Осіннє удобрення: чому важливо удобрювати?

Навіть при ідеальному освітленні, поливі рослини з часом зупиняються в розвитку, оскільки відчувають дефіцит поживних елементів. Однак вносити добрива важливо своєчасно, з урахуванням особливостей розвитку культур в певний період. Для чого удобрювати ґрунт? Які осінні та весняні добрива використовувати?

Чому важливо удобрювати землю

Деякі садівники вважають, що внесення добрив не обов'язковий захід. Адже в природних умовах рослини прекрасно ростуть без підгодівлі.

У природі родючий шар поповнюється необхідними з'єднаннями коштом частин рослин, що відмирають. Завдяки роботі дощових черв'яків і ґрунтових мікроорганізмів вони розпадаються на доступну органіку. Ці елементи знову поглинаються рослинами для росту.

На дачній ділянці головною помилкою садівників стає повне «очищення» землі від бур'янів і органічного сміття. Природне надходження речовин припиняється. Деякий час рослини продовжують рости користуючись елементами, що містяться в ґрунті, тим самим збіднюючи його. Змінюється структура ґрунту: він стає схожим на пил, швидко покривається кіркою після опадів, стає світлішим.

Недолік харчування позначається:

 1. На листових пластинах. Листя змінюють колір, набувають невластиві плями або малюнки, деформуються.
 2. На цвітінні. Воно стає менш рясним, нетривалим.
 3. На плодоносінні. Період дозрівання врожаю затягується, а одержувані плоди не набирають максимального розміру. Крім того, страждає їх смак: вони можуть бути менш цукристими, неароматними.
 4. На загальному розвитку культури. Рослина повільно зростає, прирости поточного року стають коротшими. Збільшується схильність до захворювань і шкідників.

Щоб підтримувати садові культури в здоровому стані, слід щорічно вносити підживлення, не рідше двох разів — навесні й восени.

Осінні добрива

Багато садівники даремно нехтують внесенням добрив восени, вважаючи, що в період спокою вони не принесуть користі. Однак саме в цей період рослини найбільш уразливі, адже після тривалого плодоношення їм має бути довга зимівля.

Осінні склади повинні містити мінімум азоту, щоб не викликати повторного зростання культур перед заморозками.

Підживлення восени необхідні:

 1. Для підвищення зимостійкості культур. При нестачі калію та фосфору знижуються показники зимостійкості рослин.
 2. Рослини прокидаються з першими позитивними температурами, коли сніг ще не зійшов. Вони поглинають внесені з осені добрива. Саме шляхом цих поживних речовин відбувається активне пробудження рослин, їх вегетація.

Підживлення вносять з середини серпня, після закінчення плодоношення культур. Їх додають при осінній обробці ґрунту до самих заморозків в жовтні. Якщо перші підгодівлі рослини поглинають для підготовки до періоду спокою, то останні вже не використовують в повному обсязі. Завдяки цьому створюється «запас» на весну.

Як осінні добрива бажано використовувати мінеральні склади:

Добрива застосовують строго по інструкції, оскільки перевищення дозувань може нашкодити рослинам.

На порожніх ділянках висаджують сидеральні культури, які не тільки оздоровлюють ґрунт, а і є «зеленим добривом». Їх можна закласти в ґрунт при досягненні висоти в 10 см, або залишити в якості «подушки» для ґрунту до весни.

Позитивно позначається на родючості ґрунту внесення органіки під перекопування:

 • золи;
 • торфу;
 • гною;
 • посліду;
 • компосту;
 • рослинного сміття — дрібно нарізане бадилля, скошена трава, дрібні гілки, листя.

Органічна складова покращує не тільки родючість ґрунту, але й її структуру. Глинисті ґрунти стають більш пухкими, повітропроникними, а піщані краще затримують вологу та елементи.

Весняні добрива

Ослаблені за тривалий період спокою, навесні рослини як ніколи потребують підгодівлі. Активна вегетація, швидке нарощування зеленої маси та бутонів вимагає від садових культур значних витрат харчування. Дефіцит мікро- і макроелементів садівник може помітити не відразу. Однак вже влітку це стане очевидним.

Ознаки нестачі весняних підгодівель у рослин:

 • недостатній приріст пагонів;
 • слабке цвітіння;
 • скидання зав'язей;
 • зменшення розміру плодів.

Щоб не залишитися без врожаю, обов'язково підгодовують рослини навесні, навіть якщо восени вже були внесені добрива.

Для підгодівлі підходять збалансовані склади:

Дозування здійснюють строго по інструкції, оскільки надмірне внесення небезпечно для майбутніх посадок. Краще «не догодовування» рослини навесні, ніж завдати шкоди їхньому здоров'ю надлишком добрив.

Вносять органіку:

 • золу;
 • компост;
 • пташиний послід (Курник);
 • торф;
 • перегній.

Заборонено удобрювати рослини свіжим гноєм, тому що він малоефективний, містить безліч насіння бур'янів і може «випалити» культурні посадки.

Оптимальні терміни для внесення добрив навесні:

 1. Відразу після танення снігу. У цей період вносять тільки мінеральні склади. Метод підгодівлі сніжному покриву, що сходить, не є ефективним. Разом з талою водою вимиваються і внесені елементи. Тому краще дочекатися його повного танення та приступати до підживлення.
 2. При підготовці ґрунту. Найбільш ефективний спосіб, оскільки всі речовини знаходяться в родючому шарі, встигають наситити ґрунт до посадки рослин. Рекомендується вносити й мінеральні, й органічні сполуки.
 3. При посадці культур. У лунку бажано вносити органічні сполуки. Поступово розкладаючись, вони будуть насичувати рослина. Мінеральні підживлення при перевищенні дозування можуть нашкодити розсаді.

Своєчасне, повноцінне внесення необхідних садовим культурам поживних елементів дозволить підтримувати їхнє здоров'я та плодоношення на високому рівні. Якщо порядок або вибір обсягу внесення підгодівлі викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про види добрив, їх переваги, особливості використання для тих чи інших рослин.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід