Кімнатні рослини: підживлення, хвороби, шкідники, догляд, пересадка

Кімнатні рослини — шматочок саду, яким можна милуватися цілий рік. Домашні квіти покращують мікроклімат в кімнаті, прикрашають інтер'єр, розслаблюють очні м'язи. Як правильно доглядати за кімнатними культурами?

Основні правила догляду за кімнатними рослинами

Кожна кімнатна рослина вимагає специфічних умов зростання. Вони залежать від місця природного проживання квітки в природі. Чим якісніше відтворені природні умови, тим краще себе почуває рослина.

Одні культури пристосувалися до рідкісних опадів і цілорічному теплу (кактуси, орхідеї, сукуленти), інші комфортно почувають себе при помірних температурах, з постійною високою вологістю (фікуси, фіалки, папороті та ін.).

На ріст і розвиток домашніх квітів впливають:

 • температура в приміщенні — кімнатне тепло підходить для більшості рослин, проте деяким з них потрібна прохолода в період зимівлі;
 • вологість повітря — всихання краю листа часто говорить не про хворобу рослини, а про сухість повітря;
 • регулярність поливів — деякі культури легко переносять недолік або надлишок вологи, інші — гинуть навіть при одноразовому перезволоженні або посухи;
 • склад ґрунту — невірно підібрана ґрунтосуміш може стати причиною гниття коренів і загибелі квітки;
 • внесення підгодівлі — при дефіциті речовин зупиняється ріст рослин;
 • ступінь освітленості — при недоліку світла листя бліднуть, при надлишку — покриваються опіками.

Будь-яке суттєве відхилення умов від нормальних призводить до зниження стійкості рослини до хвороб і шкідників, а далі — до її загибелі. Перед придбанням домашніх квітів слід заздалегідь визначити, чи є можливість для вирощування конкретної рослини, чи підходять для неї умови.

Підживлення кімнатних рослин

У природі рослини отримують живлення в результаті розкладання органіки ґрунтовими мікроорганізмами, життєдіяльності дощових черв'яків, з атмосферними опадами. Домашні культури більш чутливі до дефіциту поживних речовин, оскільки позбавлені будь-яких природних підгодівель. Тому добрива слід вносити кожні 10-14 днів в період вегетації рослин квітів і не рідше 1 разу на місяць в період спокою.

Залежно від типу вирощуваної культури добирають необхідний склад підгодівлі — для орхідей, кактусів, цитрусів, фіалок, фікусів та ін. Для квітучих рослин бажано підвищений вміст калію і фосфору, а для декоративнолистних — азоту.

Рекомендовані склади:

 • Флоровіт;
 • Біопон;
 • Майстер;
 • Валагро;
 • Байкал ЕМ-1У;
 • Оракул;
 • Ізабіон.

Добрива випускаються в різних формах: у таблетках, в концентрованій рідині, в порошку. Склади розводять у воді по інструкції й використовують для поливу або обприскування рослин по листу, або закладаються в ґрунт (для складів з тривалим періодом розчинення).

Хвороби кімнатних рослин: способи боротьби та профілактика

При порушенні умов утримання домашні рослини стають схильні до різних захворювань. Будь-яка хвороба у рослин супроводжується зміною кольору листя, їх деформацією, появою плям або нальоту.

До найбільш поширених хвороб відносяться:

 1. Борошниста роса — грибкова хвороба, що характеризується білим нальотом на листі.
 2. Сіра гниль — хвороба, яка поширюється повітряним або контактним шляхом, викликає загибель квітів.
 3. Іржа — вірна ознака хвороби — оранжево-коричневі плями на листі.
 4. Кореневі гнилі викликають раптову загибель рослини при здоровій вегетативній частині.
 5. Плямистості листя — ряд захворювань, при яких на листках з'являються плями різної форми та забарвлення.

Для лікування кімнатних культур від хвороб застосують препарати-фундгіціди:

 • Фітоспорін;
 • Фундазол;
 • Фундазім;
 • Магнікур;
 • Ридоміл Голд;
 • Ремонталь.

Заражену рослину ізолюють від здорових, обробляють згідно з інструкцією до вибраного препарату. Квіти, що знаходилися поруч, слід обробити профілактично, щоб не допустити поширення хвороби.

Шкідники кімнатних рослин і спосіб боротьби з ними

Навіть в домашніх умовах досить часті зараження кімнатних квітів шкідниками. Комахи можуть поширюватися не тільки через відкриті вікна, часто квітникарі заносять їх в будинок разом з садовою землею, що використовується для пересадки. Деякі з них мають крихітні розміри й складні у визначенні, інші — видні неозброєним оком.

Найчастіше на домашніх квітах зустрічаються:

 1. Павутиновий кліщ. Найбільш поширена, небезпечна комаха з небувалою швидкістю розмноження. Всього за кілька днів вона здатна повністю затягнути навіть великий екземпляр в дрібну тонку павутину. Шкідник практично невиразнім оку, харчується соками рослин, з високою швидкістю пригнічуючи їх зростання.
 2. Тля. Колоніальна комаха, що харчується соками молодих пагонів і листя. Довжина її тіла — близько 2 мм, колір — сірий, коричневий, зелений. Може повністю пригнічувати ріст рослини, швидко поширюючись по домашнім квітам.
 3. Щитівка. Коричневі нарости на стеблах і листках — не особливість культури, а небезпечний шкідник. Щитівка практично нерухома, проте має надійний захист — панцир з соковим нальотом, що знижує ефективність обробок.
 4. Білокрилка. Дрібна комаха білого кольору довжиною всього 2 мм швидко поширюється по культурах. Шкідник харчується соками рослини, селиться на нижньому боці листа. «Супутником» білокрилки є грибок сажі, що поширюється на солодкуватих виділеннях летючої комахи.
 5. Борошнистий червець. Білий наліт в пазухах листків — не хвороба, а небезпечний шкідник кімнатних культур. Комаха швидко поширюється, якщо не використовувати засоби захисту від неї.

При виявленні комах слід в найкоротші терміни обробити рослини складами-інсектицидами.

Для домашнього застосування вибирають безпечні препарати, здатні позбавити від шкідника за 1-2 обробки:

 • Фітоверм — натуральний препарат, безпечний для домашнього застосування;
 • Провадо — зручний для використання інсектицид в паличках;
 • Актара — високоефективний засіб від небезпечних шкідників;
 • Актеллік — препарат проти більшості відомих комах;
 • Санмайт — акарицид, ефективний проти павутинного кліща.

Препарати розводять відповідно до інструкції, не перевищуючи зазначених норм. Кратність обробок залежить від ступеня зараженості рослини та небезпеки шкідника.

Вирощування кімнатних квітів вимагає знання їх природних умов зростання. Якщо агротехніка домашніх рослин викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про особливості догляду за кожною культурою, допоможуть підібрати засоби для підживлення або захисту рослин.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід