Осінні роботи з ґрунтом, вапнування ґрунту

Після збирання останнього врожаю слід відразу ж приступати до доведення до ладу ґрунту на звільненій ділянці. Осінні заходи дуже важливі. Вони дозволяють підвищити родючість ґрунту, позбутися шкідників, збудників захворювань, бур'янів. Отже, які роботи з ґрунтом проводяться на городі перед зимою?

Обробка ґрунту для профілактики від шкідників, хвороб

Для цієї операції необхідно очистити земельну площу від всіх рослинних залишків. Це сухе бадилля культурних рослин, бур'яни, опалі плоди та інше сміття. У рослинних рештках, що пріють і гниють, зберігаються патогенні мікроорганізми, які безнапасно перезимують і завдадуть великої шкоди в наступному сезоні.

Використовувати відходи для компосту і за мульчу можна тільки в тому випадку, коли вони не уражені хворобами. Інакше їх доведеться знищити.

Розпушування ґрунту

Цей засіб необхідно провести для того, щоб пробудити насіння бур'янів, які потрапили в ґрунт. Вони зійдуть і знищаться потім при перекопуванні. Тим самим в рази зменшується кількість бур'янів навесні. Для цього після збирання всіх залишків рослин ґрунт на ділянці рихлять на глибину 3-4 см, розбиваючи тим самим кірку. Можна скористатися різними садовими інструментами, механічними та електричними.

Перекопування ґрунту

Потрібна чи ні осіння перекопування ґрунту?

Ведеться багато суперечок про те, чи необхідне перекопування ґрунту восени. Послідовники органічного землеробства відмовляються від цієї процедури. Але прихильники традиційної обробки ґрунту вважають, що вона необхідна.

Переваги перекопування ґрунту:

 • Покращення структури ґрунту, особливо глинистого. Поліпшується його аерація, утворюються пори, в які легко проникає повітря. Це важливо для нормальної життєдіяльності рослин.
 • Зручно під час цієї процедури вносити необхідні добрива, мінеральні й органічні.
 • При перекопуванні руйнуються житла шкідників, личинки виявляються ближче до поверхні й потім вимерзають взимку. Таким чином ґрунт знезаражується.
 • Істотно зменшується кількість бур'янів. Сходи їх гинуть при перекопуванні, а насіння виявляються глибоко і не сходять навесні.
 • Снігозатримання. На скопаній ділянці поверхня горбиста, а значить снігу на ній накопичується більше. Він тане і проникає глибоко через пори, що утворилися. При цьому ґрунт не ущільнюється.

Для важких ґрунтів перекопування дуже корисне. А якщо на вашій ділянці переважають пухкі, легкі, піщані ґрунти, то можна застосовувати тільки легке розпушування.

Технологія перекопування

Перекопують ґрунт безвідвальним або відвальним способом. У першому випадку викопаний ком не перевертають і при цьому не розбивають. Так верхній і нижній шари ґрунту не перемішуються. А в другому ком перевертають і верхній шар виявляється внизу. Який би спосіб ви не використали, неодмінно розбивайте земельні грудки. Вони будуть зволожуватися поступово, а навесні залишиться тільки розрівняти ділянку граблями.

Внесення добрив органічних і мінеральних

Ті й інші види добрив повинні щорічно вноситися на ділянку, але згідно з рекомендаціями й нормами. Тільки так можна добитися найкращого ефекту.

Внесення органіки

Свіжий гній можна вносити при осінньому перекопуванні ґрунту на грядки, призначені під посадку таких культур, як гарбузові, зелень, капуста. За зиму він насичується вологою, перепріває і розчиняється в ґрунті. Розкладена органіка — компост, перегній — також вносяться восени. Можна це робити не під час перекопування, а просто розкладаючи зверху ґрунту. У цьому випадку вони зіграють роль мульчі, утеплювача.

Які розпушуючи компоненти можна використовувати:

 • листя — найкраще підходять клен, липа, каштан;
 • солому — зручніше, якщо вона буде різана, а не цілісна;
 • торф — відмінно розпушує, аерує ґрунт, містить мало поживних речовин, може давати слабку або сильну реакцію;
 • тирса — вноситься перепрілими, з додаванням азотних добрив;
 • хвоя сосни — розпушує й аерує ґрунт, має кислу реакцію.

Золу вносити при перекопуванні восени не варто. До її складу входять речовини, розчинні у воді, які легко вимиваються з ґрунту при таненні снігу.

На важких ґрунтах, щоб зробити їх пухкими, водопроникними, використовують золу, пісок, компост, перегній з листя. На піщаних, щоб затримувати вологу і харчування — компост, перегній з листя, перепрілу тирсу.

Внесення мінеральних добрив

До складу осінніх мінеральних добрив повинні входити фосфор, калій, кальцій та інші мікроелементи. А ось азот вноситься навесні, оскільки він стимулює ріст пагонів і листя.

Рекомендуємо з нашого асортименту:

 • Флоровіт — осіннє універсальне добриво. Компоненти його полегшують адаптацію рослин до зимового періоду, збільшується стійкість їх до вимерзання, хвороб, вони швидко йдуть в активне зростання навесні, мають велику життєву силу.
 • Суперфосфат — це мінеральне фосфорне добриво, яке містить також масу корисних для рослин мікроелементів. Використання суперфосфату дозволяє підвищити стійкість рослин до захворювань, прискорити їх розвиток, збільшити врожайність.
 • Екоплант — екологічно чисте, безхлорне, комплексне мінеральне добриво, яке має рослинне походження. Основний компонент — калій (28-34%) в особливій легкодоступною формі. Екоплант також містить фосфор (4-7%) та інші найважливіші мікроелементи. Склад використовують восени на важких і середніх ґрунтах, як безазотне добриво пролонгованої дії. На легких ґрунтах його вносять по мерзло-талому ґрунту.

Вапнування проводять з метою усунути надмірну кислотність ґрунту. Це важливий агротехнічний засіб для підвищення родючості. Вапнування також дозволяє повністю задовольнити потребу рослин в кальції. Щоб визначити, чи потрібно це на вашій ділянці, необхідно виміряти рівень pH ґрунту. Для вапнування використовують крейду, вапняну муку, гашене та негашене вапно, доломітове борошно. Доза визначається в залежності від ступеня кислотності ґрунту, наявності в ній гумусу. Чим ґрунт кисліше, тим більше вапна або іншого складу слід вносити.

Не нехтуйте осінніми заходами на вашій ділянці, не переносьте їх на весну. З їх допомогою можна істотно поліпшити хімічні й фізичні характеристики ґрунту. У новому сезоні ґрунт підвищить свою родючість і відплатить багатим урожаєм.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід