Малинове дерево: переваги, посадка і догляд

Малина — одна з найбільш популярних ягід. Вона не тільки смачна, але і дуже корисна. На кожній садовій ділянці можна зустріти посадки малинових кущів. Сортів цих ягід існує дуже багато. Малинове дерево — одна з різновидів малини. Виростає вона не кущем, а штамбом, невеликим деревцем. У чому особливість цієї рослини? Які його переваги перед звичайними кущами?

Особливості та переваги штамбової малини

Малинове дерево з точки зору біології деревом не є. Під цим терміном потрібно розуміти особливий спосіб вирощування ягідних кущів. Для цього підходять штамбові сорти. Їх пагони міцні, товсті, пружні й практично ідеально пряморослі, часто без шипів. Рослини дійсно нагадують дерева і дуже декоративні.

Штамбові сорти малини утворюють дуже мало порослі й не розповзаються по всій ділянці, як традиційні. Але кущ все ж доведеться формувати спеціальним чином, щоб він був схожий на дерево.

Переваги малинового дерева:

  • стовбур міцний, підв'язка в більшості випадків непотрібна;
  • гілки також міцні, утримують урожай і не падають під його вагою;
  • кожна гілка отримує максимальну кількість світла, а це безпосередньо впливає на врожай;
  • обсяг врожаю з 1 кв. м штамбової малини більше, ніж з кущової;
  • збирання врожаю можна проводити дуже легко;
  • не потребує спеціального догляду й обов'язкового укриття на зиму.

Отже, малинове дерево не тільки незвичайне й оригінальне, але і практично вигідна рослина.

Сорти малинового дерева

Таруса

Найперший вітчизняний штамбовий сорт малини, виведений в 1993 році професором В. В. Кичина. Стебла у неї сильні, щільні, висотою 1,5-2 м. На них немає шипів, що полегшує догляд. Колір пагонів світло-зелений з восковим нальотом. Листя широкі, серцеподібної форми, рельєфні, темно-зелені, створюють потужну крону. Ягоди Таруси великі, вагою 7-13 г, витягнутої форми, насичено-червоного кольору. М’якоть щільна, соковита, солодка, при достатній кількості сонця і вологи. Урожайність Таруси — до 4 кг з однієї рослини. Сорт невибагливий, стійкий до хвороб, морозостійкий, витримує до -30 C.

Крепиш

Сорт штамбової малини середнього терміну дозрівання (липень). Він давно користується популярністю у дачників і садівників. Стебла його товсті, міцні, без шипів, висотою до 1,5-1,7 м. Ягоди насиченого червоного кольору, ароматні, щільні, масою 8-12 г, конічної форми. Зрілі ягоди можуть довго перебувати на гілках і не обсипатися. Малина Крепиш стійка до багатьох хвороб і ураження шкідниками. Вона добре переносе морози, навіть без укриття на зиму.

Богатир

Рослина висока, міцна. Стебла висотою до 1,8 м, міцні, не згинаються від вітру. Родить малина Богатир на однорічних молодих пагонах. Плоди великі, масою до 7 г, злегка витягнутої форми з приємним ароматом. М’якоть їх щільна, солодка, дуже смачна. Урожайність з одного куща при правильній агротехніці складе 4-5 кг. Сорт має високу морозостійкість.

Атлант

Ремонтантне малинове дерево з великими ягодами й високою врожайністю, виведене селекціонером В. І. Козаковим. У нього сильні пагони висотою до 1,5 м. На нижніх частинах пагонів є м'які негострі шипи. Ягоди Атланта масою 6-9 г, витягнутої форми, насичено-червоного кольору, щільні, відмінного десертного смаку. Урожайність одного саджанця — до 4 кг. Сорт морозостійкий, стійкий до грибкових та бактеріальних захворювань.

Посадка і догляд за малиновим деревом

Висаджують малинове дерево ранньою весною, коли температура повітря стабілізувалася. Як і звичайна малина, воно дуже любить яскраве сонце. Ділянку для його посадки потрібно вибрати добре освітлену протягом всього дня. Вона не повинна знаходитися в низині й підтоплюватися водою, інакше коріння рослин будуть підгнивати. Ґрунтові води також не повинні пролягати вище, ніж на 1,5 м.

Підготовка ґрунту й посадка

Ґрунт на ділянці, де буде рости малинове дерево, повинен бути добре дренованим і родючим. В садовий ґрунт за 3 тижні до посадки додають золу і нітроамофоску. Потім змішують землю з торфом і перегноєм. Отриманим субстратом наповнюють посадкову яму для штамбової малини.

Відстань між рослинами в ряду при посадці має бути не менше 0,5 м, міжряддя - 2 м. Коріння добре розправляють в посадковій ямі. Потім, підтримуючи саджанець вертикально, засипають коріння землею і ретельно поливають місце посадки. Важливо стежити, щоб коренева шийка була заглиблена на 2-3 см.

Правила догляду

Правильний системний догляд за малиною дозволить отримувати щорічно хороші врожаї. У періоди цвітіння, формування зав'язі, дозрівання ягід малинове дерево потребує поливу. Щотижня слід рясно поливати посадки. У спекотне, посушливе літо поливи частішають. Щоб на ґрунті не утворювалася кірка, землю потрібно розпушувати після поливу. Для зменшення випаровування ґрунтової вологи можна мульчувати пристовбурні кола.

Всі сорти малинового дерева стійкі до морозів. Укриття їм не потрібно. Але в разі дуже сильних морозів можна додатково захистить посадки за допомогою агроволокна. Для цього пагони акуратно пригинають до землі й вкривають нетканим матеріалом.

Як правильно формувати крону штамбової малини

Щоб виростити малинове дерево, що рясно родить, необхідно спеціальним чином його формувати. Обрізку проводять у два етапи:

  1. Перше прищипування виконують в рік посадки, в травні-червні. Висота куща повинна вже досягти 80-100 см. Довжину втечі укорочують на 5-10 см. Це стимулює утворення нових розгалужень рослини в місцях зрізів. Так отримують до осені 3-5 бічних гілочок другого порядку, довжиною 35-50 см.
  2. Навесні наступного року гілочки другого порядку вкорочують приблизно на 12 см. Після цієї процедури утворюються 3-5 нових гілок на кожному з бічних пагонів. Так рослина стає "деревом" з 12-15 гілками, що рясно родять. Квітучі гілки утворюються і на центральному пагоні.

При такому способі обрізки сильно розтягуються терміни плодоношення. Важливо не допускати загущення малинового дерева. Восени з молодих пагонів залишають таку саму кількість, що і було і ще додатково 2-3 шт. Інші вирізують. Протягом літа також регулярно видаляють зайві молоді пагони, що відтягують на себе поживні речовини.

Товари зі статті
49грн
Немає в наявності
Упаковка
пакет з субстратом
Виробник
Висота саджанця, см
40-50 см
Колір ягоди
червоний
Вік саджанця
однорічний
Маса ягоди
8-12 г
Термін дозрівання
середній

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід