Клематиси: різновиди, особливості посадки і догляд

Клематиси ефектні й дуже красиві садові в'юнкі рослини. Вони здатні швидко захопити простір забору, стіни, клумби, утворюючи багато зелені та лавину чудових квітів найрізноманітніших відтінків. Рясне, тривале цвітіння — це те, за що цінуються клематиси.

Клематиси є багаторічні ліани з пагонами, що чіпляються за опори. Стебла у них бувають здеревілими, напів здеревілими, трав'янистими. Характерна особливість клематисів — це відсутність у квітів пелюсток. Декоративні пофарбовані чашолистки. Причому забарвлення їх може змінюватися, в залежності від погодних умов, складу ґрунту, часу цвітіння і т. д.

Класифікація клематисів

Існує безліч видів і виведених сортів клематисів. Щоб орієнтуватися в такому розмаїтті, необхідно було створити систему класифікації рослин. В даний час існує декілька різних садових класифікацій клематисів. Наприклад, ті, які засновані на величині квіток, формі куща, термінах початку цвітіння.

Поширена класифікація клематисів, за походженням по материнській лінії. Але з подальшим розвитком селекційних робіт відбувається зміщення кордонів між групами. І все ж поки ця класифікація зручна, користується популярністю.

Група Жакмана. Сюди входять сорти великих чагарникових рослин з пагонами 3-4 м. Листя у них перисті, бутони подовжені, а квіти великі, до 20 см. Чашолистки синього, пурпурного або фіолетового кольору. Ці клематиси цвітуть на пагонах цього року. На зиму їх вирізують повністю.

Група Вітіцелла. Великі чагарникові ліани з пагонами 3-3,5 м. Листя перисті, квіти від 12 см, пофарбовані в основному в рожево-червоно-пурпурні тони. Цвітуть ці клематиси на пагонах цього року. На зиму їх обрізають.

Група Ланугіноза. Це чагарникові ліани з пагонами 2-3 м. Всі їх частини мають характерну галявину. Листя цілісне, просте, бутони великі. Квіти поодинокі, 15-20 см. Чашолистки світлих відтінків. Цвітуть ці клематиси на пагонах минулого року. Рослини, що відносяться до цієї групи більш чутливі до посухи, ніж попередні.

Група Патенс. Це чагарникові ліани з тонкими пагонами 3-3,5 м. Листя у них перисті, квіти поодинокі, зірчасті, близько 15 см. Забарвлення їх варіюється від зовсім світлих до яскравих і насичених. Цвітуть ці клематиси на пагонах минулого року.

Група Флорида. Чагарникові ліани з пагонами до 3 м. Листя у них складні, трійчасті. Квітки відносно невеликі — до 8-12 см, пофарбовані у світлі тони. Багато сортів цієї групи махрові, часто ароматні. Цвітуть ці клематиси двічі.

Група Інтегріфолія. Це кущові великоквіткові клематиси, висотою до 1,5-2 м. Вони практично не чіпляються за наявну опору. Квітки до 12 см в діаметрі, дзвонові, з різним забарвленням. Цвітуть на пагонах цього року.

Ще діляться клематиси на три групи, в залежності від особливостей закладки квітконосних бруньок і, відповідно, способів обрізки цих рослин.

У нашому інтернет-магазині клематиси діляться за типом квітки на махрові й немахрові.

Посадка і догляд за клематисами

Посадка клематисів

До вибору місця для посадки клематиса потрібно поставитися серйозно. Воно повинно бути сонячним, захищеним від вітру, без застою вологи. Ґрунт клематиси люблять легкий, повітропроникнений і родючий. Цю ліану часто висаджують уздовж стін і парканів. Але важливо витримувати від них відстань не менше пів метра. Розташовувати клематис уздовж металевої огорожі ні в якому разі не можна. Діло в тому, що влітку від неї буде йти дуже сильний жар і рослина просто загине.

Яма для посадки клематиса повинна бути розміром 60х60 см і глибиною більше пів метра. Якщо ґрунтові води розташовані близько, то на дно ями укладається дренаж. Придбаний посадковий матеріал із закритою кореневою системою висаджують акуратно, не руйнуючи земляний кому. В ямі формується невеликий горбок, поверх розташовується саджанець, коріння його акуратно розправляються. Яма засипається ґрунтом і поливається. Клематиси не люблять перегріву ґрунту, тому необхідно мульчування місця посадки.

Догляд за клематисами

Клематиси вологолюбні, зволожувати ґрунт потрібно не рідше разу на тиждень. А в жарку погоду і 2-3 рази в тиждень. Молодим клематисам необхідно приблизно 10 л води на кущ, старим - 20 л. Якщо ґрунт під кущ не замульчувати, його потрібно розпушити після поливу. Це поліпшить повітрообмін.

Для пишного цвітіння клематисам необхідна підгодівля. Рекомендується за літо підгодувати рослини 4 рази,

чергуючи мінеральні склади й органіку. Перед внесенням підгодівлі ґрунт попередньо проливають чистою водою.

Клематисам необхідна опора. Вона повинна бути міцною, надійною, бажано дерев'яною. У міру зростання підв'язують батоги й направляють в потрібну сторону. Особливо вразлива нижня частина куща. Вона може зламатися при поривах вітру. Тому на висоті близько 20 см від землі її потрібно зафіксувати.

Обрізка

Для нормального росту і розвитку клематисів необхідна обрізка. Вона сприяє тому, щоб ліана добре гілкувалася, закладала багато квіткових бруньок. Під час обрізки видаляють пошкоджені та хворі гілки. Кущі повинні бути не загущені й добре провітрюватися.

За способом обрізки клематиси діляться на такі групи:

  1. Цвітуть в кінці весни — початку літа на пагонах минулого року. Цим рослинам потрібна лише легка обрізка після закінчення цвітіння. Занадто високі батоги вкорочують, прибирають пошкоджені, хворі частини.
  2. Квіти утворюються на пагонах поточного року і минулого. Обрізку цих клематисів проводять два рази. Після першого цвітіння прибирають торішні пагони. Подальшу обрізку виконують безпосередньо перед зимівлею. Найсильніші пагони цього року вирізують на 1/3, а інші видаляють.
  3. Цвітуть на пагонах поточного року з середини літа і до осені. Цим рослинам необхідна істотна обрізка. Вкорочують їх на рівні 2-3 вузла від землі.

Зимівля

Існує безліч сортів клематисів родом з найхолодніших місць, які без проблем переносять навіть сильні морози. А ось екземпляри, що відрізняються слабкою морозостійкістю, потребують укриття. Можна використовувати агроволокно або органічні матеріали. Гілки клематисів, які цвітуть на пагонах минулого року, згортають, кладуть на землю і накривають. Кущі, які піддають обрізку, ретельно утеплюють.

Тепер ви знаєте все про класифікацію клематисів, маєте уявлення про те, як доглядати за ними влітку, і зможете довго насолоджуватися цвітінням ліани на вашому садовій ділянці.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід