Основні помилки при вирощуванні розсади

порадиВирощування садових культур через розсаду не складе труднощів навіть для початківців садівників. Однак нерідко виникають проблеми: сходи не з'являються, сіянці гинуть, розсада виростає слабкою, витягнутою. У цих випадках розраховувати на хороші врожаї не слід. Які помилки допускають при вирощуванні розсади і як їх уникнути?

Неякісне насіння

Перша небезпека підстерігає садівників вже на етапі покупки насіння. Спроби заощадити можуть бути сумними: дачник ризикує залишитися без врожаю. Низькоякісне насіння від невідомих фірм-виробників не гарантують гарної схожості насіння. Немає впевненості і відповідно заявленому сорту: з насіння може вирости абсолютно інша культура.

Насіння можуть втратити схожість і через неправильне зберігання: в теплих, надмірно вологих або, навпаки, сухих приміщеннях зберігати їх не можна. Кращі умови зберігання посівного матеріалу - температура близько +10 градусів і вологість не більше 60%.

Неправильний грунтгрунт на лопатке

Деякі садівники для посіву насіння і вирощування розсади використовують землю з дачної ділянки або старий грунт, що залишився від кімнатних квітів.

Використовувати низькоякісний грунт не можна:

  • в ньому можуть бути личинки ґрунтових шкідників;
  • небезпеку становлять спори грибків і шкідливі бактерії;
  • відіграє роль і структура грунту: важкий глинистий грунт не підходить для ніжної розсади;
  • недостатня поживність землі стане причиною повільного росту рослин.

Рослини на етапі появи сходів дуже ніжні, будь-які шкідники або хвороби, що знаходяться в неякісному грунті, можуть призвести до їх загибелі.

Перевагу варто віддати якісним готовим грунтам відомих виробників, відповідним для конкретних видів рослин. Можна приготувати субстрат самостійно, змішавши в рівних частинах садову землю, річковий пісок, прілу тирсу або верховий торф і дві частини перегною.

Невідповідні ємностіємності для розсади

Для посіву насіння і вирощування розсади важливо правильно підібрати тару. Занадто глибокі і високі ємності не підійдуть для сіянців. Коренева система молодих рослин ще занадто слабка, не здатна повністю обплести великий об'єм грунту. У тому випадку грунт закисає, розсада гине від перезволоження грунту.

Не кожна ємність підійде:

Не можна використовувати для загальних посівів невеликі ємності. Насіння по грунту розподіляється занадто близько, що призводить до загущення посівів. Сходи швидко гинуть через грибкових захворювань або конкурують за живлення і світло, слабо ростуть.

Невірна передпосівна обробка насіння

Для кожної культури існує особливий порядок підготовки насіння до сівби. Для підвищення схожості одних рослин важливо прогріти посівний матеріалнасіння у воді, для інших потрібно тривале охолодження. Насіння з щільною шкіркою добре сходять лише при порушенні оболонки. Підвищує схожість і замочування.

Однак часто садівники нехтують підготовчими роботами і сіють сухе, заснуле насіння. Вони можуть тривалий час не давати сходів, а паростки, що з'являться, не відрізнятимуться міцним здоров'ям.

Ігнорування протруювання насіння може призвести до швидкої загибелі паростків. Ніжні сходи можуть загинути через грибкових захворювань, спори яких перебували на оболонці насіння в момент посіву.

При обробці насіння фунгіцидами та стимуляторами росту важливо суворо дотримуватися інструкції. Недостатня концентрація діючої речовини не зробить належного ефекту. Перевищення дозування може бути згубним для зародка.

Недотримання термінів посіву

При вирощуванні сіянців слід чітко визначити терміни посіву насіння. Від їх дотримання залежить якість майбутньої розсади.

Терміни залежать від:

  • регіону вирощування;розсада під лампою
  • кліматичних особливостей поточного року (наприклад, сніжна зима, рання весна та ін.);
  • особливостей конкретної садової культури;
  • вегетаційного періоду конкретного сорту.

Якщо посіяти занадто рано, то рослини будуть відчувати дефіцит світла. Вони витягнуться, ослабнуть, а після висадки в грунт - загинуть. Проблему вирішить штучне освітлення розсади. Однак до моменту висадки рослини вже будуть перерослими.

Пізній посів також є поширеною помилкою. Якщо втрачено оптимальний термін висіву насіння, то сходи з'являються пізніше, і, як наслідок, скоротиться період їх плодоношення, врожайність.

Помилки при вирощуванні розсади

Відсутність сходів або їх швидка загибель - найпоширеніші проблеми при вирощуванні розсади. Причин може бути безліч: важливо точно визначити помилки і не допускати їх у майбутньому. Однак навіть при вирощуванні, коли вже розсада підросла, можуть бути допущені помилки.

Рослини можуть погано розвиватися через недотримання температурного режиму. При помірних температурах розсада росте міцною, не витягується. У теплому, сухому приміщенні рослини витягуються, слабнуть. Перед висадкою в грунт розсаду обов'язково загартовують, щоб уникнути тривалого стресу у сіянців.розсада томатів

Не часте підживлення або його відсутність призводять до дефіциту речовин в грунті. Рослини не отримують їх, а значить, розвиваються повільно і непропорційно. Перебільшувати з добривами теж не можна: великий ризик спалити розсаду або перегодувати її (в цьому випадку рослини будуть відмовлятися плодоносити).

Якщо розсаду необхідно сіяти в ранні терміни, важливо забезпечити сіянцям додаткове освітлення. В іншому випадку рослини будуть розвиватися повільніше за «побратимів», посіяних в більш пізні терміни.

Полив розсади здійснюють обережно, ретельно оцінюючи стан сходів. Надмірний полив призводить до загнивання кореневої системи. Але і недостаток вологи теж згубний: рослини ще не можуть запасати вологу і переживати навіть найменшу посуху.

Для отримання хорошої, міцної розсади, важливо враховувати безліч факторів: дотримання порядку посіву та підготовки насіння, вибір посадкового матеріалу, догляд за підрослими сіянцями та ін. Будь-які помилки можуть стати фатальними: садівник залишиться без розсади. Тому необхідно дотримуватися всіх рекомендацій досвідчених садівників, виконувати роботи акуратно і відповідально.

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід