Як вирощувати картоплю з насіння – покрокова інструкція від посіву до зберігання

Як вирощувати картоплю з насіння – покрокова інструкція від посіву до зберіганняЗміст статті:

Перше і найголовніше, що потрібно знати про вирощування картоплі з насіння, це те, що насолодитися повноцінним урожаєм вийде лише на другий рік вирощування. Лише за ідеальних умов ви можете отримати невелику кількість великих бульб для споживання, але в більшості випадків у перший рік ви отримаєте дрібні бульби. Саме їх використовують для посадки у наступному сезоні. З цієї статті ви дізнаєтеся, як виростити картоплю з насіння.

Що потрібно знати про вирощування картоплі з насіння – відмінність від традиційного способу

Звичний нам спосіб вирощування картоплі – коли садять бульби – це ніщо інше як клонування. Від батьківської рослини береться частинка (у нашому випадку бульба, яка є лише потовщеним корінням) і з неї виростає генетично ідентична батьківській нова рослина. Процес той самий, що і пророщування рослини з живця. Таким чином, якщо ви хоч раз садили так картоплю, можете впевнено стверджувати, що мали досвід зі створення клонів.

Зараз ми рідко бачимо ботанічне насіння картоплі, яке утворюється після цвітіння в плодах, схожих на маленькі томати. Це тому, що більшість сучасних сортів стерильні або дають мало насіння.

У випадку з насінням картоплі процес вирощування дещо складніший. Коли ви садите насіння картоплі, ви отримуєте нову рослину, яка може генетично відрізнятися від батьківської і, відповідно, мати інші ознаки – такі як смак, форма бульб, вміст крохмалю і навіть колір шкірки. І хоча виробники пишуть на упаковці назву сорту і розміщують фотографію – це фото саме батьківської рослини, і слід бути готовим до того, що те, що у вас виросте, буде не повністю, але певною мірою відрізнятися. Втім, буває і так, що рослина повністю наслідує всі характеристики сорту – але це рідкість: навіть з одного пакетика можна отримати найрізноманітніші за формою і кольором картоплини.

Урожай першого року вирощування зазвичай використовується як посадковий матеріал у наступному сезоні. Тоді ми вже садимо бульби, і з них отримуємо повноцінний врожай картоплі. Як тільки ви знайдете картоплю, яка вам подобається, ви можете просто продовжувати пересаджувати бульби щороку. З часом ви зможете створити колекцію власних сортів, унікальних для вашого городу.

Переваги вирощування картоплі з насіння

Попри певну складність, натомість ви отримуєте низку переваг при вирощуванні картоплі з насіння:

  • Здоровіший врожай. Насіння може переносити значно менше хвороб, ніж бульби. Відповідно можливі майбутні хвороби ваших рослин картоплі – це лише ті, що вони підчеплять на ваших грядках. Але повністю уникнути хвороб не вдасться.
  • Районованість. Посадковий матеріал вирощеної з насіння картоплі (тобто бульби першого року вирощування) краще пристосований саме до ваших умов вирощування. Таким чином, коли ви отримуєте насіннєву картоплю для посадки у наступному році, вона ідеально підходитиме для ваших грядок.
  • Для посадки на наступний рік ви отримуєте картоплю вищих репродукцій, ніж можете купити в магазині.
  • Дешевизна посівного матеріалу.
  • Зрештою ви можете спробувати себе у селекції і вивести власний сорт, який якнайкраще відповідатиме вашим вимогам і вподобанням. 

Один з розповсюджених міфів про вирощування картоплі з насіння – це те, що її не їдять жуки. Міф цей, як і будь-який міф, насправді має під собою певне реальне підґрунтя – виробники часто обробляють насіння інсектицидами чи комбінованими засобами, тому шкідників може бути менше або не бути взагалі, особливо на початкових етапах вирощування. Але сподіватися на те, що на 100% можна буде уникнути обробки картоплі протягом вегетаційного періоду, не варто.

Як вирощувати картоплю з насіння – інструкція

Вирощують картоплю з насіння розсадним способом, так само, як томати чи огірки. Хоча і з певними нюансами.

Коли садити. На розсаду насіння картоплі садять у кінці лютого – на початку березня. Розповсюджена помилка, коли насіння висівають у відкритий ґрунт у травні, коли садять бульби. За таких умов якщо у вас щось і виросте, на рослинах просто не встигнуть утворитися бульби.

Слід врахувати, що схожість насіння картоплі невисока – на рівні 30-40% при посадці без попередньої обробки. Щоб підвищити його схожість, насіння слід спочатку проростити. Для цього його слід розмістити між двома серветками у невеличкій ємності – підійде ланч-бокс чи будь-яка інша пластикова коробка чи пласка банка. Серветки змочують водою (не заливати!), а закриту ємність розміщують на батареї. Протягом 3-4 днів насіння повинно проклюнутися. Те, яке не зійшло протягом тижня, сміливо відправляємо у сміття – власне, ваша селекційна робота вже почалася.

Розсаду картоплі краще за все вирощувати в окремих ємностях. Або ж слід провести пікірування і пересадити її в окремі горщики, доки вона не розрослася. Насіння картоплі, що проклюнулося, садимо на розсаду. Краще за все кожну насінину в окрему ємність – найкраще підходять невеличкі пластикові чи паперові стаканчики. Заповнюємо їх розсипчастим ґрунтом – покупним для розсади або ж своїм (можна додати 50% піску для кращої волого- і повітропроникності) і садимо насіння на глибину 0,5-1,5 см. Ґрунт має бути максимально рихлим, щоб утворилася міцна і розгалужена коренева система. За використання свого ґрунту краще обробити його або термічно (в духовці), або знезаразити іншим способом – наприклад, проливши попередньо слабким розчином марганцівки. Обов’язково робимо дренажні отвори в стаканчиках – застій вологи сприятиме заселенню грибковими мікроорганізмами.

Уникайте посадки на розсаду в спільні ємності – доведеться довго розплутувати коріння при пересадці, а також існує ризик його пошкодження.

Розсаду картоплі вирощують на світлому, теплому підвіконні: що більше світла, то краще. Можна додатково забезпечити досвічування. Додаткове освітлення точно потрібне в тому випадку, якщо рослинам явно не вистачає природного світла – ростки витягуються, мають аж надто світлий колір. Розсаду не підживлюємо – надто швидкий темп росту на цьому етапі нам не потрібен. Полив здійснюємо по мірі висихання ґрунту – раз на 5-7 днів. Сходи картоплі часто страждають від грибкового захворювання, при якому стебла уражаються на лінії ґрунту. Стебла слабшають, сіянці опадають і гинуть. Найкращий спосіб запобігти цьому – помірний полив.

Пересадка у відкритий ґрунт. Коли рослини картоплі будуть заввишки від 10 см, можна пересаджувати їх на постійне місце вирощування. Намагайтеся не затягувати з пересадкою, щоб рослини сильно не переросли і не почали утворюватися бульби. Уже з середини квітня можна пересаджувати: навіть якщо будуть приморозки, вони не зашкодять. Ще на етапі перед посадкою слід відбракувати слабкі і хворі посіви – ваша селекційна робота продовжується.

Посадкові лунки на розсаду картоплі роблять на відстані 40 см одна від одної. Ґрунт повинен бути максимально перекопаним, щоб забезпечити якомога більш вільний розвиток бульб. Для важких глинистих ґрунтів в лунки додають пісок. Розсаду заглиблюємо в ґрунт по нижнє листя. Перед посадкою здійснюють перше підживлення картоплі – в лунки додають нітроамофоску чи інше комплексне мінеральне добриво в невеликих кількостях. Важливо не переборщити з азотом – уважно читайте інструкцію до добрив. 

Подальші агротехнічні заходи такі самі, як і для вирощування картоплі при посадці бульбами: прополювання, підживлення 2-3 рази на сезон, обробка від хвороб і шкідників. Збирають також як і за традиційного способу вирощування – після повного висихання бадилля, коли у бульб утвориться міцна шкірка. Квапитися зі збиранням не варто – краще навіть зачекати місяць після висихання бадилля, якщо дозволяє погода, так ви подовжите строк зберігання.

Зберігання посадкової картоплі

Зберігання посадкової картопліНаступним важливим етапом є підготовка насіннєвої картоплі для зберігання до наступного сезону. Після викопування важливо добре підсушити майбутній посівний матеріал у затіненому місці.

Далі ретельно відберіть посадкову картоплю на наступний сезон. Відбраковуйте пошкоджені хворобами і шкідниками бульби. Зверніть увагу, що пошкоджену хворобами картоплю не слід обрізати, як з часто робиться з метою економії, а краще викинути. Така "економія" може призвести до ураження більшої кількості бульб під час зберігання і змарнувати вашу річну роботу.

Лише після підсушування і відбраковування відправляємо картоплю на зберігання у добре вентильоване сховище. Важливі умови для якомога довшого зберігання: у приміщенні має бути темно, температуру слід підтримувати в межах 2-5ºС. Якщо бульби починають проростати раніше наступної весни – температура завелика. Бульби зберігають у чистих дерев’яних або пластикових ящиках, обов’язково з отворами для вентиляції. Не слід закладати ці отвори газетами ֪– постійна циркуляція повітря дуже важлива. Також не можна допускати контакту посадкового матеріалу з бетоном, цеглою. 

Вирощування картоплі з насіння може бути джерелом як радості, так і розчарування – адже селекційна робота це доволі кропіткий і розтягнутий у часі процес. Якщо ви готові спробувати, до вашої уваги наш каталог насіння картоплі. Наприклад, сорти Фермер, Діва, Асоль чи Реванш. Зрештою з них ви зможете виростити власний неповторний сорт.

Утім, якщо ви не готові стати на важкий шлях селекції або у вас щось не склалося під час пророщування насіння, можна встигнути посадити насіннєву картоплю.

Великих вам урожаїв!

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід