Компост своїми руками - з чого і як правильно робити

Підживлення рослин - обов'язкова умова отримання щорічних врожаїв. Можна використовувати покупні добрива (органічні та мінеральні) або приготувати натуральну підгодівлю своїми руками за допомогою підручних засобів і органіки. Як правильно зробити компост своїми руками?

Компост своїми руками

Компост - органічний субстрат, що отримується з бадилля рослин. Зробити його можна самостійно, знаючи етапи перетворення органічного сміття в живильну для рослин масу.

Процес компостування включає:

 1. Розпад біоматеріалу. В процесі нагрівання рослинних залишків відбувається розпад його на доступні, корисні речовини. Прискорює процес розкладання багата ґрунтова мікрофлора - різноманіття мікроорганізмів, грибків, дощових черв'яків та інших підземних «трудівників».
 2. Гумусовання. Матеріал, що розкладається, необхідно періодично перемішувати або протикати, забезпечуючи ґрунтових бактерій доступом кисню. Відсутність газообміну загальмовує дозрівання компосту.
 3. Мінералізація. У процесі компостування складні азотисті сполуки розпадаються на доступний рослинам азот та інші мікро- і макроелементи, важливі для повноцінного росту і розвитку.

Пройшовши всі етапи компостування, органічні залишки стають однорідними, пухкими, поживними, добре утримують вологу.

З чого можна зробити компост

При облаштуванні компосту важливо знати, яку органіку допустимо використовувати в переробку.

Серед дозволених матеріалів:

 • тонкі гілки - швидко перегнивають за час компостування;
 • листя - опале листя сміливо можна укладати в компост;
 • бур'яни - важливо вчасно прополювати посадки, щоб не допускати цвітіння бур'янів;
 • гній - прискорює дозрівання компосту завдяки високому вмісту бактерій;
 • бадилля культурних рослин - створює обсяг субстрату;
 • деревна тирса - надає рихлості;
 • деревна зола - збагачує компост калієм;
 • побутові відходи - спить чай, кавова гуща, яєчна шкаралупа, шкірка фруктів і овочів;
 • гриби - швидко перегнивають, не передають хвороб ґрунту;
 • картон – целюлоза, що швидко розкладається, подобається дощовим черв'якам.

Не можна укладати в компост:

 • шкірку цитрусових - вона уповільнює формування компосту;
 • бадилля томатів і картоплі - велика ймовірність поширення хвороб;
 • відходи тваринного походження - залишки м'яса, риби, молока, харчові відходи додадуть компосту неприємний запах, привернуть щурів і мишей;
 • екскременти домашніх тварин - вони можуть стати джерелом поширення паразитів;
 • великі гілки - мають тривалий період гниття;
 • багаторічні бур'яни - вони можуть «засинати» на час та прорости навіть в компості;
 • бур'яни з насінням - насіння проростуть при попаданні компосту на грядку.

Закладаючи компост з відходів, необхідно чергувати шари зелених і деревних залишків, гною та ґрунту.

Як правильно робити компост

Слід пам'ятати, що просте складування рослинних залишків у купу - не є компостування.

Етапи виготовлення компосту своїми руками:

 1. Підбір відповідного місця. Компостник повинен бути в доступному місці, що забезпечує безперешкодний під'їзд на садовій тачці. Він не повинен знаходитися під фруктовими деревами.
 2. Вибір ємності - компостника. Можна виготовити форму самостійно з дощок, або викопати яму в землі. Зручним варіантом є покупка готового пластикового компостника. В його стінках є необхідні отвори для доступу повітря, його легко розібрати та перемістити в інше місце.
 3. Складування рослинних залишків. Рекомендується чергувати шар (20 см) зеленої органіки (листя, трави) з коричневою (тріска, тирса, тонкі гілки), пересипаючи їх гноєм (5 см) і ґрунтом (10 см). Можна додавати суперфосфат для підвищення поживності ґрунту.
 4. Ворошіння. Періодично необхідно перемішувати вміст компостника вилами або лопатою. Так компост насичується киснем і швидше перепріває.

Важливо підтримувати вологість компостній маси, періодично поливаючи її. Недолік вологи згубно впливає на ґрунтові мікроорганізми. Зверху компостну купу закривають кришкою, щоб знизити втрати вологи та температури. Не слід використовувати плівку - вона перешкоджає нормальному газообміну.

Якщо органіка в компості розповсюджує неприємний, гнильний запах, значить компостування проведено невірно. Найчастіше це відбувається через відсутність ґрунтового пересипання і гною.

Слід враховувати структуру ґрунту на ділянці. Якщо вона важка, глиниста, в компості її слід збалансувати річковим піском. При піщаних ґрунтах в компостник рекомендовано додавати глину.

Препарати для компостування

Компостування - комплекс хімічних реакцій, спрямованих на фізичне розкладання органічного матеріалу. При цьому виділяються живильні речовини в доступній для рослин формі.

Самостійне компостування (без використання мікробіологічних препаратів) може тривати до 2 років. Це довгий процес, що вимагає часу для розмноження ґрунтових бактерій в достатній кількості.

Найвідоміший препарат для компостування - Байкал ЕМ-1. Він являє собою мікробіологічне добриво - комплекс мікроорганізмів, що забезпечують підвищення родючості ґрунту.

У його складі:

 • бактерії: молочнокислі, фотосинтезуючі та азотфиксуючі;
 • дріжджі;
 • грибки.

Потрапляючи в ґрунт, мікроорганізми прискорюють утворення гумусу. Крім того, вони пригнічують шкідливі грибки та бактерії, які викликають захворювання у садових культур.

Секрет успішного використання препарату Байкал ЕМ-1 - внесення його в теплий (вище 10 °С), зволожений ґрунт.

Інший ефективний препарат для отримання компосту - Біо-деструктор Каліус. Він містить комплекс бактерій, що прискорюють перегнивання органіки до 2-3 місяців. Препарат випускається в компактній формі, в порошку, який при необхідності розводять у воді.

Компостування рослинних залишків дозволяє не тільки позбутися непотрібного органічного сміття, а й забезпечити дачну ділянку власним, екологічно чистим добривом. Проконсультуйтеся з менеджерами нашого інтернет-магазину з питань самостійного виготовлення компосту на дачі і підбору мікробіологічного кошти для прискорення компостування.