Як розмножити троянди: зимове щеплення на шипшину

порадиСеред садівників популярні весняні та літні щеплення троянд. В цей час тканини рослин добре заростають завдяки активному сокоруху. Але провести щеплення троянди на шипшину можна навіть взимку, якщо своєчасно запастися матеріалом і дотримуватися умов зберігання саджанців. Як правильно прищепити троянду на шипшину взимку?

Переваги зимового щеплення троянд на шипшину

На перший погляд зима - не найкращий час для проведення щеплень. Однак саме в цей період найлегше прищепити троянду на шипшину.

Переваги зимового щеплення:

  • щеплені саджанці не вимерзнуть в першу зиму, а до наступної зимівлі вже досить зміцніють;
  • вічки на привої часто випрівають взимку, а при зимовому щепленні вони прекрасно зберігаються до весни;
  • більше вільного часу у садівника взимку, щеплення можна провести в зручний час;квітка троянди
  • велика кількість матеріалу для щепи утворюється саме під час осінньої обрізки;
  • саджанці шипшини до осені запасають сили, щеплення легко зростається;
  • якщо щеплення не вдалося, можна провести його повторно на останньому підщепі.

Щеплення троянди на шипшину добре зарекомендувало себе, оскільки підвищується морозостійкість навіть самого примхливого ​​сорту троянди. Крім того, збільшується стійкість до хвороб рослини, вона стає більш невибагливою. Щеплені троянди раніше починають цвісти.

Однак є у них і недоліки: шипшина здатна давати «дику» поросль, боротися з якою доведеться щорічно. 

Заготівля матеріалу

Підготовка до зимового щеплення починається до настання холодів, але після повного опадання листя. В цей час рослини вже підготовлені до зими, мають добре дозрівші пагони і коріння.

В якості підщепи найкраще підійдуть саджанці шипшини віком 2-3 роки. Товщина кореневої шийки і основного пагона повинна бути близько 1 см. пагони трояндЗанадто тонкі екземпляри близько 0,5 см не підійдуть: пагони занадто слабкі, щеплення не приживеться.

У шипшини підрізають надземну частину до довжини в 5-10 см, а кореневу систему - до 20 см. Занадто коротка обрізка коренів небажана, оскільки рослині не вистачить сил на зрощення пагонів.

Саджанці пов'язують в пучки і прибирають на зберігання разом з черешками в льох, тримають при температурі близько 0 градусів. Коріння засипають стерильним торфом або опилом. Можна зберегти їх і в саду, прикопавши рослини в зручному місці.

Заготівлю живців сортових троянд проводять під час осінньої обрізки. Це дозволить отримати якісну щепу в потрібній кількості. Живці завдовжки 10-15 см (не менше 2-3 вічок) очищають від шипів і пов'язують в пучки по 5-10 штук. Матеріал слід обов'язково підписати, щоб не було плутанини в сортах.

Живці троянди зберігають у вологому піску або тирсі в холодильнику або підвалі при температурі близькій до 0 градусів. Заготовлений матеріал регулярно перевіряють, відбраковують запліснявілі, потемнілі пагони.

Підготовка до щеплення

Заготовлений матеріал прищепи та підщепи зберігають до середини грудня. При дотриманні умов зберігання живці та щепи відмінно зберігаються до потрібного часу.підрізка коренів

Потім саджанці шипшини заносять в тепло і занурюють в воду на 5 днів. Можна не замочувати саджанці, а висадити їх у вологу тирсу або торф. Тепло і волога стимулюють пробудження рослини, насичують його і готують до подальшого щеплення. У насиченого вологою саджанця почнеться відшарування кори, набухають бруньки.

Перед виконанням щеплення кореневу шийку шипшини очищають від ґрунту і сміття.

Зимове щеплення троянд на шипшину: способи

Прищепити сортову троянду на шипшину можна декількома способами. Всі роботи виконують гострим, знезараженим інструментом. Чим чистіше і рівніше буде виконаний зріз, чим правильніше буде з'єднана щепа з підщепою, тим більший успіх щеплення.

Окуліровка

Окуліровка - один з найбільш поширених способів окультурення шипшини трояндою. Для цього на рівні кореневої шийки шипшини виконують Т-подібний надріз кори. Краї кори відгинають і вставляють зрізану бруньку з троянди.

Після цього місце щеплення обмазують садовим варом і фіксують плівкою або ізолентою.

окуліровка трояндКопуліровка

На рівні кореневої шийки шипшини виконують косий зріз так, щоб його діаметр наближався до 2,5 см. Аналогічний зріз виконують на держаку троянди. Діаметр прищепи та підщепи повинен збігатися, в іншому випадку тканини на зрізах не зростуться.

Прищепа і підщепа накладаються одна на одну, поєднуючи тканини. Місце щеплення обмазують садовим варом і фіксують плівкою або ізолентою, залишаючи вічко відкритим.

В розщепи

На держаку троянди зверху виконують прямий зріз над верхньою брунькою на відстані в 5 мм. Знизу виконують косий зріз з двох сторін.

Пагін підщепи вертикально розщеплюють на довжину, що перевищує довжину зрізу прищепи. Вставляють держак троянди в розщепу, поєднуючи камбіальною (зеленою) тканиною. Місце щеплення захищають садовим варом і фіксують плівкою, вічки залишають відкритими. Для успіху щеплення важливо, щоб діаметр прищепи та підщепи збігався.

Зберігання щеплених саджанцівпагін троянди

Після проведення щеплення, саджанці готують до подальшого зберігання до весни. Для цього їх слід розсортувати по сортам, обов'язково підписати і зв'язати по 3-5 штук.

Зібрані в пучки саджанці виставляють вертикально в чисті ящики, пакети, коробки. Об'єм, що залишився в тарі засипають знезараженою фунгіцидами, злегка вологою тирсою.

Температуру зберігання підтримують в межах + 20 ... + 24 градусів. У цей час відбувається активний рух соку, тканини прищепи та підщепи зростаються. Через 2-3 тижні перевіряють щеплення: якщо місце з'єднання зростається, значить, щеплення пройшла успішно. Якщо щепа висохла, загинула, то щеплення на шипшині можна провести повторно, не чекаючи весни.

Ще через 1-2 тижні саджанці переносять на зберігання в льох або на засклений балкон і зберігають до весни при температурі близько 0 градусів. При надто високій температурі троянди можуть дати пагони і ослабнути.

Зимове щеплення троянди на шипшину - один з найпростіших і доступних способів отримати потрібну кількість саджанців вподобаного сорту. Уже навесні вони почнуть рости, будуть відрізнятися міцним здоров'ям і рясним цвітінням.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід