Як зберігати саджанці, що не встигли посадити восени?

Саджанці дерев найкраще садити восени. Саме в цей період вони масово продаються і купуються. Але іноді трапляється так, що придбані саджанці немає можливості висадити на постійне місце восени. Немає часу, посилка затрималася в дорозі або несподівано починається зима. Як їх зберегти до весни, щоб вони не загинули?

Зберігання саджанців в прикопі

Це якнайпоширеніший і надійний спосіб зберігання посадкового матеріалу. Садовий прикоп має собою траншею, викопану в землі. Місце його розташування слід вибирати сухе, там, де не скупчуються весняні талі й ґрунтові води. Можна використовувати грядки з-під овочів. Навесні буде достатньо часу, щоб перетворити траншею знову в грядку. Або вибрати місце, де згодом буде висаджено саджанець. Так траншея стане потім посадковою ямою.

Правила викопування траншеї для прикопу:

  • Розташування траншеї в просторі по довжині має бути зі сходу на захід.
  • Глибина траншеї повинна становити 50 см. Ширина буде залежати від кількості саджанців, які передбачається зберігати. Прикиньте приблизно, скільки місця вони займуть (в середньому - 15-20 см кожен) і додайте ще 20-30 см.
  • Північний схил траншеї роблять під кутом 90 градусів, а південний - 45 градусів. При викопуванні зручно відкидати землю на північний край.

На дно викопаної траншеї додають суміш піску і торфу. Такий пухкий і легкий субстрат дозволяє не пошкодити коріння саджанців при викопуванні навесні.

Правила підготовки саджанців до закладки в прикоп:

  • У саджанців повинні бути обрізані всі листя, щоб вони не відтягували на себе вологу. Якщо це не було зроблено в розпліднику, зробіть зараз. Це збільшить зимостійкість молодих дерев.
  • Щоб саджанці добре наситилися водою, замочіть їх коріння протягом 4-5 годин. Для цього їх поміщають в місткість з чистою водою, без додавання будь-яких стимуляторів. Після закінчення зазначеного часу саджанці виймають і уважно оглядають коріння. Всі підозрілі, підгнилі й пошкоджені видаляють.
  • Якщо саджанців кілька, потрібно маркувати їх. Для цього підійдуть пластикові або алюмінієві таблички, прив'язані до кожного деревця синтетичним шпагатом.

Саджанці укладаються в траншею корінням на північ (у стрімкого краю), кронами на південь (у похилого краю). Таким чином вони будуть надійно захищені від північних вітрів і від сонячних опіків. Якщо у саджанців занадто гіллясті крони, їх необхідно акуратно, не стягуючи занадто, зв'язати.

Коріння рослин в траншеї слід добре розправити, щоб звести до мінімуму можливість утворення пустот навколо них. Далі саджанці засипають шаром землі. Можна використовувати землю, перемішану з піском і торфом для пухкості. Шар землі повинен бути близько 20 см і повністю вкривати коріння. Його добре проливають водою і зверху насипають ще невеликий шар сухої землі.

Для захисту від гризунів розкладіть по ділянці й особливо навколо прикопа спеціальні приманки - Ред, Багіра, Ратімор. Їх потрібно періодично перевіряти та замінювати з'їдені новими. Це важливо до того періоду, коли випадає сніг і покриває землю повністю. Також можна вкрити прикоп по всій площі міцною пластиковою або металевою сіткою.

Коли низька температура стабілізується, траншею прикопа повністю засипають землею. Кожен шар ущільнюють. Над рівнем землі формують невеликий горбок для сходу талої води навесні. Таким чином зовні залишаються тільки кінчики гілок. Їх також слід прикрити гілками колючих чагарників — ожини, шипшини й т. д. Не можна використовувати солому, тирсу, хвою, оскільки ці субстрати привабливі для гризунів.

Хочемо застерегти від ще однієї помилки. Вкривати прикоп плівкою, нетканими матеріалами також не можна. Це спровокує раннє пробудження бруньок, чого слід уникати. Річ у тому, що укорінення успішно тоді, коли бруньки ще сплять, а коріння знаходяться у відносно теплій землі. А під покривним матеріалом бруньки прокидаються швидше і починається процес відтоку поживних речовин від коренів до бруньок. Також велика ймовірність, що під плівкою саджанці зопріють навесні.

Якщо є можливість, потрібно накидати на прикоп сніг протягом зими, формуючи замет. Навколо прикопу можна залишати безсніжну смугу шириною в кілька сантиметрів. Вона послужить додатковим захистом від гризунів.

Навесні, після відтавання снігу, прикопані саджанці акуратно звільняють з землі. Потрібно перевірити, як вони пережили зиму, чи живі. Для цього біля основи коренів роблять пробні надрізи кори й деревини. Якщо з саджанцем все в порядку, то кора його має світло-коричневий відтінок, а деревина біла або злегка зеленувата. Якщо ж кора і деревина мають темно-коричневий колір, то саджанці вимерзли й загинули, садити їх не має сенсу. У здорових же саджанців надрізи обробляють садовим варом. Їх можна сміливо висаджувати на постійні місця.

Інші варіанти зберігання саджанців

Можна зберігати саджанці до весни й в інших прохолодних місцях. Наприклад, в погребі, підвалі, гаражі — будь-якому теплому приміщенні з помірною вологістю. Для цього коріння саджанців поміщають в ящики, короби, наповнені вологою тирсою. Якщо в приміщенні дуже холодно, то можна обернути їх разом з субстратом в поліетиленовий пакет. Важливо, щоб під тирсою знаходилися не тільки коріння, але і коренева шийка саджанця. Мають саджанці вертикально або під невеликим кутом.

Після закладки на зберігання потрібно уважно стежити за температурою в приміщенні. Оптимальне її значення становить 0 плюс-мінус пара градусів. Якщо температура почне підвищуватися, потрібно відкривати кватирки й двері для впускання холодного повітря і термінового зниження температури. Адже навіть при 5 градусах вище 0 може початися пробудження бруньок, що зовсім ні до чого. Також потрібно не допускати пересихання тирси. Її слід регулярно зволожувати.

З настанням весни рослинам потрібно дати час, щоб прокинутися, до моменту висадки в ґрунт. Не можна після довгого зберігання в темному місці різко виставляти їх під яскраве сонце. Для початку помістіть їх в півтінь і протягом декількох днів поступово привчайте до світла.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід