Інжир: особливості вирощування в Україні

Інжир — родич кімнатного фікуса, відомий своїми дивовижно солодкими плодами. Їх сушать, використовують для приготування варення, переробляють іншими способами. Інжир відноситься до теплолюбних тропічних культур, однак деякі його сорти можна вирощувати навіть в Україні. Який догляд слід забезпечити рослині?

Посадка інжиру восени

Правильно підібране місце й своєчасна висадка саджанця визначають приживлюваність і майбутню врожайність рослини.

Купувати й висаджувати рослину на дачну ділянку можна два рази в рік:

  • навесні, до старту сокоруху;
  • восени, після скидання листя.

Осінній варіант найбільш прийнятний, оскільки укоріненню сприяють природні фактори - висока вологість повітря й ґрунту, помірна сонячна активність і температура повітря.

Висадку проводять за місяць до прогнозованих заморозків, щоб інжир встиг в достатній мірі вкоренитися, набратися сил перед періодом спокою.

Вибір місця для посадки

Інжир — культура, вимоглива до місця висадки та структури ґрунту. Коренева система рослини поверхнева, тому слід висаджувати її на відстані від інших культур. Ґрунтові води повинні розташовуватися на глибині не менше 3 метрів, в іншому випадку інжирне дерево з часом загине. Рослина добре росте на супіщаних і суглинних ґрунтах, на кам'янистих ґрунтах.

Важливо підібрати для інжиру максимально освітлене місце. При нестачі сонця пагони рослини витягуються, зав'язі всихають, їх кількість зменшується. Небажано притінення рослини навіть на кілька годин в день. Краще підібрати найсвітліше місце, що не притінене іншими культурами.

Для тропічної культури слід облаштувати захист від холодних вітрів. Як вітрозахист може виступати будова (будинок, гараж) або споруда (паркан, щит з плівки або листових матеріалів), а також інші культури з густою кроною. Ними можуть виступати практично будь-які хвойники: ялини, сосни, туї, верес.

Порядок посадки інжирового дерева

Після підбору відповідного для вирощування місця, проводять посадкові роботи.

Порядок посадки інжиру:

  1. Підготовка посадкової ями. Викопують її заздалегідь, за 2-4 тижні до висадки саджанця. На дно укладають дренаж — гальку, щебінь, бій цегли. На дні гіркою розташовують суміш родючого ґрунту і 100-200 г суперфосфату. За час, що залишився до посадки, субстрат осяде, частина добрива розчиниться в ньому. Бажано викласти стінки ями шифером, битою цеглою або іншими матеріалами, щоб обмежити розростання кореневої системи.
  2. Попередньо замочують саджанець в стимуляторі коренеутворення на 12-24 години, щоб активувати зростання коренів, що всмоктують.
  3. Підготовлене інжирне деревце розміщують на отриману гірку в ямі, розправляють коріння і засипають родючим ґрунтом.
  4. Інжир ретельно поливають, не менше 30-40 л води під кожну рослину. Землю покривають органічною мульчею — соломою, скошеними бур'янами, торфом, перегноєм або опилом.

Правильно посаджений інжир вкорениться до настання зими, а навесні піде в зростання без затримок.

Підготовка інжиру до зими

Культура стійка до морозів до -15 ... -20 градусів. Якщо в південних регіонах рослина зимує без укриття, то на півночі країни, в Київській і Харківській областях, культура потребує захисту від холоду.

Для цього гілки рослини пригинають до землі й фіксують. Якщо під час пригинання пагін ламається, його підрізають. Пеньок з верхньої бруньки дасть початок новим гілкам.

Зверху пагони утеплюють мульчуючими матеріалами — опилом, тріскою, соломою, шаром до 20 см. Підійдуть для укриття і дошки, які розкладають по мульчі. Зверху накривають інжир плівкою, щоб не допустити вимокання пагонів і їх випрівання.

Зручна посадка двох рослин в безпосередній близькості, щоб крону одній рослини підв'язати до стовбура іншої. Відстань між кущами при такому способі посадки повинна становити близько 2 м.

Догляд за інжиром

Правильний догляд за культурою забезпечить його максимальний приріст, стійкість до захворювань і шкідників, високу врожайність.

Полив

Інжир добре переносить посуху. Індикатором необхідності поливу служать листя: вони втрачають пружність і в'януть. В цьому випадку деревце необхідно полити. Під корінь, в залежності від віку куща та його розмірів, виливають від 40 до 70 л теплої води.

Поливи повністю припиняють в період дозрівання плодів, щоб поліпшити їх смак, а також підготувати рослину до зимівлі. Адже надлишок вологи викличе повторний ріст дерева.

Підживлення

Поживних речовин, внесених при висадці саджанця інжирового дерева, вистачить рослині на весь рік. Починаючи з другого року інжир, удобрюють не менше 2-3 разів за сезон. В першу половину літа вносять калій і азот, щоб допомогти рослині в активну фазу вегетації. Для повноцінного плодоношення з другої половини літа вносять фосфор і калій. Підживлення азотом припиняють, щоб не викликати нову хвилю зростання пагонів.

Обрізка

Формувати крону інжиру починають з першого року вирощування. Кущ формують у формі чаші, щоб рівномірно розподілити сонячне світло по кроні. Виключається загущеність, спрощується зимовий догляд за культурою. Старі пагони видаляють, оскільки їх складно пригинати восени. Плодоношення продовжиться на нових гілках, тому врожайність рослини не постраждає.

Особливості вирощування в Україні

Вирощування інжиру в Україні має свої особливості:

  1. Висадку саджанця здійснюють в яму або траншею, щоб полегшити нахил пагонів до землі. Для цього в північних районах яму для саджанця викопують на глибину близько метра, щоб інжир був заглиблений на 30-40 см щодо рівня ґрунту.
  2. Інжир в морозних регіонах вирощують як чагарник, тому що він швидко відростає за рік і радує високими врожаями. Для цього старі, негнучкі гілки видаляють, а молоді, гнучкі, максимально притискають до землі й підв'язують. Для цього і необхідна висадка в ями: так пригнуті до землі рослини опиняться на рівні з ґрунтом і будуть надійно вкриті снігом.
  3. Інший варіант вирощування — на шпалері, коли пагони фіксують на опорі в одній площині. Це дозволяє домогтися максимальної освітленості й продувності куща.

Інжир в Україні для багатьох є екзотичною рослиною. Для отримання плодів йому варто забезпечити належний догляд і надійне укриття на зиму. Якщо вирощування інжирових дерев викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про особливості кожного сорту, про секрети вирощування культури у відкритому ґрунті.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід