Кокедама. Звільнимо рослини від горщиків!

порадиТрадиційне вирощування кімнатних рослин в горщиках має ряд недоліків: пластикові ємності псують весь вигляд, глиняні б'ються при падінні. Ростити квіти можна без горщиків завдяки сучасному японському мистецтву - кокедама. Як виростити домашні рослини без горщиків?

Кокедама: що це

Кокедама - молодий напрям в японському мистецтві бонсай, що зародився пару десятків років назад. У перекладі слово означає «куля з моху».

Кокедама - це вирощування домашніх культур не в горщиках, а в кульках з моху, в які з обережністю загортають грунт і кореневу систему рослини. Завдяки цьому квітка вже не виглядає нудно, прекрасно вписується в сучасний дизайн інтер'єру.

Підвищення декоративності, органічність, екологічність, максимальна близькість до природи - ще не всі переваги кокедами. На відміну від вирощування традиційних бонсай, яке займає довгі роки, кокедама дозволяє швидко змінити зовнішній вигляд квітки, гармонійно вписати його в інтер'єрну задумку.

Кокедама: як зробитирослини на підвіконні

Зробити кокедаму своїми руками під силу навіть початківцю квітникарю. Для експерименту краще зупинити свій вибір на невибагливих культурах, які прощають помилки в догляді.

Можна посадити в мох:

 • драцени;
 • плющі;
 • бромелієвиє;
 • папороті;
 • орхідеї;
 • сукуленти.

Набравшись досвіду можна ускладнити завдання і зробити кокедаму з цитрусових, фікусів та інших рослин.

мох и земляДля створення композиції знадобиться також особливий грунт. Підійде лише вологоємний, живильний субстрат, який можна легко сформувати в кульку. Розсипчасті піщані не підходять: вони не утримують вологу, поживні речовини, швидко вимиваються і псують вигляд кокедами.

Бажано додати до складу грунту косметичну глину: вона додасть грунтовій масі пластичність, збагатить елементами.

Для створення кокедами підійде мох-сфагнум. Він відомий своїми бактерицидними властивостями, добре утримує вологу, декоративний. Заміною сфагнуму може стати кокосове волокно, бо воно не гірше справляється із вологоутриманням.

Заздалегідь готують і допоміжні матеріали:

 • бавовняну нитку або волосінь;
 • шпагат;
 • ніж.

Роботи краще виконувати в гумових рукавичках.рослина в грунті

Порядок створення кокедами:

 1. Готову грунтосуміш добре зволожують, щоб вона залишалася пластичною, схожою на тісто, не розсипалася в процесі робіт.
 2. Мох промивають, видаляють дрібні частинки і сміття. Зайвій волозі дають стекти.
 3. З тістоподібного грунту вимішують кулю потрібного діаметру. Вона повинна відповідати розмірам кореневій системі рослини. Вона не повинна виглядати масивно, але повинна мати достатній обсяг для зростання підземної частини квітки.
 4. Коріння обраної кімнатної рослини очищають від старого грунту і обертають ними кулю з землі. Можна виконати роботи в зворотному порядку: спочатку підготувати квітку, а потім зліпити грунтовий шар навколо його коренів. Зворотну процедуру частіше використовують для рослин з компактною кореневою системою.
 5. Коріння можна акуратно закріпити навколо кулі волосінню.
 6. Потім кореневу систему захищають шаром моху. Його товщина повинна бути не менше 1 см, сфагнум має рівномірно покривати всю поверхню кулі. Мох обмотують шпагатом або ниткою і надійно фіксують.
 7. обгортання мохомОтриману кокедаму слід полити. Для цього її занурюють у воду на 20-30 хвилин, потім злегка віджимають, дають стекти надлишків вологи і переносять на постійне місце.

Кокедама готова, однак тепер її необхідний правильно розмістити. Особливо ефектно виглядають підвісні кокедами: їх можна розмістити вздовж стін, меблів або зробити на них акцент при центральному розташуванні. Підвісні кокедами фіксують на жилку з гачками.

На горизонтальних поверхнях при розміщенні кокедами слід проявити фантазію. Підійдуть красиві піддони, глиняні чашки незвичайної форми, дерев'яні миски, різьблені дошки.

Розміщують кокедаму на видному, відкритому, добре освітленому місці.

Кокедама: як доглядати

Догляд за кокедамой відрізняється від звичного, традиційного догляду за кімнатними культурами. Основне завдання квітникаря - пристосуватися до вологості грунту.

Догляд за кокедамой включає:висячі рослини

 1. Полив. Рослини, посаджені в мох, потребують особливого контролю над вологістю землі. У сухих приміщеннях куля може швидко пересихати, а листя рослини - жовтіти і в'янути. Але і заливати їх не можна: полив здійснюють тільки в міру підсихання грунту. Квіти не поливають з лійки, їх занурюють в ємність з водою. Рідина повинна повністю покривати кулю з моху. Щоб рослина напилась вдосталь рослину залишають на півгодини, а потім дають зайвій волозі стекти.
 2. Підживлення. Підживлення кокедами слід проводити частіше, ніж звичайно. Добрива підходять тільки комплексні, які містять набір необхідних речовин. Підживлення можна проводити по листу або розводити їх у воді для поливу. Не слід використовувати сухі склади: їх складно «проштовхнути» до грунту, а у моху їх ефективність низька. Крім того, таке добриво може обпалити коріння квітки і привести до його загибелі.
 3. Пересадка. Рослини, посаджені в мох, мають досить обмежений об’єм грунту, тому пересаджувати їх необхідно щорічно. Грунтову кульку щорічно збільшують в обсязі на 1-2 см, в залежності від швидкості росту квітки. Якщо вирощування кокедами не сподобалось, рослину завжди можна повернути в звичний горщик.
 4. Освітлення. Інтенсивність освітлення підбирають для кожної культури індивідуально. Однак слід враховувати, що потрапляння прямого сонця на мох неприпустимо. Це може призвести до перегріву коренів і їх пересихання.

Загальні принципи догляду за кокедамой слід зіставляти з особливостями догляду за кожною конкретною культурою. Вологолюбні рослини вимагають більш частого поливу, проте не потребують додаткового обприскування завдяки випаровуванню вологи із сфагнуму. Сукуленти і орхідеї можна поливати рідше: ці культури добре переносять дефіцит води.

Кокедама - незвичайний спосіб вирощування рослин без горщиків. Він дещо незвичний для квітникарів, проте самі кімнатні квіти при належному догляді відчувають себе чудово: в кульці з моху їх неможливо залити, зменшується ризик появи кореневих гнилей. Виглядає кокедама чудово: на підвіконні або на столі вона неодмінно притягне погляд глядача.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід