Осіння стрижка декоративних рослин

порадиУ список обов'язкових осінніх робіт на дачі входить підготовка рослин до зими, пересадка багаторічників, посадка цибулин і саджанців. Не уникнути садівникам і стрижки декоративних культур. Як і коли обрізають красиві кущі?

Коли проводять осінню стрижку декоративних рослин

Осінню стрижку декоративних рослин важливо провести своєчасно, щоб не послабити рослини до приходу зими. Неправильно вибраний час для обрізки може стати причиною підмерзання культур і їх загибелі.

Оптимальний час для робіт можна розпізнати за такими «сигналами»:

 • закінчення сокоруху;
 • опадання листя.

Після обрізки рослинам знадобиться кілька днів для того, щоб зрізи підсохли і зажили. Процедуру обов'язково проводять до перших заморозків - у вересні-жовтнісухі квіти

Для обрізки вибирають сухий, сонячний день. Волога погода і відсутність сонця збільшують час загоєння ран на рослині. У цей період на зрізи можуть потрапити грибки, бактерії, віруси, які можуть стати причиною наступної загибелі декоративних культур.

Які декоративні рослини стрижуть восени

Осіння стрижка потрібна не всім культурам, це обумовлено особливістю їх цвітіння. Деякі рослини утворюють бутони і квіти для весняного цвітіння саме на «торішніх» стеблах. Сильна обрізка таких культур призведе до зниження їх декоративності, зменшення рясності цвітіння.

Кущі, що не потребують осінньої обрізки:

Для перерахованих культур восени допустима лише санітарна обрізка. Видаляють криві, сухі і зламані гілки, а також ті що мають явні ознаки хвороб.

Дозволена в кінці сезону омолоджуюча обрізка культур, що цвітуть весною. У цьому випадку рослина рясно наростить молоді, заміщуючі пагони, з приходом весни. 

Осіння стрижка потрібна декоративним чагарника:обрізаний кущ

Стригти їх потрібно правильно, щоб не допустити серйозних помилок. Вони можуть стати причиною відмови рослин від цвітіння, втрати декоративності.

Як стрижуть декоративні рослини

Спосіб і інтенсивність стрижки декоративних рослин безпосередньо пов'язані з інтенсивністю їх росту і розвитку, періоду цвітіння. Без урахування особливостей, властивих кожній культурі, не вдасться виростити гарні, доглянуті кущі.

Декоративні рослини піддають двом типам обрізки восени:

 1. Проріджування - спосіб, при якому старі або загущаючі гілки видаляють повністю.
 2. Укорочення - стрижка, що дозволяє надати кущу необхідну форму, обмежити його зростання і підвищити інтенсивність цвітіння.

Стрижку проводять гострим, добре заточеним інструментом, щоб мінімально травмувати пагони. Леза обов'язково дезінфікують, щоб не допустити поширення вірусних, грибкових або бактеріальних захворювань.кущ барбарису

Садівникам для осінньої обрізки знадобляться:

 • ножівка або пила - для видалення найбільших, товстих пагонів;
 • сучкоріз - для стрижки колючих кущів, а також для видалення гілок в глибині крони;
 • секатор - інструмент необхідний для видалення пагонів до 2 см в діаметрі;
 • садові ножиці - знадобляться для надання форми кущам з тонкими пагонами.

Місця зрізів необхідно обробляти садовим варом або іншим засобом з захисними властивостями. Дезінфікуючі добавки в їх складі допоможуть запобігти зараженню декоративних кущів.

Особливості осінньої стрижки декоративних культур:

 • Гортензії. Восени стрижуть метельчатий і деревоподібний різновид культури. Саме ці види утворюють квітки на молодих гілках, тому осіння обрізка старих пагонів дозволяє підвищити інтенсивність цвітіння. У молодих кущів лише вкорочують пагони, у дорослих кущів (старше 5 років) поступово вирізують застарілі гілки.
 • Спіреї. Квітучі влітку різновиди утворюють суцвіття на молодих приростах. В кінці сезону слід сформувати крону потрібної форми, а при необхідності - видалити найстаріші гілки. Їх місце займуть молоді пагони, які утворюються із сплячих бруньок.
 • Троянди. Після закінчення цвітіння молоді пагони вкорочують, залишаючи лише кілька бруньок (3-5 штук). Інтенсивність обрізки залежить від різновиду троянди. Так, плетисті сорти можна вкоротити на третину, флорибунду і чайно-гібридні - до декількох бруньок. Аналогічно роблять  з грандіфлорою: пагони зрізують наполовину. Пагони паркових троянд можна вкоротити на три чверті їх довжини.
 • Клематиси. Ступінь обрізки клематисів повністю залежить від їх групової приналежності. При покупці саджанця важливо зберегти цю інформацію для кожного сорту. Одні цвітуть навесні на пагонах попереднього року, тому їх батоги підрізають до 1 м. Інші покриваються квітами лише до середини літа - їх можна підрізати практично повністю. сухі квіти
 • Барбарис. Рослини утворюють квітконоси на молодих приростах (в пазухах листків). Обрізку рекомендується проводити пізно восени, скорочуючи минулорічні пагони до 3-5 бруньок. Слабкі, тонкі гілки вирізують дощенту, а старі - до пенька висотою 7-10 см.
 • Глід. При формуванні крони глоду залишають 5-7 основних пагонів, видаляють слабкі і загущуючі гілки. Висоту рослини при необхідності обмежують до 1,5-2 метрів.
 • Бересклет. Рослина добре переносить стрижку, відповідаючи на неї активним розгалуженням. За допомогою обрізання можна надати кущу будь-яку форму.
 • Шипшина. Квітки шипшини утворюються як на верхівках пагонів, так і на її бічній частині. Обрізка кущів нагадує обрізку паркової троянди. Проводять її в кінці вегетації, підрізаючи відцвілі пагони над бруньками, спрямованими від центру куща.

Кожна декоративна культура має свої особливості стрижки. Тільки з огляду на їх можна підтримати здоров'я кущів і їх гарний зовнішній вигляд.

Обрізка декоративних рослин восени необхідна для додання кущу необхідної форми, а також для підвищення інтенсивності цвітіння. Крім того, стрижка дозволяє позбутися від сухих, зламаних гілок, що знижують декоративність. Правильно обрізані кущі щорічно будуть радувати пишним цвітінням і акуратними формами.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід