Оформлення клумби
Кожен садівник прагне максимально ефективно використовувати дачну ділянку. На невеликій площі потрібно розмістити сад, город, поставити теплицю. Але на будь-якій ділянці повинен бути куточок для душі, прикрашений квітами. Як правильно оформити клумбу?
З чого почати оформлення клумби
Оформлення квітника або клумби - довгий, багатоступінчастий процес. Від правильності проведення кожного етапу безпосередньо залежатиме зовнішній вигляд квіткової грядки.
Порядок підготовки до розбивки квітника:
- Першим етапом підготовчих робіт стає підготовка грунту для майбутніх посадок. Її розпушують або перекопують, вносять достатню кількість добрив. Без належного живлення цвітіння рослин не буде повним і пишним. Знищують всі бур'яни, випалюючи їх з коренем.
- Перед початком розбивки квітника слід оцінити його розташування. Тінисте це місце або сонячне, вологе або сухе - все це згодом вплине на підбір рослин для клумби.
- Точно визначають розміри засаджуваної ділянки. Чим більше майбутній квітник - тим більший простір для фантазії можна проявити в процесі робіт.
- Малюють схему майбутнього квітника. Вона повинна представляти клумбу в мініатюрі. На отриманому малюнку методом підбору, проб і помилок визначають склад рослинності в квітнику.
Важливо враховувати не первинні розміри квіткової розсади, а перспективні, які рослина досягне на піку своєї декоративності. В іншому випадку квіти швидко розростаються, почнуть заважати один одному, конкурувати за світло і живлення.
Якщо планується посадка багаторічних на клумбу, то в перші роки можна заповнити відстань між культурами однорічними рослинами. Згодом багаторічні розростаються і заповнюють вільний простір.
Як оформити клумбу
При оформленні клумби визначають її стилістику, призначення. Слідування принципам облаштування квітника можна уникнути поширених помилок і, як наслідок, дисгармонії в посадках.
Поради з облаштування клумби:
- Якщо під квіти залишена велика площа, то краще цікаво обіграти її, розділивши на кілька маленьких квітників. Це полегшить догляд і дасть можливість оформити невеликі ділянки в різних варіантах.
- Слід дотримуватися рядності. На перший план висаджують низькорослі рослини, на задній план - більш високі. Однак якщо клумба розташована на газоні або на іншій відкритій ділянці, рослини обмежують по висоті так, щоб можна було оцінити красу всього квітника.
- При розбивці клумби на газоні не слід старатися з огорожами. Максимально природно квіткові культури виглядають на тлі смарагдово-зеленої трави. Для поділу трави і посадок можна використовувати пластикову стрічку. Її вкопують по периметру клумби.
- Близьке розташування рослин на клумбі набагато гірше, ніж далеке. Згодом квіти почнуть конкурувати один з одним. Їх зростання зупиниться, пагони стануть витягуватися, а цвітіння не буде таким пишним. Крім того, в загущених посадках ризик розвитку захворювань набагато вище.
Клумба буде максимально декоративно не тільки завдяки правильному підбору рослин, але і грамотному догляду за ними.
Чим оформити клумбу
Розбиваючи клумбу, можна по-різному компонувати рослини один з одним або використовувати посадки з однієї рослини. Одна клумба може містити в собі дерева, кущі, цибулинні, однорічні та багаторічні культури.
Підібрати рослини слід по:
- Умовами догляду. Найлегше доглядати за клумбами, коли рослини потребують однакового догляду та умов зростання. Не слід висаджувати по сусідству вологолюбні і сухостійкі. При такому розташуванні одні будуть страждати від нестачі вологи, інші - від її надлишку. Те ж саме стосується переваг по освітленості і кислотності грунту.
- Кольором. За кольоровою гамою клумба повинна бути витримана в певному тоні (монохром), на контрасті (два контрастні кольори) або бути строкатою (три і більше відтінку).
- Розміром (висоті). Найбільш поширений підбір різних за висотою рослин, які утворюють суцільний килим або ступінчасту композицію. На передньому плані висаджують самі низькорослі культури, на далекому - найвищі на зріст, а в середині розташовують проміжні квіти середньої висоти. Бажано підбирати культури для клумби так, щоб висота самого рослої рослини не перевищувала 1,5 м.
- Часу цвітіння. Культури підбирають так, щоб їх цвітіння було максимально розтягнуто. Це забезпечить декоративність квітника протягом усього сезону. Можна поєднувати підбір рослин за кольором і часу цвітіння. Наприклад, на початку літа зацвітуть рослини з білими квітами, в середині - з червоними, а восени - з блакитними.
- Формі. В якості основи квіткової композиції підбирають рослини, добре тримають форму. Вони не розпадаються протягом сезону, підтримують декоративність посадок.
- Постійної декоративності. Рослини в квітнику розташовують так, щоб декоративні весь сезон культури «прикривали» ті, що без квітів абсолютно не виглядають.
Дуже привабливо виглядають моноклумби, складені з рослин одного виду і сорту. Єдиний їхній серйозний недолік - обмеженість за часом цвітіння. Вони цвітуть тільки всі разом, а в решту часу клумба прикрашена лише їх зеленню.
При оформленні квітника слід приділити увагу декоративним елементам. Вони перетворять будь-яку клумбу, надаючи вишуканості і стильності будь-яким посадкам.
Як декор на клумбі можна використовувати:
- декоративні фігури тварин, птахів, міфічних або казкових персонажів;
- декоративні споруди - колодязі, млини, невеликі містки;
- камені - невеликими можна прикрасити клумбу по периметру або викласти з них малюнок, великі можна використовувати в якості акценту в посадках;
- мульчу - красива засипка перетворить будь-яку клумбу, використовувати можна різнокольорову тріску або кору, мармурову крихту, дрібну гальку;
- деревні залишки - спиляти, колоди і дошки можуть вдало підкреслити природну красу рослин;
- вазони, горщики - добре впишуться в задумку, особливо якщо виконані з натуральних матеріалів.
При правильному підході клумбу можна організувати навіть в старій чавунній ванні, в парасольці, комоді або ліжку, тачці, чоботях і калошах.
Оформлення клумби на ділянці - не таке просте заняття, як здається на перший погляд. Гармонійно облаштований квітник буде радувати око до самих заморозків, прикрашаючи ділянку яскравими фарбами.