Підготовка хвойних рослин до зими

порадиЗима - період спокою для рослин. Однак саме в цей період хвойники найбільш схильні до пошкоджень, що призводить до погіршення зовнішнього вигляду, а часом і загибелі навіть великих екземплярів. Важливо захистити їх від усіх несприятливих чинників. Як правильно підготувати хвойні рослини до зими?

Від чого потрібно захищати хвойники взимку

У зимовий час хвойні культури найбільш уразливі. Вони можуть постраждати від будь-яких примх погоди.

Серед них:

 • відлиги;
 • різкі перепади температур;
 • яскраве сонце;
 • сильні морози;зелені дерева
 • важкий сніг.

Негода скриває в собі безліч небезпек для хвойних рослин:

 • рослини можуть бути вивернуті з коренем через велику кількість липкого снігу або сильного вітру;
 • хвоя може пожовтіти - «обгоріти» на яскравому зимовому сонці;
 • мокра погода і недостатнє провітрювання крізь сніжну масу призводять до швидкого поширення грибкових захворювань;
 • через поверхневе розташування коренів хвойні культури взимку часто страждають від осушення;
 • зламані вітром або снігом гілки - найпоширеніша проблема серед хвойних рослин.

Щоб вони легше перенесли зиму, слід правильно підготувати їх до зимівлі.

Як підготувати хвойні рослини до зими

хвоя в рукахПідготовка хвойників включає не тільки укриття рослин: їх важливо надійно закріпити, захистити від сонця, полити, обробити від хвороб.

Обробка від хвороб

Висока вологість повітря, вогкість через відлигу, недостатня провітрюваність - відповідні умови для розвитку грибкових хвороб. Взимку обробки проводити марно: низькі температури повітря зводять нанівець ефективність обприскувань. Тому захищати хвойні рослини від грибка слід з осені.

Спочатку проводять очистку від рослинного сміття. Забирають з-під рослин хвою, опале листя, бур'яни. Бажано оновити мульчу: в старій можуть зимувати грибки і шкідники.

Обов'язково очищають крону від хвої, що накопичилась. Вона перешкоджає нормальному провітрюванню, є притулком для шкідників і спор грибків.

Після очищення можна приступати до обробки крони рослин надійним фунгіцидним засобом, наприклад, Сальто, Фітоспорин або Фундазол. Обов'язково обприскують грунт навколо хвойників: на ній теж можуть бути збудники грибкових хвороб.

Підзимний полив відро з водою

У зимовий час хвойники часто страждають від пересихання грунту, особливо в малосніжні зими. Тому грунт під ними слід мульчувати перегноєм, подрібленою корою або опилом. Такий захист запобігатиме підмерзанню поверхневої кореневої системи, збереже вологу протягом зими.

Якщо осінь видалася сухою, опадів було недостатньо для хорошого зволоження грунту, слід провести підзимний вологозарядковий полив. Хвойники рясно поливають, виливаючи під корінь не менше 30-80 л в залежності від віку і розмірів рослини. Добре зволожений грунт промерзне на меншу глибину, а значить, навесні коріння раніше зможуть постачати рослину вологою.

Укриття

Одним із основних заходів перед зимівлею хвойників - організація надійного укриття. Недостатньо просто обмотати крону покривним матеріалом: такий захист буде недостатнім для зими.

В першу чергу крону слід обмотати мотузкою по спіралі, обережно піднявши гілки вгору. Не слід занадто сильно перемотувати хвойники: взимку гілки стають крихкими, можуть зламатися. Хороші результати дає додаткова обмотка пластиковою сіткою.

вкриті хвойні рослиниДля невеликих хвойних рослин необхідно спорудити дерев'яний каркас - «триногу». Вона запобіжить завалюванню хвойників на бік, деформацію крони від снігу і поломку гілок.

Додаткове укриття нетканим матеріалом або мішковиною захистить хвойні культури від холодів і сонця. Однак щільно обмотувати рослини не варто: необхідно залишити достатній повітряний прошарок для провітрювання.

Зміцнення посадок

Найбільшу небезпеку для хвойників являє мокрий сніг. Він здатний переламати навіть міцні гілки, розтріпати крону. Однак найбільшої шкоди важка сніжна маса завдає молодим рослинам.

Налиплий сніг обтяжує крону, коріння хвойних культур не завжди може витримати надземну частину в правильному положенні. Недавно посаджені рослини, а також сорти з високою колоновидною кроною, схильні до вивертання з корінням.

Щоб запобігти обрив коренів необхідно надійно закріпити посадки. Для цього рослини закріплюють розтяжками, ретельно фіксують мотузками до опор.

Захист від негоди хлойні рослини зимою

Незважаючи на невибагливість, хвойні рослини потребують особливої турботи в зимовий час. Примхи погоди негативно позначаються на декоративності культур, і на здоров'ї.

Взимку хвойники можуть постраждати від:

 • Рясного снігопаду. В цьому випадку необхідно очистити крону рослин. Збивати легше пухкий сніг: злипла маса стає важкою. Очищають крону мітлою, палицею або бруском, загорнутим тканиною. Обережними рухами постукують по гілках і стовбуру, не пошкоджуючи кору і не ламаючи тендітні гілки.
 • Опіків. Висока сонячна активність небезпечна для хвойних рослин взимку. Відбиваються від снігу промені багаторазово підсилюють освітленість рослин, приводячи до опіків на хвої. Слід негайно накрити рослини нетканим полотном або мішковиною з південного боку.
 • Крижаного дощу. Крижані опади небезпечні для рослин: під вагою замерзлої вологи гілки стають важкими, втрачають свій вигляд. Слід зафіксувати пагони в первісному положенні і дочекатися сонячної погоди. Під впливом сонячних променів лід розтане, надлишки вологи випаруються з хвої. Не можна обливати злиплі пагони теплою водою: це призведе до стресу, може викликати раптове пробудження бруньок.
 • Сильного вітру. Потужні пориви вітру здатні нашкодити високорослим хвойним культурам. Обламані гілки, неохайна крона, втрата декоративного вигляду - лише частина шкоди. Великі рослини вітер може вивернути з коренем. Тому з осені їх фіксують до кілочків, вбитих в землю.

Захист від зимової негоди - обов'язковий захід, оскільки капризи погоди передбачити неможливо. Морози хвойникам не так страшні, як надлишок сонця, велика кількість снігу та сильний вітер.

Правильно підготовлені до зими хвойні рослини без втрат переживуть навіть сувору зиму. Протягом зими слід регулярно стежити за станом культур, струшувати сніг при необхідності, додатково фіксувати їх. Навесні все укриття поступово знімають, оцінюють наявні пошкодження і приступають до відходу.

Товари зі статті

Відгуки

Тільки авторизовані користувачі можуть залишати відгуки Вхід