Осіння посадка хурми, підготовка до зимівлі

Яскраві помаранчеві плоди, що прикрашають сад глибокої осені належать хурмі. Це теплолюбна рослина з успіхом вирощується на дачних ділянках. Які особливості догляду та осінньої посадки важливо знати?

Особливості вирощування хурми

Перед тим, як висадити хурму на дачі, слід ознайомитися з особливостями її вирощування.

Полив

Хурма погано росте на сухих, важких ґрунтах. При нестачі вологи її зростання зупиняється, плоди помітно дрібніють. Однак і надлишок вологи шкідливий: він викликає розвиток грибкових захворювань. Тому полив проводять тільки в разі потреби, спираючись на погодні умови регіону. Зрошувати необхідно всю кореневу систему дерева. Для цього поливають не тільки пристовбурову зону, а всю площу під кроною хурми.

Для поливу дорослого дерева знадобиться не менше 80-120 л води. Кращий час для поливальних робіт — ранкові або вечірні години.

Підгодовують дерево не менше 3-4 разів за сезон:

  • навесні, з пробудженням бруньок;
  • перед цвітінням і під час утворення зав'язей;
  • в кінці літа для визрівання пагонів, підвищення зимостійкості.

Обрізка

Формування саджанця хурми починають вже з першої весни після висадки. Підрізають верхівку рослини на висоті 80 см, залишають не більше 6-7 скелетних гілок, які повинні відходити від стовбура під прямим кутом. Пагони, що ростуть під гострим кутом, рекомендується видаляти: вони обломляться під вагою плодів.

Щорічно проводять санітарну чистку дерева. Зрізають всі пошкоджені, сухі гілки, а також ті, що мають ознаки захворювань. Видаляють загущуючи пагони, що заважають провітрюванню крони і її висвітленню.

Захист від шкідників і хвороб

Кілька разів за сезон проводять профілактичні обробки фунгіцидами та інсектицидами для захисту культури від захворювань і шкідників. Такі заходи дозволяють підтримувати дерево здоровим, не дозволяючи хворобам і шкідникам розмножуватися і поширюватися по ділянці. Обробки проводять за схемою, чергуючи препарати, щоб не викликати стійкості популяції до препарату.

Осіння посадка хурми, правила посадки

Придбати та висадити хурму в саду можна двічі на рік: ранньою весною або восени. Весняна посадка складніша для культури, оскільки недолік вологи та висока температура повітря погіршують приживлюваність рослини.

Посадка восени має низку переваг:

  1. Швидка приживлюваність рослин. Хурма менше хворіє, не відстає в рості. Навесні вона рушить в зростання, минаючи стресовий стан.
  2. Відсутність необхідності в додатковому догляді. Поливи після посадки не потрібні, як і захист від сонця.

Посадка хурми восени більш природна, оскільки в цей період дерево пускає все сили тільки на укорінення, а не нарощування вегетативної маси, як навесні.

Оптимальні терміни для висадки — після скидання деревом листя, але мінімум за 3-5 тижнів до настання холодів. За місяць, що залишився до морозів хурма встигне надійно вкоренитися, запастися поживними речовинами на період спокою. Залежно від регіону вирощування термін висадки варіюється з другої половини вересня до листопада.

Порядок посадки:

  1. Вибирають місце для висадки саджанця. Враховують перспективу зростання хурми, тому відступ від інших великих дерев і будівель повинен становити не менше 4-5 метрів. Бажано висаджувати дерево так, щоб воно було захищене спорудою або будовою з північного боку. Місце не повинно бути сирим, тому що саджанець загине. Його коріння згниють через нестачу повітря. Недостатнє освітлення позначиться на врожайності дорослого дерева і на смакових якостях плодів.
  2. Заздалегідь облаштовують посадкову яму. Викопують її з запасом, на дно кладуть дренаж — биту цеглу, гальку, керамзит, додають шар піску. Далі гіркою укладають родючий шар. За 3-4 тижні до посадки яма вистоюється, ґрунт осідає та ущільнюється, в ньому зникають порожнечі.
  3. Висаджувати деревце краще в похмурий, прохолодний день. Якщо встановилася сонячна погода, то саджанець рекомендується вкрити від сонця.
  4. Хурму встановлюють на горбик, що утворився, розправляють коріння, не травмуючи їх. Яму поступово заповнюють ґрунтом. Одночасно регулюють висоту посадки саджанця так, щоб коренева шийка була на рівні землі. Посаджене деревце не повинно бути заглиблене щодо загального рівня ґрунту на ділянці, щоб вода навесні не накопичувалася навколо стовбура. Краще, якщо хурма буде висаджена на невелике піднесення.
  5. Саджанець рясно поливають тільки при висадці. Далі повинно вистачати природних опадів. Однак якщо затягнулася суха, сонячна осінь — слід поливати рослину не рідше 1-2 разів на тиждень.

Обов'язково вкривають пристовбурні кола мульчею, щоб запобігти промерзання корінців, що наростають. Таке укриття дозволить продовжити термін вкорінення, вбереже саджанець від раптових заморозків.

Підготовка хурми до зимівлі

Щоб період спокою пройшов для хурми легко, потрібно правильно підготувати дерево до зимівлі. Для прискорення визрівання пагонів вносять калійно-фосфорний склад. Таке добриво збільшить морозостійкість рослини, не викличе непотрібного повторного зростання восени.

З першими морозами обов'язково проводять прибирання під деревом. Для цього згрібають і знищують опале листя і мульчу, що залишилася з літа. Саме вони стають місцем зимівлі для комах-шкідників, бактерій, спор грибків.

Після встановлення легких негативних температур пристовбурні кола захищають новою мульчею, що складається з торфу, перегною, кори або опіла. Така «подушка» захистить кореневу систему хурми від промерзання. Шар мульчі повинен бути від 10-15 см.

Для молодих дерев обов'язково облаштовують захист крони. Для цього гілки акуратно стягують разом, накривають мішковиною або загортають агротканиною. Потрібно приділити особливу увагу стовбуру: його обмотують в кілька шарів, додаючи лапник. Важливо, щоб матеріали для укриття були такими, що дихають повітропроникними, в іншому випадку деревина вимокне і загниє. Після випадання снігу навколо стовбура споруджують замет. Він відмінно вбереже дерево від сильних холодів і різких перепадів температур.

Посаджена восени хурма легше приживається, а з настанням весняного тепла рушає в зростання, не піддається стресовим факторам. Якщо вирощування культури викликає у вас труднощі, зверніться до менеджерів інтернет-магазину. Вони детально розкажуть про секрети посадки, підготовки до зими, допоможуть з вибором сорту хурми.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід