Літнє щеплення дерев і кущів

порадиВесна - час пробудження природи після зимової сплячки. Це найкращий період для живцювання і проведення щеплень в саду. Однак якщо щеплення не прижилися, то чекати наступного року не потрібно, можна встигнути зробити щеплення рослини в поточному році. Як проводять літню щеплення кущів і дерев?

Особливості літньої щеплення дерев

Літнє щеплення - порівняно молодий спосіб щеплення. За короткий термін він полюбився як професіоналами, так і дачниками-новачками.

Його переваги:

 • високий відсоток приживлюваності щеплення - 97%;
 • можливість повторити операцію при невдачі;
 • прискорений вступ в плодоношення культури;
 • використання живців відразу, без зберігання;
 • швидке і акуратне зрощення тканин в місці щеплення.

Літнє щеплення краще, проте вимагає великих витрат підщепного матеріалу. Для заходу знадобляться зелені живці з торішньою «п'ятою». Бруньків, як у випадку з весняним щепленням, буде недостатньо.прищеплена гілка

Робити щеплення влітку можна кісточковим та зернятковим культурам:

При виборі прищепи та підщепи враховують їх сумісність, приналежність до однієї групи - кісточкових або зерняткових. На карликових підщепах можна отримати більш компактні дерева. Зимостійкі підщепи дають можливість виростити теплолюбні, південні культури в холодних регіонах.

Терміни

Здійснюють річне щеплення в строго певний час. Головні умови успіху - стабільне тепло, гарний розвиток підщепи та висока якість прищепи.

Проводити щеплення можна в два терміни:гілка

 1. З кінця травня до першої декади червня, коли йде активна вегетація культур. В цей час сокоруху знаходиться на піку, тканини зростаються швидше.
 2. З середини липня, коли визрівають пазушні бруньки, а молоді пагони припиняють зростання. Такі живці відрізняються високою життєздатністю.

Визначити підходяще для прищеплення час можна по корі. Вона повинна легко відходити від дерева або куща.

Якщо час для щеплення вибрано невірно, то ймовірність успішного зрощення прищепи та підщепи зменшується.

Як заготовити черешки

Успіх щеплення залежить не тільки від термінів проведення робіт, але і від правильності заготовки матеріалу для щеплення.

Пагони заготовляють виключно від здорового, стабільно плодоносному дерева. Матеріал зрізають з зовнішньої, найбільш освітленої сторони крони.

Важливо вибрати для щеплення живці з ростовими бруньками. Вони відрізняються від округлих квіткових гострішою, витягнутою формою і меншими розмірами.

Всі пагони повинні бути однорічними, здоровими з гладкою корою. Кожен повинен мати не менше двох добре сформованих бруньок. Його оптимальний діаметр - 6-10 мм.

Живці для щепи нарізають строго в ранковий час, до 10 годин. В цей час рослини ще не відчувають дефіциту вологи.копуліровка

Процедуру проводять в теплий похмурий день. Не рекомендується робити щеплення в посушливий, жаркий період - це знизить приживлюваність живців.

Заготовлений матеріал не можна довго зберігати. Прищепити живці з материнської рослини слід протягом 2 годин. Якщо передбачається більш довге транспортування або зберігання матеріалу, то його загортають у вологу серветку або тканину і прибирають в прохолодне місце.

Порядок проведення окулірування

Коли живці заготовлені, встановилася відповідна погода, можна приступати до щеплення. Її здійснюють різними способами в залежності від цілей і завдань. Спосіб вибирають в залежності від культури, товщини гілок, віку підщепи.

Найбільш популярним способом для літньої щеплення зерняткових і кісточкових культур є окулірування. Її суть - прищеплення до підщепи бруньки сортового дерева. Більш ефективною є окулірування в Т-подібний розріз. Її переваги - надійна фіксація прищепи, його швидке приростання, високий відсоток щеплення.

Методом копуліровки прищеплюють в літній період тільки кісточкові культури - аличу, сливу, вишню, абрикос або персик. В якості підщепи при копуліровці вибирають міцний тримач, діаметром не менше 0,5 см, що має не менше двох ростових нирок. Проводять копуліровку в другій половині літа.

Порядок проведення окулірування в розріз:окуліровка

 1. Із середньої частини живця вирізають нирку «з п'ятою». Розмір п'ятки повинен бути близько 2-2,5 см. Якщо розмір прищепи буде більше, то складніше буде поєднати тканини без зазорів. Якщо менше - у прищепи не вистачить сил для зрощення.
 2. На корі підщепи роблять Т-подібний розріз, розмір якого повинен збігатися з привоєм. Обережно відгинають кору і заводять під неї нирку прищепи.
 3. Місце щеплення відразу замазують пастою або садовим варом, щоб виключити потрапляння грибків і бактерій. Вони можуть привести до загибелі прищепи та підщепи.
 4. Додатково фіксують щеплення стрічкою. Це вбереже щеплення від пошкодження вітром.

Якщо щеплення здійснене в жаркий день, слід додатково захистити місце, обернувши його вологим мохом і обмотавши поліетиленом.

Вже до осені буде ясний результат проведених робіт. Якщо щепа «жива», то вже навесні вона порадує активним ростом. Якщо ж прищеплена нирка засохла, необхідно повторити операцію навесні. Можна забезпечити щепленню легке притінення, щоб виключити пересихання держака від палючого сонця.

Літнє щеплення дерев і кущів - надійний спосіб окультурення або омолодження садових культур. Його переваги роблять щеплення доступним навіть для початківців садівників. Правильно проведене щеплення дозволить прискорити плодоношення культур, збільшити сортове різноманіття саду.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід