Іриси: вибір сорту, посадка і догляд

Іриси (інакше — півники, касатики) - одні з найпоширеніших декоративних рослин на всій земній кулі. Зустріти їх можна на всіх континентах. Їх назва походить від імені грецької богині веселки — Іриди. Іриси дуже різноманітні за своїм забарвленням і формою. Про них були складені численні легенди, їх навіть наділяли магічними властивостями. Сьогодні, завдяки селекційній роботі, виведена величезна безліч різновидів і сортів ірисів. Класифікація їх досить складна, багаторівнева. У цій статті ми детально розповімо про види ірисів, про особливості посадки та догляду за ними.

Класифікація ірисів

Все іриси — багаторічники. Їх коріння являють собою складну систему з переплетених шнурочків і ниток. Листя за формою нагадують мечі. Вони досить тонкі, довгі, загострені вгорі, плоскі. Зібране листя в віялоподібний пучок. Квітконосів у ірисів один або кілька. Квіти у них хитромудрої форми. Три пелюстки вигнуті донизу, а три вгору. Квіти мають приємний аромат. Період цвітіння в ірисів — з кінця весни до середини літа.

Все іриси діляться на дві основні групи — бородаті й небородаті.

Бородаті іриси

Бородаті іриси свою назву отримали за наявність особливих волосків на пелюстках. До бородатих відносяться всі сучасні гібридні сорти. Вони лідирують у світовому асортименті та налічують понад 80 тис. найменувань. Серед них, згідно з міжнародною класифікацією, виділяють:

 • високі бородаті (TB);
 • бордюрні бородаті (BB);
 • мініатюрні високі бородаті (MTB);
 • інтермедіа бородаті (IB);
 • стандартні карликові бородаті (SDB);
 • мініатюрні карликові бородаті (MDB).

По висоті квітконоса бородаті іриси діляться на:

 • карликові — мініатюрні (до 20 см, з 1-3 квітками) і стандартні (21-40 см, 2-4 квітками);
 • середньорослі — рослини висотою 41-70 см з більше ніж 4-6 квітами на квітконосі;
 • високі — вище 70 см, мають понад 6 квітів на квітконосі.

Саме високі бородаті іриси найпопулярніші у садівників. У них потужні, розгалужені квітконоси з безліччю бутонів і чудовими, великими квітами. Забарвлення, форма квітки у бородатих ірисів можуть бути різними. Колірна гамма визначається природними пігментами фіолетово-червоних і жовто-оранжево-рожевих тонів. З їх допомогою створюються чудові відтінки і їх поєднання. Пелюстки квітів можуть мати краї рівні або мереживні, гофровані. Висота і забарвлення борідки також може бути різною.

Небородаті іриси

У цих ірисів пелюстки гладкі, позбавлені волосків. Міжнародна класифікація містить наступні різновиди небородатих ірисів:

 • аріл (AR);
 • арілбреди (AB);
 • сибірські (SIB);
 • спурія (SPU);
 • японські (JI);
 • луїзіанські (LA);
 • каліфорнійські (CA);
 • видові гібриди (SPEC);
 • міжвидові гібриди (SPEC-X).

Небородаті іриси відрізняються формою квітки. Верхні три пелюстки можуть розташовуватися не вертикально, а також бути загнутими назад. Пелюстки бувають різного розміру і т. д.

Найпоширеніші з небородатих ірисів — сибірські. Вони привертають вишуканою витонченістю квіток, легким силуетом і граціозністю куща. Квіти у них менші, ніж у їх бородатих побратимів, але на кущу їх більше. Розпускаються вони послідовно, тим самим продовжуючи час цвітіння.

Посадка і догляд за ірисами

Існує думка, що іриси дуже невибагливі й можуть рости практично без догляду. Це дійсно так для рослин старих сортів, з невеликими квітами. А от сучасні сорти з потужним кущем, декількома бутонами й великими квіткосами вимагають вже складнішої агротехніки. Для того, щоб рослина могла за досить короткий період часу так розвинутися, необхідно забезпечити її достатньою кількістю поживних елементів.

Посадка бородатих ірисів

Ґрунт для бородатих ірисів повинен бути нейтральним або злегка лужним. Він також повинен бути вологопроникнений. Кислий, глинистий, погано вбирущий воду ґрунт категорично не підходить цим рослинам. Важкий, щільний ґрунт можна розбавити піском. Місце для зростання ірисів має бути сонячним. Навіть часткова тінь їх пригнічує.

Для посадки ірисів роблять яму достатньої глибини з земляним пагорбом у вигляді конуса на дні. Поміщають туди саджанець, акуратно розправляють коріння на конусі, засипають землею, поливають і ущільнюють. Важливо не заглиблювати іриси при посадці. У ґрунті повинно бути не менше 2/3 саджанця. Верхівки довгого листя підрізають на висоту близько 20 см. На одному місці бородаті іриси ростуть не більше 3-5 років. Далі кущам потрібен поділ і омолодження.

Догляд за бородатими ірисами

У процесі вегетації іриси необхідно регулярно поливати, розпушувати ґрунт і видаляти бур'яни. За сезон рекомендується виконати три підгодівлі комплексними мінеральними добривами: на початку сезону, в період формування бутонів і через 10-14 днів після закінчення цвітіння. Відцвілі квітконоси необхідно своєчасно обрізати гострим ножем. А з початком перших заморозків обрізають і зів'яле листя. Місце виростання ірисів укривають на зиму.

Посадка і догляд за сибірськими ірисами

Сибірські іриси практичніші й витриваліші, ніж бородаті. Вони вимагають мінімального догляду і простої агротехніки. Їх квіти живуть 5 днів і не мають запаху. На одному місці сибірські іриси можуть успішно проростати 5 років і більше, до декількох десятиліть, не вимагаючи омолодження і ділення.

Сибірські іриси також люблять сонце, як і бородаті. У густій ​​тіні вони не загинуть, але і цвісти не будуть. Ґрунт для їх вирощування підходить практично будь-яка. Але все ж уникати слід дуже бідних, екстремально кислих і лужних ґрунтів. Надлишкову вологість вони також добре переносять. А ще ці квіти вітростійкі, кущ їх не розпадається. Для них не знадобляться підпірки й опори.

При посадці саджанця обрізують листя на третину. Кореневища заглиблюють на 3-5 см. Після посадки поливають і мульчують землею або листям. Ці іриси будуть рости та цвісти і без добрив. Але дбайливі садівники вносять добрива тричі за сезон, за тією ж схемою, що й у випадку з бородатими ірисами. Після закінчення цвітіння і в'янення листя їх обрізають на висоту 12-15 см.

 

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід