Осіння побілка дерев

Восени садівникам необхідно виконати ряд обов'язкових заходів: удобрити ґрунт, зібрати органічне сміття. Крім того, важливо подбати про захист стовбурів дерев за допомогою побілки. Як, чим і коли правильно білити дерева?

Навіщо потрібна побілка дерев восени

Кора — захисна оболонка деревних культур. Вона запобігає травмуванню й руйнуванню деревини від несприятливих зовнішніх чинників — тварин, погоди, комах.

Всі вони руйнівно впливають на кору, вона тріскається, грубіє, відшаровується. І сама ж стає сприятливим «ґрунтом» для заселення спорами грибків і шкідниками.

Побілка дерев потрібна для захисту кори від:

 • комах — в корі зимують багато шкідників, навесні з новою силою атакуючи дерево;
 • гризунів — зайці й миші не зможуть дістатися до кори через шари глини та вапна;
 • грибків — протигрибкові компоненти в складі згубні для шкідливих мікроорганізмів;
 • різких перепадів температур — глиняна «сорочка» на стовбурі врівноважує коливання, захищаючи вдень від сонячного нагріву, а вночі — від морозів;
 • сильного холодного вітру — сухі й морозні повітряні потоки сильно травмують кору;
 • зайвої сонячної активності — особливо небезпечна вона навесні, коли сонячні промені відбиваються від снігу.

Найбільш схильне шкідливим впливам дерево з настанням осінніх холодів і до сходу снігу навесні, тому захищати його слід з осені.

Терміни осінньої побілки

Багато садівників помилково вважають, що одноразове весняне білення дерев здатне принести користь. Однак мінімальна кількість нанесення складів за сезон — два, при цьому осіння побілка є основноюЩоб вона максимально виконувала свої захисні функції, необхідно вчасно наносити склад. Восени його наносять перед самими морозами, обов'язково в суху погоду, орієнтовно в жовтні-листопаді. Конкретні терміни варіюються в залежності від регіону і кліматичних умов.

Не можна наносити склад занадто рано, оскільки рясні осінні опади можуть звести нанівець всі старання садівників. Побілка змиється, не виконавши своїх функцій. Побілку наносять лише при позитивних температурах, не нижче +3 градусів. При негативних температурах склад замерзне, але не висохне, а пізніше — осиплеться.

Чим білити

Для вибілювання дерев використовують спеціальні склади. Слід враховувати, що вододисперсійні та водоемульсійні фарби мають низьку ефективність при нанесенні восени.

Правильна побілка повинна містити:

 • Гашене вапно. Вона надає складу білий колір, що забезпечує відбивання сонячних променів.
 • Глину. Вона є основою складу, необхідна для прилипання його до кори, підвищенню щільності.
 • Фунгіциди. Компонент, що знезаражує, забезпечує захист кори від грибків і інших патогенних мікроорганізмів.

Для осінньої побілки підходять засоби:

 1. Білосніжка. Універсальна побілка, яка містить глину і гашене вапно. Захищає від сонця, гризунів, перепадів температур.
 2. Білосніжка з мідним купоросом. Мідна складова суміші запобігає розвитку грибкових захворювань, підвищує імунітет дерев.
 3. Білосніжка з залізним купоросом. До складу для вибілювання входить протигрибковий компонент — сульфат заліза. Він сприяє загоєнню ран на корі, захищає від хвороб.
 4. ЗайціСтоп. Засіб на основі глини й вапна для осіннього нанесення, запобігає пошкодженню кори гризунами та зайцями.

Всі склади розводять водою до потрібної консистенції та наносять на підготовлені стовбури.

Для нанесення використовують:

 • малярні кисті потрібної ширини;
 • макловиці;
 • мочала.

Порядок нанесення побілки

Побілка — відповідальний захід, всі етапи якого вкрай важливі для досягнення результату:

 1. Підготовчі роботи. Перед нанесенням складу кору обов'язково зачищають. Забирають бруд, землю, мохи та лишайники, кору, що відшаровується, за допомогою металевої щітки, садового ножа, дерев'яної лопатки, шпателя. Чищенню підлягають тільки дорослі дерева, молоді екземпляри з гладкою корою досить протерти ганчіркою.
 2. Готують склад. Засіб розводять водою до необхідної консистенції, діючи згідно з відповідною інструкцією. Можна додати до складу інсектицид, щоб позбутися від комах, які живуть під корою.
 3. Наносять захисний склад на кору. Білити слід ствол від рівня ґрунту і до основи скелетних гілок. При необхідності можна побілити і їх, приділяючи особливу увагу південній (сонячній) стороні. Побілку наносять на висоту до 1,2-1,5 м.

Плюси та мінуси побілки дерев восени

Осіння побілка дерев не дарма вважається основною. Саме вона найдовше й ефективніше захищає плодові та декоративні культури.

Переваги осінньої побілки:

 • Різке зниження чисельності шкідників. Побілку наносять з настанням холодів, коли шкідники вже сховалися на зимівлю. При зачистці кори й обробці всі личинки та дорослі особини загинуть.
 • Профілактика грибкових захворювань. Спори грибків добре зимують в складках і тріщинах кори. Біління дерев восени позбавляє від зараження саду навесні.
 • Захист від весняного яскравого сонця. Сонячна активність підвищується вже в лютому-березні, коли на ділянках ще лежить достатня кількість снігу. Сонце нагріває деревину, викликаючи локальний сокорух при сплячій кореневій системі, залишає глибокі рани-опіки. Біління в настільки ранній термін неможливо, а нанесення в травні вже не ефективно.
 • Своєчасний захист від гризунів. При недоліку харчування взимку миші й зайці люблять поласувати корою плодових дерев. А шар глиняно-вапняної суміші рятує кору від пошкодження.
 • Усунення морозобоїн на деревах. Сильні морози викликають розтріскування деревини. Глина створює додатковий захисний шар, знижуючи згубну дію холоду.

Недоліки вибілювання стовбурів восени:

 • Короткий період для нанесення складу. Зробити це потрібно до настання холодів, але після закінчення дощів.
 • Ослаблення дерева через неправильне використання складу.

Побілка дерев потрібна не для прикраси саду, а для захисту дерева від несприятливих умов. Якщо у вас виникли питання про порядок здійснення робіт, зверніться до менеджерів нашого інтернет-магазину. Вони допоможуть з вибором кошти для вибілювання, розкажуть про секрети правильного нанесення складу.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід