанів температура нижче +10 градусів може стати згубною, якщо протримається тривалий час. Тому не можна висаджувати культуру на грядки занадто рано.

При будь-яких прогнозованих похолодання варто приділити увагу теплолюбивій розсаді, щоб не залишитися без врожаю.

Як обігріти парник

Якщо заморозки вже наближаються, не варто панікувати, важливо правильно утеплити парник і рослини в ньому. калорифер в теплиці

Повітряний спосіб

Один з найефективніших способів обігріву парника під час заморозків - повітряний. Його переваги - в мобільності, ефективності і надійності. Для обігріву закритого грунту знадобиться лише джерело тепла, а також підключення до електричних мереж.

Обігріти парник можна:

 • тепловентилятором;
 • калорифером;
 • тепловою гарматою;
 • конвектором;
 • електричними гріючими кабелями.

В обмеженому просторі нагрівачі добре підтримують тепло, проте поступово знижують вологість повітря. Найкраще використовувати прилади з терморегуляторами, встановивши необхідний температурний режим для підтримки.

Сонячний спосіббочки в теплиці

Сонячне тепло - найдоступніший спосіб обігріву. Завдяки інфрачервоному випромінюванню, що проникає через прозорі стінки парника, температура в закритому грунті може бути істотно вище, ніж на вулиці. Найсильніше нагріваються темні поверхні.

Однак в похмурий день або вночі сонячний обігрів недоступний. Як «накопичувача» енергії сонця можна використовувати ємності з водою, пофарбовані в темні кольори. За день рідина непогано нагрівається, а в нічний час віддає тепло в навколишнє середовище.

Північну сторону парника можна завісити темним спанбондом. Він дозволить зберегти тепло всередині, вловлювачів сонячних променів.

Цей спосіб може вберегти рослини від легких, нетривалих заморозків. Для обігріву парника ранньою весною або зимою сонячне тепло не підійде.

Біологічний спосіб

Один з найпростіших способів, що дозволяють зберегти розсаду в парнику від холодів - біологічний. Його суть - у виділенні тепла в процесі розкладання органічних матеріалів.

Як джерело тепла можуть виступати: 

 • гній;листя в теплиці
 • тирса;
 • компост;
 • побутової органічне сміття.

Можна також використовувати скошену траву або листовий опад, якщо додати до них гній або послід. Найсильніше нагріває органіку кінський гній.

Якщо гною немає, то «розігріти» органіку можна за допомогою суперфосфату та аміачної селітри. Їх змішують з листовим опадом або соломою, ущільнюють і поливають гарячою водою.

Краще готувати теплі грядки з осені, закладаючи органіку в грунт. Однак в якості екстреної заходи може допомогти розкладання заготовленого вологого біопалива на грядки і його легка закладення в грунт.

Альтернативні способи

У боротьбі за розсаду гарні будь-які способи, якщо вони ефективні. Садівники методом проб і помилок визначили ефективність деяких варіантів і активно їх використовують для порятунку майбутнього врожаю.

До альтернативних методів обігріву парника в заморозки відносять:

 • Свічками. Якщо заморозки очікуються несильні, нетривалі, то допомогти в обігріві парника можуть навіть свічки. Їх встановлюють на негорючу підставку (лист металу, тротуарна плитка) строго вертикально. У процесі горіння свічки виділяють тепло і інфрачервоне випромінювання, обігрівають парник.свічка в каструлі
 • Водою. Підтримати тепло в закритому грунті допоможуть бутлі з гарячою водою. Їх заповнюють теплою рідиною з вечора і розкладають поблизу розсади. Поступово віддаючи тепло, вода в бутлях обігріває рослини в парнику.
 • Соломою. Суха скошена трава може послужити «ковдрою» для розсади. Для цього кожну рослину необхідно з усіх боків прикрити соломою.
 • Додаткове утеплення. Зберегти накопичене тепло можна і при використанні підручних засобів. Повітря має низьку теплопровідність, а значить, саме може виступати у вигляді захисту. Для цього розсаду прикривають пластиковими бутлями зі зрізаним дном, а зверху додатково розтягують щільний спанбонд, старі ковдри або інші матеріали.
 • Рясний полив. Якщо заморозки несильні, нетривалі, то з вечора посадки слід рясно пролити теплою водою. Не забувають і про доріжки: їх теж потрібно зволожити.

За допомогою таких не хитрих способів можна врятувати розсаду і майбутній урожай в парнику.

Тривалість зворотних весняних заморозків - всього кілька днів. Однак без допомоги садівника ніжна розсада може загинути навіть у закритому грунті. Використовуючи різні методи, комбінуючи їх між собою, можна зберегти рослини навіть при істотному похолоданні.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід