Як виростити спаржу на городі з насіння
Молоді пагони спаржі - корисний і смачний продукт, який можна виростити на своєму городі. Овоч можна консервувати, поєднувати з рибою, м'ясом і овочами. Він хороший до святкового столу, виглядає незвично, а на смак - ніжний. Як виростити спаржу з насіння на городі?
Як виростити спаржу з насіння
Найпростіший спосіб отримання необхідної кількості спаржі - посадка насіння. Вони туговсхожі, тому вимагають певної підготовки перед висівом. Вирощені з насіння рослини більш стійкі до несприятливих умов, легше переживуть висадку на постійне місце.
Посів насіння
Кращий час для посіву насіння у відкритий грунт - весна або осінь, однак весняний період кращий. У домашніх умовах спаржу можна сіяти в стаканчики або розсадні ящики з кінця зими, адже у разі недостатнього освітлення ніжні сіянці витягуються, слабшають.
Сухе насіння спаржі сходять довго і недружно, перші сходи можуть з'явитися тільки через місяць. Для прискорення проростання насіння попередньо замочують на 3-5 днів в теплій воді (близько +30 градусів), щоденно змінюючи рідину.
Перед пророщуванням насіння знезаражують в фунгіцидах Скор, Максим, Фітоспорін або в густому розчині перманганату калію.
Далі посівний матеріал готовий до пророщування:
- У марлі або на паперових рушниках. Попередньо замочене насіння спаржі розкладають на паперові рушники або марлю, укладені в кілька шарів в неглибокій ємності. З появою паростків рослини готові до пересадки в грунтосуміш.
- У піску. У плоску ємність насипають стерильний, промитий річковий пісок і зволожують його. Замість піску можна використовувати вермикуліт, кокосовий субстрат або агроперліт. Насіння розкладають по поверхні на відстані 1-3 см один від одного і злегка вдавлюють. Посадкову ємність накривають плівкою і поміщають в тепле місце. Тепличку регулярно провітрюють, при необхідності збризкують пісок з пульверизатора.
Якщо насіння було замочене і висаджене в грунт, то сходи можна очікувати через 2 тижні, а пророщений посадковий матеріал дасть сходи вже через тиждень.
Пікіровка
Якщо насіння було посаджене по окремим стаканчикам, то пікіровка їм може не знадобитися: досить підсипати свіжого грунту. При посіві насіння в загальну ємність пікіровку проводять при досягненні ними висоти в 10-15 см.
Порядок проведення пікіровки:
- Рослини рясно поливають за добу до пікіровки. З вологого грунту витягти сіянці легше, ніж з сухою.
- За допомогою невеликого совочка або ложечки сіянці підкопують, обережно дістають з ємності разом з грудкою землі, намагаючись не пошкодити кореневу систему.
- Сіянець поміщають в стаканчики і засипають свіжою землею до листочків.
- Рясно поливають.
Через пересадку деякі сіянці спаржі можуть підв’януть, однак на наступний день тургор відновиться.
Посадка у відкритий грунт
При встановленні стабільного тепла навесні або восени за 1,5 місяці до настання холодів спаржу висаджують на постійне місце. Відстань між рослинами повинна становити не менше півметра для рівномірного зростання кущів, а між рядами - від 1 метра.
Ділянка для посадки повинна бути добре освітлена, захищена від вітру. Застою вологи бути не повинно, спаржа погано переносить близьке розташування грунтових вод.
Розмір посадкової ями на кожну спаржу - 30х30х30 см. В яму насипають суміш поживного грунту і перегною, встановлюють на горбок рослину і обсипають його землею з усіх сторін, злегка ущільнюючи. Кущ повинен бути заглиблений на 5-15 см. Обов'язково рясно поливають спаржу після пересадки.
Догляд за спаржею
Спаржа - невибаглива рослина, може «пробачити» садівникам багато помилок. Однак при правильному догляді культура дасть кращий урожай смачних, ніжних пагонів.
Полив
Після посадки на постійне місце кущ вимагає особливої турботи: необхідно стежити за вологістю ґрунту, не давати йому пересихати. Пересихання грунту може привести до загибелі саджанця.
Через 2-4 тижні коренева система спаржі відновиться, частоту поливів можна скоротити. Рослина віддає перевагу злегка вологому грунту, протягом сезону поливи проводять в посушливі дні 1-2 рази на тиждень. Під кожен кущ виливають 5-7 літрів води.
Особливо важливе достатнє зволоження навесні, з появою молодих пагонів. Через сухий грунт паростки будуть волокнистими, грубими, гіркими на смак.
Підживлення
Підживлення спаржі - запорука отримання рясного врожаю і швидкого зростання куща.
Проводять їх тричі на рік:
- навесні, після сходу снігу спаржу удобрюють перегноєм - 1 відро на рослину;
- влітку під кущ вносять комплексні добрива, що містять мікро- і макроелементи;
- восени спаржу знову підживлюють і підгортають перегноєм, щоб рослина легше перенесла зимівлю.
Часте підживлення культурі не потрібне: рослина легше перенесе його недолік, ніж надлишок.
Прополка і розпушування
Спаржа віддає перевагу пухкому, легкому грунту. Тому розпушування проводять після кожного поливу, щоб не утворювалася щільна грунтова кірка на поверхні грядки.
Спаржу кілька разів за сезон прополюють. Якщо сусідство з однорічними бур'янами рослина перенесе легко, то сміттєві кореневищні багаторічні можуть доставити проблем. Вони переплітаються з корінням спаржі, позбавляючи її живлення. Витягти кореневища бур'янів складно, адже постраждають коріння культурної рослини.
Захист від хвороб і шкідників
Незважаючи на свою невибагливість, спаржа схильна до хвороб і нападу шкідників через неправильний догляд або невірно підібране постійне місце.
Проти грибкових захворювань на ранніх стадіях ураження підійдуть препарати-фунгіциди: Фундазол, Скор, Фітоспорін. Якщо рослина сильно уражена фузаріозом, іржею або іншою хворобою, кущ слід викопати і знищити.
Основними шкідниками спаржі є спаржева муха і тріщалка. Комахи харчуються пагонами рослини, відкладають яйця всередину пагонів. Розпізнати заражені гілочки можна по їх деформації та всиханню. При появі перших ознак ураження, слід обробити спаржу дієвими інсектицидами - Актеллік, Актара, Фітоверм тощо.
Виростити спаржу з насіння легко, якщо провести попередню підготовку посівного матеріалу. Однак слід набратися терпіння: перший урожай овоч дасть лише на 2-3 рік після посадки. Однак свіжі пагони неодмінно припадуть до смаку і дорослим, і дітям.