Лаванда: сорти, особливості посадки і догляду

порадиБільшість квітів на дачі несуть в собі лише декоративну функцію. Вони прикрашають ділянку, роблять його затишною. Однак є рослини не тільки красиві, але і корисні. Які види лаванди можна висадити в саду?

Види лаванди

Лаванда - багаторічна рослина, що вдало поєднує в собі красу, користь і неймовірний аромат. Знайти для неї місце на ділянці легко: в залежності від виду і сорту, висота рослини може складати від 10 см до метра.

Квіти можуть бути різного забарвлення: приємні блакитні, традиційні сині, строгі темно-фіолетові, романтичні рожеві, ніжні білі. Вони розташовуються на верхівках множинних прямостоячих пагонів. Завдяки неймовірному аромату і користь суцвіть лаванда широко використовується в парфумерії, косметології, кулінарії.

Налічується кілька десятків природних видів лаванди. Однак культивується лише частина з них.

У садах зустрічається: кущ лаванди

  • Вузьколиста лаванда. Морозостійкий різновид. Потужні, розлогі кущі кулястої форми можуть досягати в діаметрі 1 м. Стебло гіллясте, покрите вузькими сизуватими листями до 5 см завдовжки. Цвітіння триває близько місяця, починається в червні-липні. Добре розмножується самосівом. Квітки можуть бути пофарбовані і всі відтінки синього (наприклад, компактний сорт Мунсдет має красиве синьо-фіолетове забарвлення). Виділяється серед різноманіття сорт Розеа - рожеві квіти лаванди прикрасять будь-який квітник.
  • Зубчаста лаванда. Розлогі кущі цього різновиду лаванди досягають в діаметрі 1,5 метрів. Квітки відрізняються великими розмірами. Листя в довжину близько 4 см, мають зубчастий край. Рослини теплолюбні.
  • Широколиста лаванда. Цвітіння рослин починається в кінці весни - початку літа. Різноманіття відтінків суцвіть зробило її популярною в ландшафтному дизайні. У відкритому грунті росте в регіонах з теплими зимами (до -15 градусів), добре виглядає в вазонах.

Лавандою можна прикрасити не тільки клумби. Потужні рослини підходять для декоративного живоплоту і задніх планів квітників, компактні - для посадки на перших планах. Чудово виглядають кущі лаванди уздовж садових доріжок і на газонах, в рокарії. Прикрашають рослинами балкони і відкриті тераси.

Особливості посадки лаванди

Висадка лаванди - відповідальний захід. Помилки, зроблені на цьому етапі, можуть стати причиною загибелі рослини або його слабкого цвітіння.

Вибір місця вазон лаванди

Лаванда - південна рослина, тому місце для її посадки слід вибирати з особливою ретельністю. Спланувати посадку важливо до покупки саджанця, щоб не помилитися з вибором сорту. Якщо місце для посадки обмежене, то перевагу варто віддати компактним різновидів.

Пишне, тривале цвітіння рослин можливе лише при достатньому освітленні. Для лаванди вибирають саме сонячне місце, незатінене іншими культурами або будівлями. Від достатку освітлення залежить не тільки рясність цвітіння, але і насиченість аромату колосовидних суцвіть.

Лаванда надає перевагу ґрунтам з високим вмістом кальцію. Кислі грунти вапнують. Крім того, слід забезпечити достатнє дренування грунту: застій вологи згубний для рослини.

Порядок висадки

Відстань між кущами визначають залежно від їх діаметра. Чим розкидиста лаванда, тим більший інтервал залишають між рослинами.

Роботи по посадці лаванди проводять поетапно:

  1. Викопують яму достатньої глибини, з запасом на дренування. Шар дренажу повинен бути не менше 5-7 см.
  2. Коренева система рослини повинна вільно поміщатися в лунці. Лаванду висаджують, зберігаючи колишній рівень заглиблення. Добре росте вона при посадці «на пагорбі». лаванда в землі
  3. Посадкову яму засипають родючим грунтом, злегка ущільнюючи його.
  4. Рослину рясно проливають 1-2 відрами води. Грунт під кущем мульчують.

Через 2-3 тижні рослина приросте на новому місці. При осінній посадці можна очікувати цвітіння вже на наступний рік.

При посадці саджанців в садовий вазон на дно ємності обов'язково укладають шар дренажу не менше 7 см. Підійде керамзит, бита цегла, щебінь.

Догляд за лавандою

Догляд за лавандою включає обрізку, полив, підживлення, укриття на зиму. Від ретельності догляду залежить декоративність рослини.

Обрізка

Обов'язково умова пишного цвітіння і гарної зимівлі рослини - правильна обрізка. Захід також дозволяє зберегти правильну, рівну форму куща. Без обрізки рослини швидко втрачають привабливість, стають неохайними, їх пагони оголюються.

Проводити обрізку слід двічі на рік:

  • Осіння стрижка стимулює кущіння, оновлення пагонів. Зрізають всі пошкоджені і сухі стебла.кущ лаванди
  • Літня стрижка, що проводиться з липня до вересня, стимулює повторне цвітіння. Обрізку підлягають відцвілі квітки.

Осінню обрізку можна замінити весняною. Проводять її з обережністю, щоб не пошкодити квіткові бруньки рослини.

Підживлення

Для утворення множинних суцвіть, активного зростання лаванді потрібні щорічне підживлення. Навесні, після сходу снігу слід внести азотні добрива. Вносять його тільки у вологий грунт, щоб не допустити опіків коренів у рослини.

З початком цвітіння кущ потребує калійних і фосфорних сполук. Рекомендується внести будь-який комплексний склад, що містить всі необхідні макро- і мікроелементи.

Протягом літа по листу або під корінь можна вносити додаткове підживлення з інтервалом в 10-15 днів.

Полив

Лаванда воліє рости на злегка вологих ґрунтах, тому в посушливі дні потрібно поливати її не рідше двох разів на тиждень. Після посадки або пересадки рослин важливо особливо ретельно стежити за достатком вологи.

Після кожного поливу грунт слід розпушити, щоб не допустити утворення щільної кірки на поверхні землі. Однак краще замульчувати грунт під рослиною.вкрита лаванда

Підготовка до зими

Лаванда добре переносить зиму при достатньому сніговому покриві. При його недостатній товщині рослина може постраждати від морозів.

Вкривати кущі можна лапником і пагонами лаванди, що залишилися після обрізки. Підійде також сухе листя і солома. Щоб зберегти тепло, зверху їх вкривають додатковим шаром укривного матеріалу.

Лаванда - незамінна рослина на ділянці. Вона перетворить будь-який квітник, прикрасить терасу. Її квітки можна використовувати для цілющих настоянок, для приготування десертів. Неймовірним ароматом володіє чай з лавандою: він заспокоює, сприяє розслабленню після трудового дня.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід