Моніліальний опік і як з ним боротися

Моніліоз: лікування та профілактика, заходи боротьби  - Vse RosteМоніліальний опік, відомий також як моніліоз або плодова гниль – грибкове захворювання рослин, що добре відоме садоводам. Попри те, що на різних культурах захворювання викликають різні збудники, «клінічна картина» виглядає однаково: навесні несподівано починають всихати квітки, потім листя і молоді здорові пагони, а під час плодоношення плоди уражених рослин гниють прямо на деревах, вкриваючись сіро-білими опуклими цяточками. Навесні ураження від моніліозу часто плутають з ушкодженням від приморозків.

За різними даними, моніліоз може знизити врожай на 20-30%, а якщо не вживати взагалі ніяких заходів по боротьбі з ним, то і до 70%.

Боротьба з моніліозом потребує від садівника наполегливості, системного підходу і терпіння, адже простим одноразовим обприскуванням тут не обійдешся. Більше того, боротьба з моніліозом може тривати не один рік. Але усі нижче наведені заходи необхідні, адже зрештою моніліоз може не лише знизити врожай, а й повністю погубити дерева. Захворювання становить небезпеку для зерняткових і кісточкових культур: груші, яблуні, вишні, персик, абрикос тощо. Найбільш вразливі перед моніліозом молоді деревця.

Розвитку моніліозу сприяє прохолодна весна з великою кількістю опадів під час цвітіння. Нинішні зміни клімату у бік більш теплих зим сприяють більш ранньому розповсюдженню захворювання. Тож такі погодні умови – вірний знак для садівника розпочинати захисні заходи проти моніліозу.

Як боротися з моніліозом

  • Ще до появи бруньок ранньою весною слід обробити дерева препаратами з міддю. Наприклад, мідним купоросом. Мідь – це не лише мікроелемент, потрібний рослині для розвитку, а й дезінфікуючий засіб, що допоможе позбутися багатьох патогенів.
  • У фазі зелений конус-білий/рожевий бутон слід обробити рослини препаратом Хорус®. Робочий розчин: 2-3,5 г на 10 л води. Обприскування слід проводити за температури вище +3 С і щонайменше за дві години до дощу.
  • До бакової суміші з Хорусом® варто додати інсектицид, адже шкідники, наприклад, казарка плодова або плодожерка, активно переносять спори моніліозу.
  • Після цвітіння, на 8-12 день, слід обрізати уражені гілки, видаляючи їх з 1-2 здоровими бруньками.
  • Захистити дерева від моніліозу та інших хвороб допоможе і препарат Ізабіон®. Це біодобриво, яке допомагає рослині боротися зі стресом, викликаним, наприклад, весняними приморозками, коли рослина вже почала активно вегетувати. Пригнічена стресом рослина має меншу стійкість до хвороб, тож навесні під час заморозків слід внести препарат шляхом позакореневого підживлення (обприскування) із розрахунку 60-120 мл Ізабіон® на 10 л води. Препарат не лише посилює стресостійкість рослини, а й забезпечує її потрібними амінокислотами, покращуючи зав’язування плодів.
  • Після цвітіння варто обробити рослини баковою сумішшю препаратів Хорус® і Скор®. Також можна додати до неї інсектицид проти поширених на вашій ділянці шкідників і Ізабіон®, щоб захистити зав’язь від опадання.
  • Крім хімічних важливу роль відіграють санітарні заходи захисту в саду. Передусім це стосується видалення з ділянки зараженого листя і плодів, оскільки вони є розсадниками інфекції. Уражені плоди слід за можливості якомога раніше знімати ще з гілок. За неможливості спалити, їх і листя слід утилізувати поза межами ділянки. Це також допоможе у боротьбі з іншими шкідниками і захворюваннями.
  • Важливо також проводити обрізку дерев, проріджуючи надто густі крони. Це не лише позбавить дерево зайвого інфекційного навантаження, а й спонукатиме його до більш активного плодоношення. Обрізку слід проводити або навесні до початку руху соку, або ж восени – на початку опадання листя.

Ці заходи краще повторити протягом кількох років, до повного викорінення захворювання. При закладанні ж нового саду слід віддавати перевагу сортам, стійким до моніліозу. Водночас, якщо обирати нестійкі сорти, слід уважно обирати посадковий матеріал, адже це один з основних шляхів поширення захворювання.

 

Товари зі статті
30грн
26грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Газонна трава, Яблуня, Вишня, Черешня, Плодово-ягідні, Виноград, Слива, Груша, Абрикос, Персик, Полуниця
Для захисту від
клястероспоріоз, моніліальний опік, парша, борошниста роса, плодова гниль, сіра гниль, біла і бура плямистості, кучерявість листків, мілдью, оїдіум, П
20грн
17грн
Виробник
Syngenta (Швейцарія)
Культури
Яблуня, Плодово-ягідні, Овочеві, Картопля, Груша, Морква, Персик, Томат
Для захисту від
парша, борошниста роса, альтернаріоз, Кучерявість листя, фітофтороз

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід