Як захистити полуницю від шкідників та хвороб

Популярна на садових ділянках полуниця подобається не лише людям, а й великій кількості шкідників. Вразлива вона і для основних хвороб ягідних культур. Тому, щоб отримати великий та якісний урожай, слід грамотно використовувати ЗЗР.

Насамперед треба врахувати, що термін від цвітіння до дозрівання ягід у рослини дуже короткий. Тому препарати для обробки полуниці слід підбирати найменш токсичні. Також слід звернути увагу на термін очікування препарату – він має бути мінімальним.

Як захистити полуницю від хвороб

Сіра гниль – дуже поширене захворювання багатьох культурних рослин та основний бич полуниці. За відповідних погодних умов – спека та підвищена вологість – може знищити до 60% урожаю. Більше того, сіра гниль вражає вже зібрані ягоди при зберіганні та транспортуванні.

Ознаки появи сірої гнилі – ураження країв листя великими бурими та сірими плямами. Плями з'являються також на зав'язі та квітах, які пізніше всихають.

А вже на ягодах сіру гниль складно переплутати з іншою хворобою – це вологі здуті плями, вкриті сірою пухнастою пліснявою. Такі ягоди втрачають смак і запах і стають повністю непридатними для вживання або переробки.

Профілактичні методи боротьби із сірою гниллю – це підбір стійких сортів, знищення рослинних решток, від яких хвороба і поширюється.

Для захисту полуниці від сірої гнилі застосовують фунгіцид Світч®.

Борошниста роса на полуниці може вражати всі частини рослини, але насамперед проявляється на молодому листі та пагонах. На уражених ділянках утворюється білий борошнистий наліт, а сам грибковий збудник хвороби, проникаючи у тканини рослини, спричиняє їх пошкодження та засихання. Це негативно впливає на фотосинтез рослини та майбутній урожай. Якщо ж захворювання торкнулося вже самих ягід, на них з'являються тріщини, через які до них потрапляє вторинна інфекція, що призводить до гниття врожаю як до збирання, так і при зберіганні. Профілактичні заходи боротьби такі самі, як і для сірої гнилі.

Також для боротьби з борошнистою росою полуниці профілактично застосовують препарати Топаз®, Хорус® і Світч®.

Біла та бура плямистості. Також поширені захворювання полуниці. Часто захворювання викликане грибковою інфекцією, хоча можуть бути й інші причини. Біла плямистість на полуниці проявляється появою коричневих плям на молодих листках, пагонах, квітконосах. Плями переважно круглі, можуть зливатися одна з одною. Згодом центр плями біліє та зникає.

Перші симптоми появи бурої плямистості на полуниці – бліді оливкові плями на верхній поверхні, з часом плями жовтіють. На нижній поверхні ураженого листя з'являється наліт від сірого до буро-зеленого кольору, листя в'яне, але не опадає. Захворювання не торкається інших частин рослини, але в цілому пригнічує фотосинтез.

Обидві плямистості розвиваються при високій вологості та загущеній посадці. Тому до попередніх заходів боротьби відноситься проріджування насаджень, видалення старого листя.

Підходящі фунгіциди для боротьби з плямистістю на полуниці - Хорус® та Світч®.

Як захистити полуницю від шкідників

Хрущ. Найбільшу шкоду полуниці завдають личинки хруща, що харчуються корінням рослин, хоча певну шкоду наземній частині рослини завдають і дорослі особини. Захистити коріння полуниці від личинок хруща допоможе препарат Актара®. Для цього перед посадкою кореневу систему куща занурюють у підготовлену суміш: 12 г Акатара® (2 пакети) розводять у воді і додають 700-800 г перегною та глини, щоб суміш стала схожою на сметану.

Після збирання врожаю рослини також потребують захисту, тому ґрунт навколо них проливають 0,2% розчином препарату (1,4 г Актара® розводять у 700 мл води). Полив здійснюють із розрахунку 30-40 мл на кущ.

Малиново-суничний довгоносик харчується листям і бутонами полуниці. Основну шкоду завдають личинки жука, що поїдають бутони, у яких живуть. Методи боротьби: жуки зимують у рослинних рештках, тому важливо вчасно прибирати їх із ділянки. До хімічних способів боротьби з малиново-суничним довгоносиком відноситься обприскування препаратом Актеллік® до цвітіння. Робочий розчин: 6 мл на 5 л води.

Павутинний кліщ один із найпоширеніших шкідників на планеті. Деякі його види зустрічаються навіть у Антарктиці. Проте вчасно виявити його на полуниці досить складно, адже розмір кліща не перевищує 1 мм. Тонка павутинка, яка обплутує рослини і за якою найчастіше визначають його присутність, говорить про те, що кліщ вже встиг ґрунтовно влаштуватися на рослині та завдати значної шкоди. Рослини відстають у рості та дають менший урожай. Тому важлива профілактична обробка кущів  полуниці. Її проводять препаратами Актеллік® або Вертімек®. Обприскування проводять до цвітіння та після збирання врожаю.

Суничний кліщ. Виявити суничного кліща на полуниці ще складніше, але можливо. Молоде листя, яким він харчується, деформується, набуває жовтуватого відтінку. Уражені  рослини виглядають недорозвиненими, що особливо помітно після середини літа. Хороші результати показує препарат проти суничного кліща Вертімек®, яким слід обробляти грядки на початку формування розетки та після збирання врожаю.

Боротьба з бур'янами на полуниці. Після збирання врожаю проти різних видів бур'янів на посівах полуниці використовують препарат Фюзілад Форте®. На нових плантаціях боротися з бур'янами допоможе Ураган Форте® - ним слід обробити ділянку до посадки.

Товари зі статті
73грн
62грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Вишня, Черешня, Виноград, Слива, Груша, Квіти, Огірок, Абрикос, Персик, Томат, Полуниця
Для захисту від
сіра гниль, борошниста роса, біла і бура плямистість, моніліоз, сиза пліснява, фузаріозна гниль, альтернаріоз, біла гниль, аскохітоз
17грн
14грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Виноград, Груша, Огірок, Смородина, Малина, Полуниця
Для захисту від
борошниста роса, оїдіум, пурпурова плямистість, сіра гниль, американська борошниста роса
30грн
26грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Газонна трава, Яблуня, Вишня, Черешня, Плодово-ягідні, Виноград, Слива, Груша, Абрикос, Персик, Полуниця
Для захисту від
клястероспоріоз, моніліальний опік, парша, борошниста роса, плодова гниль, сіра гниль, біла і бура плямистості, кучерявість листків, мілдью, оїдіум, П
47грн
40грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Баклажан, Картопля, Груша, Капуста, Томат, Перець
Для захисту від
колорадський жук, попелиці, цикадки, грунтові шкідники, хрестоцвіті блішки, яблуневий квіткоїд, яблуневий плодовий пильщик, брунькові довгоносики
10грн
9грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Баклажан, Картопля, Груша, Капуста, Томат, Перець
Для захисту від
колорадський жук, попелиці, цикадки, блішки, яблуневий квіткоїд
29грн
25грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Вишня, Черешня, Зернові, Плодово-ягідні, Овочеві, Виноград, Буряк, Огірок, Персик, Томат, Смородина, Малина, Полуниця
Для захисту від
вишнева муха, попелиця, кліщ, плодожерка, колорадський жук, білокрилка, вогнівки
52грн
44грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Груша, Огірок, Томат
Для захисту від
колорадський жук, попелиця, павутинний кліщ, трипс, білокрилка, совка, листокрутки

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід