Кращі способи пробудження насіння

порадиУже в лютому садівники починають активно сіяти заготовлені самостійно або придбане насіння. Щоб отримати з них якісну розсаду, важливо правильно їх підготувати до посіву. Який спосіб пробудження насіння вибрати?

Чому насіння не сходить

Всі садівники стикалися з ситуацією, коли і грунт правильно підібраний, і насіння свіже, а сходи все не з'являються. Найчастіше причина відсутності паростків - в грунті. Якщо земля не знезаражена належним чином, в ній міститься безліч збудників грибкових і бактеріальних інфекцій, личинок шкідників. У лічені дні в теплі і при високій вологості вони здатні занапастити зародки насіння.

Інша причина відсутності сходів - в особливостях конкретної культури. Гарною схожістю для насіння вважаються показник вище 90%. Однак не всі рослини можуть порадувати настільки високою схожістю. Для деяких нормою вважається навіть 50% і менше. 

Фактор схожості слід обов'язково враховувати при плануванні посадок. До запланованого числа необхідно додати відсоток «втрат», тобто приблизна кількість насіння, які не дадуть сходів.розсада

Не менш значуща причина, чому насіння не сходять, криється в особливостях зростання рослин в природних умовах. Так, одним насінням для активації зародка достатньо підвищеної вологості, інші дають сходи тільки після обов'язкового «холодного» періоду, що імітує зиму.

Крім того, є культури, насіння яких мають дуже щільну оболонку, що зберігає зародок від згубної посухи, спеки або морозу. Вони краще зберігають схожість, однак тривалий час можуть не давати сходів. Їх оболонка перешкоджає попаданню вологи і набухання зародка.

Для пробудження такого насіння потрібно приділити більше уваги і турботи. У відповідь вони неодмінно віддячать міцними, дружними сходами.

Способи пробудження насіння

Перед посівом важливо ознайомитися з особливостями кожної культури, щоб підібрати підходящий спосіб пробудження насіння. Для деяких культур можна застосовувати кілька варіантів, щоб домогтися високої схожості посівного матеріалу.

Замочування

Замочування насіння навіть в простій воді сприяє насиченню зародка вологою, його пробудження. Замочуванню підлягають середні і великі насіння, дрібні швидко насичуються вологою вже в грунті.насіння на серветці

Для замочування використовують теплу воду. Бажано підтримувати її температуру на рівні + 30 ... + 40 градусів або періодично підливати теплої води. Тривалість замочування насіння не повинна перевищувати 2-3 діб.

Замочують насіння для зручності в тканинних мішечках. Якщо насіння набрякло, збільшилося в розмірах, то воно готове до висадки.

Прогрівання

Для овочевих культур потрібне прогрівання посівного матеріалу. Це дозволить зменшити кількість пустоцвітів, прискорить початок плодоношення, зміцнить імунітет розсади.

Насіння для прогрівання повинне бути сухим. Чим вище температура, тим менше термін прогрівання: при 60 градусах він становить всього 2 години, при 28 градусах - до місяця.

Стратифікація

Багатьом культурам (наприклад, клематисам та ін.) Для появи сходів необхідна стратифікація - охолодження насіння. Для цього посадкові ємності з насінням поміщають в холодильник, льох або в замет на термін від 2 тижнів до 2 місяців.

За цей час насіння набухає і прокидається, ємність з ним можна занести в будинок і поставити на підвіконня.шліфування насіння

Скарифікація

Насіння, вкриті товстою шкіркою, довго проростають, паростки з'являються від 2 тижнів до півроку. Щоб отримати дружні ранні сходи, необхідно порушити щільну оболонку насіння, не пошкодивши зародок. Скарифікація потрібна пеларгонії, гацанії тощо.

Для робіт підійде наждачний папір або пилка, якою сточують шкірку. Можна проколоти насіннячко голкою або перетерти з частинками крупного піску або дрібної гальки.

Крім механічної скарифікації можна використовувати термічну або хімічну. У першому випадку насіння поміщають в тканинний мішечок і кілька разів опускають на кілька секунд спочатку в гарячу воду, потім в холодну. У другому випадку насіння обробляють кислотами: це імітує вплив шлункового соку птахів і тварин.

Проморожування

«Розбудити» деякі культури (наприклад, аконіт або примулу) можна за допомогою проморожування. Для цього насіння поміщають в тканинний мішечок і поміщають в воду на кілька годин. Далі насіння прибирають в морозильну камеру на ніч, а вдень знову тримають при кімнатній температурі.

Проморожування дозволяє насінню швидко і дружно прорости, а сіянці стають більш стійкими до несприятливих впливів середовища.

Барботуваннянасіння в банці

Прискорити проростання насіння можна методом барботування - насиченням киснем. Для цього знадобиться банка з водою і компресор для акваріума з розпилюючим накінечником.

Протягом доби насіння буде замочуватися і насичуватися киснем, завдяки чому зійдуть швидко і дружно.

Стимуляція проростання

Допомогти насінню прорости можна не тільки перерахованими способами. Пробудженню зародка сприяють спеціальні речовини, що стимулюють його зростання.

Стимулятори

Стимулятори росту - справжній порятунок для садівників в боротьбі за урожай. Замочування насіння в стимулюючих препаратах дозволяє значно прискорити проростання посівного матеріалу, домогтися дружних сходів.

Є в стимуляторах зростання ще одна перевага - вони роблять сходи більш стійкими до несприятливих умов. Завдяки цьому сіянці легше переносять деякі помилки садівників, наприклад, посуху, перезволоження або недостатнє освітлення.

Ефективними засобами для замочування насіння є:блакитна рідина в ємності

Для кожного препарату вибирають дозування відповідно до інструкції по застосуванню. Не слід готувати більш концентрований робочий розчин: це може призвести до зворотного ефекту, насіння втратять схожість.

Народні засоби

Народні «підручні» засоби також допомагають садівникам в пробудженні насіння. Однак їх ефективність не настільки висока, є ризик неправильного змішування робочого розчину - надлишкової або недостатньої концентрації речовини.

Для пробудження насіння в воду додають:пророщене насіння

  • свіжий сік алоє;
  • мед;
  • перекис водню;
  • попіл;
  • дріжджі;
  • трав'яні настої;
  • спирт або горілку.

Перераховані речовини містять поживні речовини і амінокислоти, необхідні для розвитку зародка. Використовувати народні засоби краще тільки в крайньому випадку, при відсутності ефективних препаратів під рукою.

Такі нехитрі способи дозволять пробудити насіння, підвищити їх схожість, прискорити їх проростання. Сходи будуть більш стійкі до несприятливих умов, менш схильні до стресів. А з здорової розсади неодмінно виростуть міцні рослини, що радують рясним цвітінням або високими врожаями.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід
Очень полезная статья, благодарю автора.
Vse Roste
10 Березня 2021 11:08
Доброго дня, Валентино!
Нам приємно, що наші поради стали для Вас корисними!