Купорос в садівництві: який буває, навіщо потрібен і як застосовувати

порадиГрибкові захворювання можуть позбавити садівника всього врожаю, привести до загибелі дерев і кущів. Для захисту від інфекцій використовують цілий спектр різних засобів на основі різних діючих речовин. Одним з найбільш ефективних складів є купорос. Які препарати на його основі застосовують в садівництві?

Для чого потрібен купорос

Купорос - загальна назва солей сірчаної кислоти, що застосовуються в садівництві, будівництві, медицині, а також у лакофарбовій і легкій промисловості. Солі сірчаної кислоти в поєднанні з металами мають кислу реакцію і виражену протигрибкову дію.

У садівництві купорос використовується для знезараження плодово-ягідних культур від ряду небезпечних хвороб. Ними можна дезінфікувати приміщення для зберігання врожаю і посадкового матеріалу. Купорос згубний і для личинок комах.обприскування дерев

Обробляти купоросом можна не тільки посадки або споруди: він добре діє і на грунт при помірному використанні. Сірчанокислі солі металів заповнюють дефіцит мікроелементів в грунті, покращують ріст і розвиток садових культур. Ефективні склади для знезараження тари і місць для зберігання овочів і фруктів. Однак не всі купороси підходять для застосування в побуті.

Які є види купоросу

Деякі види купоросу - свинцевий, цинковий, марганцевий і інші - користуються популярністю лише серед хіміків. Однак мідний і залізний купорос - незамінні помічники в сільському господарстві. Кожна речовина має свої особливості і сферу застосування.

Мідний купорос

Мідний купорос - найбільш популярний в садівництві фунгіцидний засіб, що представляє собою яскраві блакитні кристали або порошок. Сульфат міді добре розчиняється у воді, не дає осаду при правильному розведенні. В розкритій упаковці блакитні кристали втрачають свій колір через вплив вологи і повітря.

Мідний купорос надає наступну дію:мідний купорос

  • знищує спори грибків і бактерії;
  • підвищує стійкість рослин до захворювань різного характеру;
  • поповнює нестачу міді в грунті, виконуючи функцію добрива.

Особливо чутливий дефіцит міді на торф'яних ґрунтах. Вносити його в якості добрива рекомендується не частіше ніж один раз на 3-5 років. Занадто часте застосування купоросу призводить до його накопичення в грунті.

Ранньою весною сульфат міді використовують до розпускання бруньок, а восени - після опадання листя. На оброблюваних культурах не повинно бути листя: кисла реакція робочого розчину може стати причиною появи опіків на листових пластинах і молодих пагонах.

Мідний купорос негорючий, однак за ступенем впливу на навколишнє середовище відноситься до високонебезпечних речовин. У процесі роботи з ним необхідно користуватися засобами індивідуального захисту - маску і гумові рукавички.

Мідний купорос використовують в якості основи для приготування інших захисних засобів:

  • Бордоська рідина складається з сульфату міді і вапна. Засіб застосовують для знезараження посадок (в т.ч. по листу) і для стимуляції росту рослин. На плодово-ягідних культурах ефективна проти ряду хвороб: парша, курчавость, коккомікоз, іржа та ін. Має тривалий захисний ефект - до 30 днів.побілка дерев Концентрація речовини в робочому розчині залежить від часу застосування. Якщо обробку проводять до розпускання листя, то допускається застосовувати концентрований 3% розчин. У літній період дозування препарату знижують до 1%.
  • Бургундська рідина складається з мідного купоросу, господарського мила і кальцинованої соди. Вона не псує декоративності рослин, не залишає нальоту, а кальцій діє в якості підживлення.

Обидва препарати хороші проти грибкових і бактеріальних хвороб, підвищують стійкість рослин до хвороб. Однак бордоская суміш більш ефективна при обробці, краще тримається на листках і пагонах.

Залізний купорос

Залізний купорос - не менш потужний засіб на основі сірчанокислих солей заліза для захисту рослин в садівництві. Через високу кислотність препарат застосовують виключно ранньою весною до розпускання бруньок або восени, коли культури вже перейшли в стан спокою. Обробки садових рослин по листю не допускаються.

Сірчанокисле залізо - впізнаваний зеленуватий порошок з дрібних кристалів, що має ряд корисних в садівництві властивостей:

  • знищує мохи та лишайники, що поширилися по корі дерев;
  • надає згубну дію на комах-шкідників;залізний купорос
  • служить підживленням для рослин, заповнює дефіцит заліза;
  • позбавляє сад від спор грибків, перешкоджає розвитку оїдіуму, антракнозу, коккомікоза, кластероспоріозом і інших захворювань.

Однак залізний купорос корисний не тільки в саду. Садівникам він стане в нагоді для знезараження льохів, підвалів, сараїв перед закладкою врожаю або посівного матеріалу на зберігання.

При обприскуванні дерев і кущів використовують 3-6% розчин.

Сульфат заліза надає лише контактну дію, не проникає в тканини рослин, легко змивається водою. Тому всі обробки проводять виключно в безвітряну, суху погоду.

При використанні для обробки саду купоросів слід чергувати препарати, що містять мідь із засобами на основі заліза. Це запобіжить надмірному накопиченню металів в грунті і плодах, позбавить від дефіциту мікроелементів в грунті.

Купороси - надійні та ефективні препарати для захисту саду від шкідників і хвороб. На їх основі нескладно приготувати робочий розчин. Однак не слід перевищувати дозування, рекомендовані виробником: це може призвести до опіків рослин, надлишку мікроелементів.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід