Квітник своїми руками

У складі будь-якої дачної ділянки можна виділити три зони: сад, город і квітник. Якщо перші дві необхідні для отримання плодів, матеріальної користі, то квіткові композиції виконують тільки естетичну функцію. Які їх види існують? Як правильно оформити квітник?

Види квітників

Квітник — ділянка, що використовується для вирощування декоративних культур в різному їх поєднанні. Він може мати будь-яку форму, бути будь-якої площі, проте незмінним залишається наявність рослин, що притягують погляд.

Квітники можуть складатися не тільки з однорічних, дворічних або багаторічних квітів або трав. До складу композиції можна вдало вписати чагарники, хвойні або листяні дерева, мохи та папороті. Для оформлення квітника використовують ділянки газонної трави, різні декоративні покриття, камені.

Кінцевий вигляд квітника завжди заснований на фантазії автора. Однак всі квіткові композиції можна поділити на групи в залежності від базових принципів їх створення.

Залежно від функціонального навантаження квітники поділяють на:

 • Альпійські гірки, рокарії — квітники, що імітують природні гірські пейзажі. В їх основу беруть альпійські рослини та декоративне каміння.
 • Палісадники — квіткові композиції, розташовані між будинком і межею ділянки. Грають естетичну функцію, розповідають про смак господарів.
 • Болотяна або водна клумба — квітник, розташований в прибережній зоні декоративного водоймища або на його поверхні. Для його створення використовують вологолюбні культури.
 • Узлісся — композиція з декоративних культур, що займає простір між деревами та чагарниками.
 • Декоративні городи — суміш трав, овочів і квіткових культур, висаджена згідно з задуманим малюнком.
 • Ірідарій, розарій, сиренгарій — особливий різновид квітників, де представлено різноманіття сортів єдиної культури.
 • Мобільні квітники — декоративні культури висаджують в садові вазони, контейнери або кашпо. Такі клумби зручно переносити й легко оновлювати.

Квітники також діляться на види залежно від форми (багатовимірні, торти, годинник), складу культур (хвойні, декоративно-листяні, красиво квітучі), їх розташування (вертикальні, горизонтальні).

Бордюри та стрічки

Бордюрні та стрічкові посадки легко визначити — це вузька смуга (до 1 м) з декоративних культур, що обрамляє доріжки, газони та інші елементи ландшафтного дизайну. Рослини для бордюру підбирають відповідно до цілей і завдань. Поширені чагарники, однорічники, трав'янисті багаторічники. Культури висаджують щільно, стрічкою.

Партери

Ретельно розплановані квітники, де групи рослин утворюють складний малюнок на загальному плані ділянки. Такі композиції вимагають ретельного догляду, великого простору, довгого часу на формування. Найбільш популярний в паркових і міських ансамблях, рідко — в складі приватних володінь.

Пейзажі

Вид квітників, що імітують природні посадки. Для їх розбивки використовують невибагливі, швидкорослі рослини. Це можуть бути як культурні види, так і дикорослі.

Рабатки

Класичні прямокутні квітники шириною до 2 метрів. Їх розташовують уздовж будівель, споруд, використовуючи в складі різноманітні декоративні рослини або монокультуру.

Клумби

Класичні квітники з правильною геометричною формою — круглою, трикутною, прямокутною та ін. Клумба може бути килимовою, якщо представлена низькорослими культурами, або квітковою, якщо висота рослин не задана. У складі допустимо змішування будь-яких видів квітів, з урахуванням їх перспективного зростання і придатності умов вирощування.

Міксбордери

Один з найбільш поширених видів квітників, який використовується для обрамлення газону, водойма, будівель. Може мати будь-яку форму і розмір, не має прив'язки до видового складу рослин.

Ширина міксбордера варіюється в межах 1,5-4 м, забезпечує багаторядну посадку культур. Рослини висаджують групами, акценти розбавляють скромними фоновими культурами. Міксбордери виглядають привабливо протягом усього сезону.

Модулі

Розкішні квіткові композиції, розташовані на великій площі. На кожну одиницю площі (наприклад, квадратний метр) висаджують рослини певної групи — цибулинні, пишно квітучі однорічні, сезонні.

Острівці

Поодинокі клумби невеликого розміру. Рослини в їх складі підбираються за певним принципом: видової приналежності, сполучуваності з газоном, часу цвітіння. Рослини в такому квітнику можуть бути низькорослими (ґрунтопокривними), середньорослі або ранжирувані по висоті.

Планування та облаштування квітника своїми руками

Облаштування квітника на дачі слід почати з планування. Його виконують у вигляді малюнка в масштабі та кошторису. План квіткової композиції дозволяє визначити її сильні й слабкі сторони, розвиток у часі.

У плані обов'язково вказують способи угруповання рослин в масштабі, їх кількість, висота і період цвітіння. Багаторічники бажано висвітлювати в перспективі зростання: як зміниться вигляд квітника через 2-5 років.

Крім того, в проєкті вказують:

 • умови зростання;
 • місце розташування і розміри майбутніх клумб;
 • ідею створення композиції;
 • максимальну висоту рослин;
 • перелік культур для переднього і заднього плану, внутрішнього простору.

Тільки визначившись з видом квітника та його складом, можна приступати до робіт з облаштування квіткової композиції. Рослини висаджують відповідно до складеного плану. Будь-яке відхилення від задуманого може привести до помилки й зниження декоративності квітника.

Рослини переднього плану можуть виявитися вище заднього, невеликі квітники можуть бути засаджені надмірно великими культурами та інше. Композиція повинна бути красива з усіх боків, вдало вписуватися в задані умови.

Планування й облаштування квітника власними силами — складне завдання, що вимагає від квітникаря знання агротехніки кожної декоративної культури, їх сполучуваності, а також наявності правильного художнього смаку. Якщо розбивка клумби викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть з вибором квіткових культур, підкажуть секрети їх вирощування, розкажуть про варіанти їх поєднання.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід