Гриби: як правильно вирощувати

Вирощування грибів на ділянці завойовує все більшу популярність серед садівників. Адже плодові тіла можна отримувати, не виходячи з ділянки, економлячи час і гроші. На своїй грядці або в приміщенні можна виростити практично будь-який відомий гриб. Які особливості вирощування грибів потрібно знати, щоб домогтися грибних урожаїв?

Особливості вирощування грибів різних видів

У природних умовах гриби можна зустріти в різних місцях: одні ростуть виключно в ґрунті, інші вважають за краще селитися на деревних матеріалах - пнях, корчах, живих деревах.

Тому можна розділити все вирощувані культури на два види:

 1. Ґрунтові. Для росту міцелію необхідний ґрунт, особливий за складом (легкий, пухкий, поживний). У ньому повинно бути достатньо перегною - листового опаду, хвої, гілок і відмерлих частин рослин. Міцелій вступає в симбіоз із кореневою системою деяких рослин, покращує їх зростання. Грибниця важко переносить недолік вологи, краще, якщо ґрунт буде злегка вологим. Для цього треба його мульчувати органічними матеріалами - тріскою, листям, хвоєю. Представники - білі гриби, печериці, рижики, лисички та ін.
 2. Деревинні. Грибниця цих культур здатна прорости як в живому дереві, так і в деревних залишках – полінах, пнях. Для вирощування підходять лише деякі породи дерев. До деревинних відносять шиітаке, опеньки, гливи.

У зв'язку з цим гриби вирощують декількома способами:

 • У ґрунті. При вирощуванні у відкритому ґрунті враховують його родючість, кислотність, велику кількість перегною.
 • У поліетиленовому мішку. Високі поліетиленові мішки заповнюють живильним ґрунтом (соломою, опилками або іншим відповідним субстратом), зав'язують, зволожують і розміщують на зберігання. Для цього можна використовувати не тільки підвішування до стелі, а й установку на полиці або ґрунті. Обов'язково виконують надрізи на поліетилені: крізь ці отвори будуть проростати плодові тіла грибів.
 • На поліні. У заздалегідь підготовлених полінах просвердлюють отвори на глибину, що перевищує довжину деревних паличок з міцелієм. Далі їх поміщають в ці отвори й замазують садовим варом, щоб не допустити потрапляння інших патогенних спор. Деревний матеріал повинен бути завжди злегка вологим. Готові поліна можна розмістити під тінню дерев або в закритому приміщенні. Слід враховувати, що під відкритим сонцем деревина може перегрітися й пересохнути, що викличе загибель міцелію.

Умови для росту грибів різних видів

Щоб отримати урожай грибів, важливо створити для них умови, максимально наближені до природних. І справа не тільки в підборі субстрату для вирощування.

Умови залежать від конкретної різновиди вирощуваного гриба:

 1. Печериці. Одні з найпопулярніших грибів, що вирощують у будинку або на дачі. У теплу пору року вони ростуть на відкритому повітрі, якщо помістити міцелій безпосередньо в ґрунт. Якщо передбачається утримання в закритому приміщенні, то найкраще підійдуть теплиці, сараї, підвали та інші нежитлові площі. Міцелій росте в мішках з поживним субстратом. Вирощують печерицю лугову, двуспору, великоплідну, коричневу, білу.
 2. Гливи. Особливість глив - можливість вирощування навіть в умовах повної відсутності світла. Гриби ростуть в пакетах субстрату, підвішених до стелі або поперечин. Гливи розрізняються за кольором і часу плодоношення: рожеві, осінні, звичайні, дубові, королівські, лимонні, білі.
 3. Шиітаке. Унікальні за своєю користь гриби, що ростуть тільки на деревному носії (на полінах або в опилках) в умовах високої вологості й затіненості. Рекомендується вирощувати їх в закритому приміщенні, ретельно відстежуючи вологість деревини. Поширені шиітаке імператорський, білий китайський і інші його різновиди.
 4. Опеньки. Гриби, які вважаються «бур'янами», завдяки здатності рости на будь-якому дерев'яному носії незалежно від його якості. Розмістити субстрат можна як на ділянці, так і в закритому приміщенні. В культурі зустрічаються літні, макові, зимові, мармурові, осінні, товстоногі, північні, темні опеньки й намеко.
 5. Лисички. Рослини полюбляють затінені деревами, прохолодні місця з достатнім зволоженням. Підійдуть тільки поживні, пухкі ґрунти.
 6. Білий гриб, підосичники, підберезники, рижик, сироїжка. Ці культури виростають виключно у відкритому ґрунті під тими деревами, які вказані на пакуванні. Їх міцелій вступає в симбіоз з корінням цих рослин.
 7. Сморчок. Лікарський гриб, що росте на піщаних ґрунтах. Відрізняється тіньовитривалістю і вологолюбністю, тому зустріти плодові тіла можна тільки навесні.
 8. Рейши. Гриб-паразит, що росте як на живих, так і на загиблих деревах. Незвичайно корисний, гриб може нарощувати плодове тіло протягом 2-3 років, збільшуючи його розміри.
 9. Кільцевик. Гриб, що віддає перевагу вологій, прохолодній погоді, тінистим місцям для зростання.
 10. Дощовик. Родич печериць, він добре росте на родючій землі у відкритому ґрунті. Дощовики їстівні, поки плодове тіло пофарбовано в білий колір.
 11. Трюфель. Одна з найдорожчих грибних культур, яку можна виростити у відкритому ґрунті самостійно.
 12. Маслюк. Цей гриб росте просто неба, під хвойними культурами, в ґрунті.
 13. Груздь. Культура росте у відкритому ґрунті, в змішаних або хвойних місцях.

Після розміщення міцелію в потрібному за умовами місці, його зволожують і залишають на пророщування (зараження). Прискорити поширення грибниці можна за допомогою спеціальних препаратів - активаторів росту міцелію.

Вони виготовлені ​​на основі біологічного матеріалу та дозволяють:

 • поліпшити структуру субстрату;
 • наситити його необхідними для грибниці речовинами;
 • нормалізує рН показник субстрату.

Препарати допомагають грибниці нормально розвиватися, підвищують врожайність грибів.

Вирощування грибів на ділянці або в приміщенні - захопливе заняття, що дозволяє отримати свіжу продукцію без особливих зусиль. Такі гриби будуть абсолютно безпечними, корисними і смачними. Якщо вирощування грибів викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть підібрати культуру для вирощування в конкретних умовах, розкажуть про тонкощі агротехніки, дадуть поради щодо застосування активаторів росту грибниці.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід