Як підготувати цибулю сіянку до посадки

порадиЦибуля - одна з основних овочевих культур, яку неодмінно вирощують на садовій ділянці. Сіянку висаджують тільки після закінчення нічних заморозків, оскільки культура чутлива до холоду. Як правильно підготувати цибулю сіянку до посадки?

Як вибрати цибулю сіянку для посадки

Садівники вибирають відповідний сорт сіянки по ряду характеристик: термін дозрівання, врожайність, стійкість до хвороб. Підбирають цибулю і за кольором: фіолетові сорти придатні для салатів, білі - ніжні на смак, а жовта цибуля - найпоширеніша.

Виділяють наступні врожайні сорти цибулі:

  • Голіант. Золотисто-мідні цибулини мають приємний, напівгострі за смаком, виростають в середньому від 150 до 250 г.
  • Гледстоун. Білі цибулини мають ніжний, солодкий смак. Висаджувати сіянку можна навесні або під зиму. Цибулини вагою 100-180 г добре зберігаються, не гірчать.
  • Ред Барон. Популярна червона цибуля має вишуканий смак, який найкраще розкривається в свіжих салатах і закусках. Вага цибулини 50-120 г.
  • Центуріон. Високоврожайний сорт чудовий в зберіганні, злегка витягнуті цибулини мають гострий смак. Їх вага складає 100-150 г.
  • Штутгартен Різен. Найпопулярніший серед садівників сорт, відомий своїми великими цибулинами плоско-округлої форми. Вага напівгострої цибулі може досягати 250 г і більше, в середньому - 100-150 г.різнокольорова цибуля сіянка

На одній грядці можна вирощувати кілька сортів цибулі: для зберігання і для свіжих салатів. Однак увагу варто звернути не тільки на вибір сорту, але і на якість посадкового матеріалу.

Хороша сіянка повинна бути однорідною, без плям, неприємного запаху гнилі або механічних пошкоджень. Вона не повинна бути пророслою, пересохлою або підмороженою: хорошого врожаю з такого посадкового матеріалу не отримати.

Грає роль і фракція сіянки: для вирощування цибулі на ріпку підійдуть цибулини розміром 10-15 мм.

Для чого потрібна передпосадкова обробка цибулі

Обробка цибулин перед посадкою - не примха садівників. Процедура необхідна для отримання хорошого врожаю цибулі.

Крім того, предпосадкова підготовка:

  • захистить цибулини від стрілкування;
  • підвищує імунітет рослин;
  • робить посадковий матеріал більш стійким до шкідників, хвороб, несприятливих умов вирощування і помилок в агротехніці.

Висаджувати цибулю без передпосадкової підготовки не рекомендується, оскільки врожайність сіянки буде низькою.сіянка з лінійкою

Підготовка лука севка до посадки

До посадки сіянку зберігають в прохолодних умовах при температурі близько + 10 ... + 15 градусів. Слід уберігати цибулини від коливання температур, оскільки це стимулює появу квіткових стрілок на рослинах.

Перед підготовчими роботами цибулю перебирають, відбраковують сухі, підгнилі цибулини, також ті, що мають сліди хвороб або ураження шкідниками.

Підготовка ґрунту

До посадки необхідно підготувати не тільки саму сіянку, а й грунт на грядці. Землю для посадки перекопують і удобрюють з осені. Ділянку для цибулі вибирають саму сонячну, суху, без застою талих або дощових вод.

Попередниками цибулі можуть бути бобові, хрестоцвіті, гарбузові. Не слід садити сіянку на місці моркви, томатів або часнику.

Висаджують цибулини після встановлення стабільного тепла, коли грунт прогріється до +12 градусів на глибині 10 см.

Прогрівання

При неправильному зберіганні сіянка схильна до стрілкування. Вона не нарощує повноцінну цибулину, а витрачає сили на появу квіткової стрілки. В цьому випадку садівник може залишитися без частини врожаю.сіянка у воді

Прогрівання - надійний спосіб уникнути небажаного стрілкування. Для цього сіянку пересипають в пластикові або дерев'яні ящики і розміщують поблизу радіаторів опалення, де температура утримується в межах + 35 ... + 45 градусів. Тривалість прогрівання - не більше 10 годин.

Завдяки прогріванню в цибулинах запускаються процеси росту, підвищується їх стійкість до температурних коливань на грядці і до грибкових захворювань.

Замочування 

Прогріти сіянку можна додатково під час замочування. Для цього цибулини поміщають в сітку і занурюють на 15 хвилин в гарячу (не вище +50 градусів) воду.

Після замочування сіянку дістають з води і на пару хвилин занурюють у холодну воду для охолодження.

Таке «гаряче» замочування дозволяє не тільки пробудити цибулю, але і підвищити його стійкість до грибків і несприятливих умов вирощування. У гарячій воді гинуть грибки, які знаходяться на лусочках.

Стимуляція

Прискорити проростання цибулі, збільшити її врожайність і стійкість до хвороб можна за допомогою стимуляторів росту. Підійде Епін, Бурштинова кислота, Циркон, Stimulate тощо.

Сіянку замочують в розчині стимуляторів на 2-5 годин, дотримуючись інструкції на упаковці.замочування цибулі сіянки

Як стимулятор можна використовувати розчин комплексного мінерального добрива. Сіянку занурюють в рідину на 5-6 годин.

Підрізка

Багато садівники практикують передпосівне підрізування цибулин. Це полегшує проростання пера і коренів після посадки, активує зростання цибулі, сприяє його наповненню поживними розчинами.

Особливості обрізки:

  • Злегка підрізають донці цибулини, щоб прискорити проростання нових корінців.
  • Підрізають і верхівку цибулини. При вирощуванні цибулі на ріпку підрізають лише самий кінчик, а для отримання соковитого пера обрізають «по плічка», на 1/3 частину.

Не можна сильно підрізати цибулину, оскільки це призведе до її стресу і, як наслідок, до стрілкування.

Знезараження

Процедура підготовки цибулин до посадки обов'язково включає знезараження сіянки, її протруювання. В процесі вирощування цибулі сіянки, при її транспортуванні та зберіганні на ній можуть накопичуватися збудники грибкових і бактеріальних захворювань. Вони вражають цибулю вже в момент її проростання і призводять до псування або загибелі.

Для знезараження сіянки використовують насичений розчин перманганату калію або ефективні фунгіциди.

Серед них:посадка цибулі сіянки

Фунгіциди розводять по інструкції і замочують цибулини протягом 1-2 годин.

За відсутності відповідних препаратів можна використовувати сольовий розчин. Для його приготування в 1 л теплої води розчиняють 1 ст.л. кухонної солі. Сіянку занурюють в розчин і замочують протягом 1-3 годин. Така обробка вбереже цибулини не тільки від грибків, але і від ряду шкідників.

Після замочування цибулин в розчині фунгіциду сіянку промивають під проточною водою.

Від якості та повноти підготовки цибулі сіянки до посадки залежить майбутня врожайність рослин. Прогрітий, замочений і знезаражений посадковий матеріал дасть велику, здорову цибулину, що відрізняється гарною лежкістю.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід