Ківі - посадка на осінь

Ще недавно деякі рослини здавалися екзотичними, а сьогодні з успіхом вирощуються на дачних ділянках. Довгі селекційні роботи привели до підвищення стійкості південних культур до холодів, несприятливих умов. Вирощувати в саду можна й ківі. Як правильно висаджувати рослину та доглядати за нею?

Посадка ківі восени

Висаджувати саджанці ківі на ділянку можна навесні, до початку вегетації, або восени, по її завершенню. Рослини із закритою кореневою допустимо висаджувати протягом усього сезону.

Посадка ківі восени має низку переваг:

  1. Рослини отримують достатню кількість вологи через природні опади. Додаткові зрошення для них не потрібні, однак, якщо осінь дуже суха і тепла, слід поливати саджанець не менше 1 разу на тиждень.
  2. Висока вологість повітря знижує випаровування, і, як наслідок, виключає втрату тургору вегетативною частиною. Листя й пагони рослин залишаються пружними, зменшується навантаження на коріння.
  3. Помірна сонячна активність не приносить рослині шкоди. Саджанці не потребують притінення.

Висадка в природних осінніх умовах, що ідеально підходять для посадки, істотно економить час садівника. Крім того, приживлюваність осінніх саджанців вище, якщо дотримані терміни посадки.

Популярні сорти ківі: Хейворд, Соло, Монті, Бруно, Абботт.

Терміни посадки

Для правильного вибору часу для висадки враховують сукупність кількох чинників:

  • кліматичні особливості регіону вирощування;
  • погодні умови поточного року;
  • особливості рельєфу місцевості;
  • розташування місця посадки на ділянці.

Термін висадки істотно варіюється: в деяких випадках різниця в термінах може становити близько місяця. Чим тепліше регіон вирощування, чим тепліша і затяжна осінь прогнозується метеорологами, тим пізніше можна посадити ківі. Слід розрахувати терміни так, щоб на укорінення саджанця залишалося не менше 3-4 тижнів стійкої позитивної температури. За цей час саджанець встигне надійно вкоренитися й підготуватися до зимівлі. 

Ігнорування термінів посадки призводить до загибелі саджанця ківі. Занадто рання посадка при затяжній осені викличе повторний ріст пагонів. Такі вегетативні частини неодмінно підмерзнуть взимку, послаблять рослину й приведуть до її загибелі. Пізня висадка також небезпечна: ківі не встигає вкоренитися, відчуває нестачу вологи та харчування, в результаті вимерзає в першу зиму. Щоб мінімізувати вплив раптових морозів, слід замульчувати ґрунт навколо рослини.

Як мульчу використовують сухий опил, тріску або кору, агротекстиль, скошену траву, листовий опад. Шар мульчі повинен становити 10-15 см. Вона не тільки запобіжить промерзання ґрунту, але і вбереже від вивітрювання ґрунту, висихання кореневої системи.

Місце посадки

На приживлюваність рослин впливає також вибір відповідного місця для вирощування. Ківі — потужна дводомна ліана, тому для плодоношення необхідно висаджувати мінімум по одній жіночій і чоловічій рослині. На 1 чоловічий кущ може припадати до 10 жіночих. Відстань між ними зберігають не менше 1,5-2 м.

Для висадки підбирають добре освітлене місце. Якщо в перші роки ківі вимагає притінення, то з 2-3 річного віку рослина не боїться активної інсоляції й легко переносить пряме сонце. Ґрунти вибирають добре дреновані, повітропроникні. Заболочені, важкі глини для вирощування не підходять.

Переважно висаджувати саджанці на південній стороні від будівель, щоб захистити рослини від холодних зимових вітрів. Крім того, споруди будуть служити прекрасною опорою для ліани.

Підготовка ківі до зими

До настання зими важливо правильно підготувати молоді рослини до періоду спокою, щоб мінімізувати збиток для них. Для цього гілки знімають з опори, укладають на розкладені дошки та прикривають агротканиною, за аналогією з виноградом. Кореневу систему обов'язково мульчують. При випаданні достатньої кількості снігу рослини підгортають ним. Дорослі ківі зимують без додаткового укриття, досить природного сніжного покриву. Пагони обов'язково знімають з опор і пригинають до землі.

Догляд за ківі

Саджанцю необхідно забезпечити належний догляд, щоб він гармонійно розвивався і швидше вступив в період плодоношення.

Полив

Ківі — вологолюбна культура. У період посухи її необхідно рясно поливати. Однак не можна допускати застою вологи в прикореневій зоні, це викличе гниття підземної частини. Особливість кореневої системи ківі — її поверхневе розташування. Тому рослина гостро реагує на нестачу вологи. Не переносить культура високого залягання ґрунтових вод. Краще, якщо місце посадки буде розташовано на невеликому підвищенні.

Для поливу використовують тільки теплу воду, тому що холодна вода може викликати підгнивання коренів і їх стресовий стан. Для захисту ківі від пересихання коренів слід мульчувати ґрунт шаром скошеної трави, деревних залишків або компосту шаром до 15 см.

Підживлення

Потужна ліана потребує 2-3-кратному внесенні підгодівлі протягом року. Особливо важливі весняні та літні добрива. Органічні добавки, сечовину й аміачну селітру рекомендують вносити навесні, а суперфосфат і калійну сіль — восени.

При недостатньому харчуванні рослини слабо квітнуть і дають короткі батоги. Однак надлишок речовин також небезпечний: від перенасичення азотом ліана нарощує вегетативну масу і може повністю відмовитися від цвітіння.

Обрізка

Ківі обрізають влітку або восени. Категорично заборонено підрізати пагони навесні, з початком сокоруху. Травмування провідних тканин призводить до течії соку з ран, сильного ослаблення та виснаження рослини.

Формування ліани проводять за аналогією з виноградною лозою, використовуючи віяловий або рукавний спосіб. Пагони рослини тендітні, при роботі з ними слід бути обережним, щоб не пошкодити їх.

Обов'язково проводиться санітарна обрізка. Видаленню підлягають всі тонкі, не визрілі пагони, а також гілки, що жирують, або загущають, зламані, сухі.

Потужна, красива ліана ківі здатна не тільки рости на дачі, а й давати високі врожаї смачних плодів. Якщо вирощування культури викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони проконсультують вас з питань посадки, зимового укриття ліани, допоможуть з вибором сорту для конкретних умов.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід