Як пасинкувати помідори правильно

порадиДля рясного плодоношення томати, як і будь-яка інша культура, потребують догляду. Їх необхідно підгодовувати, захищати від хвороб і шкідників, поливати, правильно формувати кущ. Як пасинкувати помідори правильно?

Навіщо пасинкують помідори

Пасинкування томатів - одне з основних заходів по догляду за культурою. Його суть полягає у видаленні пазушних, бічних пагонів, що заважають плодоношення.

У природі томати - багаторічники. У перший час всі свої сили вони витрачають на нарощування коренів і достатньої зеленої маси. Лише потім рослини приступають до рясного плодоношення.

Тому в однорічній культурі помідорів необхідне пасинкування, як спосіб стимулювання плодоношення.

Для чого на томатах видаляють пасинки:плоди томатів

  1. Пасинкування дозволяє перерозподілити поживні речовини з нарощування зелені на ріст плодів. Рослини не витрачають сили на непотрібне зростання, а віддають їх на плодоношення.
  2. Збільшення кількості плодів. За сезон кущі здатні наростити більше сотні пасинків, кожен з яких відсуває терміни плодоношення. До кінця літа такі рослини будуть більше схожі на декоративний кущ, а не на овочеву культуру.
  3. Підвищення якості помідорів. Чим більше одночасно дозріває плодів на кущі, тим більше живлення необхідно рослині. За дефіциту вологи і речовин плоди виростають дрібними, з посереднім смаком.
  4. Збільшення провітрюваності кущів. Найбільш поширена причина грибкових і бактеріальних захворювань - недостатня продувність рослин. Серед густої ​​зелені залишаються краплі вологи - саме вони і стають живильним середовищем для спор і мікроорганізмів.
  5. Поліпшення освітленості. Для нарощування врожаю важливим фактором є достатнє освітлення. Множинні бічні пагони сильно загущают кущ, приховуючи плоди від прямих сонячних променів. Такий урожай довше зріє, а смак помідорів - гірше.
  6. Можливість більш щільної посадки. Неформовані томати займають більше місця, заважають сусіднім рослинам. Томати після пасинкування займають строго контрольоване місце, виглядають естетично.

Важливо правильно видаляти пасинки під час робіт. Якщо пагін досяг довжини в 4-5 см, його необхідно прибрати. Не потрібно чекати, коли він набере силу. Від тонкого, молодого пасинка залишається лише невелика «ранка» на стеблі. А зміцнілий бічний пагін залишить після себе відкрите, пошкоджене місце яке довго гоїться, через нього в тканини і клітини томата можуть потрапити бактерії, віруси, грибки.стебла томатів

Пасинки можна виламувати вручну або зрізати садовим інструментом. Якщо бічний пагін видалити не повністю, а залишити після нього пеньок заввишки 2-3 см, поява нового пасинка відбудеться пізніше.

Пасинкування проводять тільки в суху, сонячну погоду. Так рана, що утворилася на місці зрізу, швидше затягнеться і не стане джерелом зараження всієї рослини.

Способи і терміни пасинкування розрізняються не тільки в залежності від різних сортів, а й від місця вирощування.

Як пасинкувати помідори в теплиці

У тепличних умовах терміни плодоношення істотно збільшуються, адже рослини захищені від похолодань і коливань температури з середини весни до середини осені. Ті ж сорти томатів, висаджені в теплицю, дадуть значно більший врожай, ніж вирощені у відкритому грунті.

В обмежених умовах закритого грунту переважно вирощують індетермінантні сорти. Їх кількість не обмежена в зростанні, а значить, можуть нарощувати все нові і нові квітконоси і плоди.

У теплиці створені всі умови для активного зростання томатів. Рослини захищені від стресового впливу погоди, тому ростуть швидше, ніж вуличні «побратими». Проводити пасинкування в теплиці слід один раз в тиждень.стебла томатів

У високорослих томатів видаляють всі пасинки. Так рослина витрачає сили тільки на формування головного стебла і плодів на ньому. При формуванні томатів в два пагони кількість отриманих плодів буде схожою, оскільки дозрівати вони будуть повільніше.

У другій половині серпня індетермінантним томатам прищипують верхівки. Такий прийом сприяє припиненню вегетації і цвітіння. Всі сили рослини будуть спрямовані на зростання плодів, що  зав'язалися.

Як пасинкувати помідори у відкритому грунті

Для вирощування у відкритому грунті найчастіше вибирають сорти, обмежені в зростанні - детермінантні, штамбові. Багато з них не вимагають пасинкування зовсім або потребують легкого коригування куща.

Плодоношення томатів у відкритому грунті вельми обмежене за термінами. Рослини сильно залежать від погодних умов, а до вересня ночі стають холодними, ймовірність пошкодження рослин грибковими захворюваннями зростає. Томати встигнуть доростити лише ті плоди, що зав'язалися не пізніше 10-15 серпня.

Тому пасинкування томатів відкритого грунту в серпні - єдиний спосіб отримання плодів.

Існує два методи пасинкування помідорів в грунті:томати на відкритому грунті

  1. Спосіб для ледачих. Передбачає вільне зростання куща протягом першої половини літа. А на початку серпня проводять пасинкування, прищипують всі бічні пагони вище на 2-3 листа від помідорів що вже зав'язалися. Квітки не треба шкодувати: з них вже не встигнуть вирости плоди, а сили у рослини вони заберуть. Такий спосіб менш ефективний, оскільки перерозподіл живлення відбувається на останніх етапах росту куща.
  2. Регулярне видалення бічних пагонів. Пасинкувати томати у відкритому грунті необхідно раз в 10 днів, в залежності від погодних умов і швидкості росту кущів. Рослини формують в 1-3 стовбура, залишаючи крім головного пагону максимум 2 пасинка, що відходять від стовбура вище першої квіткової кисті. Всі інші пагони регулярно видаляють. Додаткові стебла на детермінантних сортах потрібні для підвищення врожайності з рослини, якщо зростання головного пагону вже припинилося

Зайва жалість садівників до пасинків призводить до загущення кущів, частим грибковим захворюванням. На кущі формується безліч плодів, але наливаються вони дуже повільно. Найчастіше до холодів дозріває лише половина з можливого врожаю.

Пасинкування томатів - обов'язкова процедура для більшості сортів. Видалення пасинків дозволяє перенаправити поживні речовини із зайвою вегетації на плодоношення. Так плоди виростають більшими й смачними.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід