Насіння овочів, які можна садити восени

Весна традиційно вважається найбільш підхожим часом для посіву. Природа пробуджується, активується зростання кореневищ і насіння. Однак деякі рослини можна посадити й восени. Які овочеві культури придатні до осінньої посадки?

Яке насіння овочів можна садити восени

Культури, придатні для посадки під зиму, вибирають виходячи з їх підвищеної холодостійкості, здатності переносити суворі зими, різкі коливання температур.

Для посіву восени підходять овочі:

 1. Буряк. Особливість культури — довгий період вегетації. Буряк чудово підходить для посіву під зиму, оскільки рослини легко переносять морози. Посіяний восени буряк виростає вже до середини сезону, радуючи невеликими, соковитими коренеплодами.
 2. Редис. Проблема багатьох садівників — складність у визначенні термінів для весняного посіву насіння культури. Занадто ранній посів неможливий через надмірну вологість землі, а пізній — призводить до квітучості рослин. Посадивши редис восени можна не хвилюватися за урожай.
 3. Ріпа. Проблема ріпи, як і редиски — квітучість через тривалу довжину світлового дня. Завдяки підзимовому посіву ріпа встигає наростити коренеплід до настання несприятливого періоду.
 4. Часник. Озимі сорти культури висаджують за місяць до настання стійких морозів. Для посадки використовують покупні насіння, або власний матеріал, отриманий на залишених квіткових стрілках. Важливо правильно визначити терміни висадки, щоб насіння не проросло занадто рано, але встигло надійно вкоренитися.
 5. Морква. Найбільш придатний овоч для посіву під зиму. Насіння моркви містять високу частку ефірних з'єднань, які перешкоджають їх швидкому проростанню. За тривалий період спокою насіння промиваються природним шляхом. Опади змивають ефірні олії, сіянці моркви з'являються дружно і швидко.
 6. Капуста. Для отримання самої ранньої продукції можна висівати капусту у відкритий ґрунт під зиму. Культура відноситься до найбільш холодостійких, тому розсаді не страшні похолодання і поворотні заморозки. Рослини починають рости навіть при легкій позитивній температурі, не витягуються, встигають вирости до пробудження ряду шкідників. Сіяти можна будь-який вид: білокачанну, броколі, цвітну, пекінську.
 7. Цибуля. Осіння посадка овочу стає популярною серед садівників. Адже висаджувати можна не тільки цибулю на перо, а й ріпчасту — сівком і насінням. Для посіву краще вибирати цибулини дрібної фракції — вони більш стійкі до стрілкування. Посів чорнушки під зиму дозволяє отримувати стабільні врожаї розвинених цибулин вже до наступної осені.
 8. Картопля. Посадка бульб навесні — один з найбільш трудомістких заходів. Щоб істотно розвантажити весняний сезон, можна висадити картоплю з осені. Вибирати слід самі ранні сорти насіннєвої картоплі, які порадують урожаєм рівних, розсипчастих бульб вже на початку літа.

Всі перераховані овочеві культури можна висаджувати як навесні, так і восени, однак у посіві під зиму є ряд незаперечних переваг.

Переваги осінньої посадки насіння

Посів насіння овочів до настання зими має наступні переваги:

 • Рання поява сходів. У природних умовах, під впливом високої вологості від танення снігу насіння швидко проростають. Не потрібно чекати, коли навесні підсохнуть грядки: овочі рушать у зростання відразу після сходу снігу. Їх вегетація починається на 2-3 тижні раніше тих, що посіяні навесні. Якщо насіння виявилися низької якості й сходи поодинокі — завжди можна встигнути досіяти нові без втрати врожайності.
 • Подвійний урожай. Раннє отримання плодів дозволяє проводити повторний засів площ, що звільнилися влітку. На одній ділянці можна встигнути зібрати подвійний урожай.
 • "Природний відбір". Для підзимнього посіву не потрібно калібрувати або сортувати насіння, відбирати найбільш життєздатні. Слабкі зародки загинуть ще взимку, а сильні стануть більш витривалими, стійкими до несприятливих умов.
 • Економія часу навесні. Після встановлення тепла на ділянці в стислі терміни необхідно встигнути виконати цілий комплекс робіт: подбати про багаторічники, підготувати ґрунт для одноліток, захистити дерева й чагарники від хвороб і шкідників. Посів частини овочів восени дозволяє скоротити витрати часу на цей захід навесні.
 • Мінімальний догляд. Після підзимнього посіву насіння не потребують догляду: їм достатньо природної вологості й пухкості ґрунту, а бур'яни не заглушать їх. Деякі культури мають потребу в мульчуванні: так насіння не пересохне і не замерзне, а ґрунт не ущільниться.

Такі переваги є суттєвими, тому підзимній посів з кожним роком набирає все більшої популярності серед садівників.

Правила осінньої посадки насіння

При підзимнім посіві важливо дотримуватися правил. Вони забезпечать високу схожість матеріалу, швидкий ріст рослин і високу врожайність.

Враховують:

 1. Підготовку грядки. Ґрунт заздалегідь готують: рихлять, постачають добривами. Краще облаштувати високі грядки на добре освітленому місці. Так земля буде швидше прогріватися, а зайва волога не зашкодить сходам.
 2. Терміни висіву. Насіння сіють після встановлення морозів, в підмерзлу землю. Враховують прогноз погоди на найближчі тижні. Якщо очікуються тривалі відлиги, то посів відкладають. Ранній висів викличе набухання і проростання насіння, призведе до загибелі сходів з першими холодами.
 3. Щільність посівів. Норму висіву для підзимніх посівів збільшують на 30%, оскільки не всі насіння виявляються життєздатні до весни. Глибину закладення збільшують, щоб запобігти промерзання матеріалу.
 4. Підготовку насіння. Посівний матеріал для осінньої висадки попередньо не замочуйте, щоб не розбудити зародок.
 5. Мульчування. Шар мульчі повинен становити не менше 15 см. Використовують листовий опад, солому, скошені бур'яни, агротекстиль. Укриття знімають після сходу снігу, щоб насіння могло вільно проростати.

Осіння посадка насіння овочів має ряд переваг перед весняної. Правильний посів матеріалу забезпечить легке і дружне проростання, міцний імунітет сіянців. Якщо підзимній посів викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть з вибором овочевої культури й сорту, розкажуть про тонкощі агротехніки.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід